Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejska Agencja Kosmiczna - podbój kosmosu w europejskim wydaniu

18.10.2009 Autor: Radosław Fellner[ 0 komentarzy ]
Europejska Agencja Kosmiczna odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie technologii satelitarnych. Na zdjęciu Automatyczny Statek Transferowy.

Europejska Agencja Kosmiczna odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie technologii satelitarnych. Na zdjęciu Automatyczny Statek Transferowy.
Źródło: Radosław Fellner

Europejska Agencja Kosmiczna po 35 latach wiedzie prymat w obszarze badań kosmicznych. Impulsem do jej powołania była chęć stworzenia alternatywy dla radzieckich i amerykańskich programów badawczych.

W 1975 r. powstała Europejska Agencja Kosmiczna. Założyło ją 10 państw: Belgia, Niemcy, Dania, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Hiszpania. Rok później dołączyła Irlandia.

Początki


Pierwszym projektem było wysłanie w przestrzeń satelitę badającego promieniowanie gamma w kosmosie. Powodzenie misji sprawiło, że planowany na 2 lata projekt przedłużono i kontynuowano przez następne 4 lata. Kolejne lata to pasmo sukcesów. Wystarczy wymienić umieszczenie pierwszego na świecie teleskopu wysokoorbitowego czy też udane próby ze startem rakiet nośnych Ariane. W tym czasie Kanada stała się państwem stowarzyszonym, zaś Austria została pełnoprawnym członkiem Agencji. Po spektakularnych lotach kosmicznych, w tym locie pierwszego europejskiego astronauty w 1983 r., przyszła pora na eksploracyjne misje na Marsa. Początek XXI wieku to start programu Mars Express- pierwszej europejskiej misji badawczej na inną planetę.

Europejski System Nawigacji Satelitarnej


Niestety obok sukcesów pojawiły się też problemy. Najszerzej komentowanym jest uruchomienie własnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Przewidziane na 2008 rok, zakończenie przedsięwzięcia zostało odłożone w czasie do 2013 roku. Spowodowane jest to rosnącymi kosztami. Choć budżet na sam 2009 rok wynosi 3,5 miliarda euro, to jednak konieczna okazała się pomoc Unii Europejskiej w kwestii dofinansowania projektu.

Pomimo trudności i błędów, Europejska Agencja Kosmiczna odgrywa coraz większą rolę na arenie międzynarodowej. O jej znaczeniu w obszarze technologii kosmicznych niech świadczy fakt, iż jest odpowiedzialna za długookresowy pobyt kosmonautów w przestrzeni kosmicznej. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest zaopatrywana przez zaprojektowany i zbudowany przez ESA Automatyczny Statek Transferowy (ang. ATV). Ostatnim sukcesem organizacji jest uruchomienie systemu EGNOS.


Struktura organizacyjna


ESA składa się z 18 państw: Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz krajów Beneluksu. Na czele organizacji stoi Rada Agencji, która swoją siedzibę ma w Paryżu. Radzie przewodniczy wybierany na 4 lata dyrektor generalny. Obecnie jest nim sprawujący już drugą kadencję Jean-Jacques Dordain. Za kontakt z Komisją Europejską odpowiedzialny jest oddział w Brukseli. Centrala współpracuje również m.in. z USA, Rosją, Polską, Słowenią, Estonią, Węgrami, Czechami i Rumunią.
Rada Agencji koordynuje pracę następujących agend:

ESTEC- (ang. European Space Research and Technology Centre) Europejskie Centrum Technologii i Badań Kosmicznych znajduje się w Noordwijk aan Zee w Holandii. Jest odpowiedzialne za techniczne wsparcie pracujących satelitów i przygotowanie projektów kosmicznych (planowanie, konstruowanie i testowanie urządzenia).
ESRIN- (ang. European Space Research Institute) Europejski Instytut Badań Kosmicznych, monitoruje działanie satelitów obserwacyjnych. Zawiera potężną bazę zdjęć i pomiarów dotyczących stanu środowiska naszej planety. Instytut mieści się we włoskim Frascati.
ESOC- (ang. European Space Operations Centre) Siedzibą Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych jest niemieckie miasto Darmstadt. Zadaniem Centrum jest zapewnienie bezproblemowego działania statków kosmicznych, które krążą po orbitach. To stąd kontroluje się wszystkie satelity i zbierane są wszelkie informacje od naziemnych stacji pomiarowych.
EAC- (ang. European Astronauts Centre) W Europejskim Centrum Astronautów w niemieckiej Kolonii szkoli się astronautów.
ESAC- (ang. European Space Astronomy Centre) Europejskie Kosmiczne Centrum Astronomii z siedzibą w Villanueva de la Cañada w Hiszpanii odpowiedzialne jest za misje astronomiczne i planetarne.
CSG- (ang. Guiana Space Centre) W Gujanie Francuskiej znajduje się Centrum Lotów Kosmicznych. Odbywają się tu starty i lądowania statków kosmicznych.

Integracja europejska


W maju 2007 roku Europejska Agencja Kosmiczna i Unia Europejska postanowiły podjąć współpracę. Efektem rozmów była „Europejska Polityka Kosmiczna”. Dokument zakładał ujednolicenie i zharmonizowanie prac obu organizacji. Stworzyły one tym samym pierwsze polityczne ramy określające kooperację w dziedzinie astropolityki. Prowadzone dotychczas odrębnie programy połączono z założeniem, że technologie satelitarne na rzecz obronności zostaną wykorzystane do celów cywilnych.

Źródło: esa.int


...

Odsłon: 4673 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Europejska Agencja Kosmiczna - podbój kosmosu w europejskim wydaniu nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Radosław Fellner Radosław Fellner Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Fizjoterapeuta 31.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bayreuth

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy