Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Giełdy w Europie - czas konsolidacji

23.08.2009 Autor: Marta Czermińska[ 0 komentarzy ]
Budynek Sztokholmskiej Giełdy Papierów Wartościowych

Budynek Sztokholmskiej Giełdy Papierów Wartościowych
Źródło: Wikipedia

Jakie są główne giełdy w Europie? Jak powstały i z kim się konsolidują? Kto rozdaje karty? Zapraszamy w podróż po europejskich parkietach.

Ostatnie lata to przede wszystkim konsolidacje giełd narodowych i powstawanie wielkich giełd globalnych. Chętnie przyklaskują temu inwestorzy zyskując możliwość łatwego inwestowania na całym świecie.

Euronext - w grupie raźniej


Z takiego założenia wyszli Niemcy planując przejęcie i rozszerzenie pola działania istniejącej w Europie od 2000 roku platformy handlowej Euronext. Składały się na nią początkowo tylko trzy giełdy z Paryża, Brukseli i Amsterdamu. Później dołączyła do nich Lizbona.

Choć mająca siedzibę we Frankfurcie nad Menem Deutsche Börse zaproponowała za Euronext cenę wyższą o 620 mln euro, ostatecznie przegrała rywalizację ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, New York Stock Exchange. Transakcja warta prawie 9 mld € doprowadziła w 2006 roku do powstania pierwszej globalnej giełdy NYSE Euronext, zarządzanej ze Stanów Zjednoczonych przez dotychczasowego prezesa giełdy na Wall Street, Johna Thaina.

Głównym indeksem na Euronext jest Euronext 100. Są na nim notowane min. takie spółki jak:
 • Carrefour (Paryż)
 • Heineken (Amsterdam)
 • France Télécom (Paryż)
 • Danone (Paryż)
 • Philips (Amsterdam)
 • Renault (Paryż)
 • Thomson (Paryż)
 • L'Oréal (Paryż)

OMX - europejska ofensywa


Twierdzi się, że przejęcie Euronext stanowiło amerykańską odpowiedź na działania inwestorów ze Skandynawii, którzy w 2003 roku powołali do życia OMX. Prognozowano wówczas, że będzie to piąta pod względem wielkości giełda w Europie, a raczej swoisty sojusz giełd w skali Europy. Założeniu, że pieniądz nie zna granic przytaknęli w tym przypadku Szwedzi, Finowie (to od nich pochodziła większość kapitału początkowego) oraz Duńczycy. Polem ich ekspansji okazały się rynki na wschodzie kontynentu - m.in. w Wilnie, Rydze, Tallinie czy Erywaniu. Tak spektakularna fuzja oznaczała promocję państw kandydujących do UE, zachętę do wielomilionowych inwestycji w tym regionie oraz wyraźne zwiększenie ich pozycji.

Członkowie OMX:
 • Kopenhaska Giełda Papierów Wartościowych
 • Sztokholmska Giełda Papierów Wartościowych
 • Helsińska Giełda Papierów Wartościowych
 • Giełda Papierów Wartościowych w Tallinie
 • Ryska Giełda Papierów Wartościowych
 • Wileńska Giełda Papierów Wartościowych
 • Giełda Papierów Wartościowych w Reykjavíku
 • Giełda Papierów Wartościowych w Erywaniu
 • Giełda Papierów Wartościowych w Oslo.

Wszystkie powyższe giełdy są obsługiwane przez powstały specjalnie do tego celu system informatyczny, będący dziełem jednej z wyspecjalizowanych dywizji - OMX Technology.

Główne indeksy to OMXC20 (OMX Copenhagen 20), OMXH25 (OMX Helsinki 25), OMXS30 (OMX Stockholm 30). Są na nich notowane takie spółki jak:
 • Carlsberg (Kopenhaga)
 • Nordea (Sztokholm)
 • Electrolux (Sztokholm)
 • Ericsson (Sztokholm)
 • Nokia (Sztokholm)
 • Volvo Group (Sztokholm)
 • Tele2 (Sztokholm)

Powstanie NASDAQ OMX


Po powstaniu NYSE Euronext, ich główny amerykański konkurent, NASDAQ, zaczął gorączkowo szukać możliwości ekspansji w Europie. Po nieudanej próbie przejęcia w 2006 roku London Stock Exchange, w 2007 roku rozpoczął starania o połączenie się ze skandynawskim OMX, proponując 3,7 mld dolarów (208,10 koron szwedzkich za akcję) co znacznie przewyższało rzeczywistą wycenę spółki (166,30 koron szwedzkich za akcję).

Do gry niespodziewanie włączył się Borse Dubai, spółka giełdowa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po pokerowym podnoszeniu stawek Amerykanie osiągnęli ciche porozumienie z Dubajem, przejmując OMX i tworząc w 2008 roku NASDAQ OMX. Zapłacili aż 265 koron szwedzkich za akcję i jednocześnie weszli w nieoficjalny trójstronny układ z Dubajem.

London Stock Exchange


Jedna z największych giełd papierów wartościowych na świecie, największa giełda narodowa w Europie, wciąż niezależna od super-giełd globalnych.

W 2006 roku próbował ją przejąć amerykański NASDAQ. Po odrzuceniu pierwszej oferty, NASDAQ wrogo nabył około 31% udziałów w LSE, próbując zmusić ją do negocjacji. Ostatecznie zrezygnowano z próby przejęcia w lutym 2007 roku. W tym samym roku NASDAQ sprzedał większość swoich akcji Borse Dubai z Emiratów Arabskich.

Głównym indeksem londyńskiej giełdy jest Financial Times Stock Exchange (FTSE) 100. Są tu notowane takie spółki jak:
 • BP
 • Vodafone
 • British American Tobacco
 • Tesco
 • Unilever
 • Marks and Spencer

A co z warszawską GPW?


GPW nie należy ani do Euronext ani do OMX. Wciąż jest to spółka kontrolowana przez Skarb Państwa z niewielkim udziałem prywatnym.
Nie oznacza to wcale, że zagraniczne spółki nie mają ochoty włączyć warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w promień swoich wpływów. Plany w tej kwestii zdradzał jeszcze w 2005r. prezes OMX, Magnus Boecker, a całkiem niedawno (22 lipca 2009) już jako NASDAQ OMX, dane mu było przejść do kolejnego etapu ich realizacji.

W czerwcu br. resort skarbu pozytywnie ocenił oferty czterech zagranicznych giełd:
Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext).

Za najbardziej prawdopodobny uważa się mariaż z niemieckim Deutsche Börse AG, który powstał w 1990 roku i jest obsługiwany przez elektroniczny system obrotu Xetra. W dużym skrócie obroty tegoż rynku są szacowane na ok. 40 razy większe aniżeli obroty na GPW do czego przyczyniają się spółki notowane na indeksach: DAX, TecDAX oraz MDAX.

Borsa Italiana - giełda we Włoszech


Włosi inwestują nie w stolicy kraju, a w stolicy mody. Spośród notowanych w Mediolanie spółek warto wyróżnić odzieżowych gigantów jak Benetton Group czy Valentino, koncern energetyczny Enel, a z branży motoryzacyjnej - Fiat, Pirelli czy Ducati Motor Holding.

W październiku 2007 Borsa Italiana została całkowicie przejęta przez LSE tworząc London Stock Exchange Group (wartość transakcji to 1,6 mld euro).

Giełdy w Rosji


Na rosyjskich giełdach (a jest ich aż sześć - 3 w Moskwie, 2 w Petersburgu, 1 w Nowosybirsku) notowane są przede wszystkim spółki surowcowe. Cechą specyficzną tego najpotężniejszego wschodniego rynku jest duża zachowawczość, by nie powiedzieć niechęć podmiotów indywidualnych do inwestowania.

W ocenie prof. Aleksandra Seliszczewa, szefa Katedry Pieniędzy i Papierów Wartościowych Państwowego Uniwersytetu Ekonomii i Finansów w Petersburgu „(...) teraz społeczeństwo przedkłada bezpieczne i stabilne inwestycje bankowe nad spekulacje giełdowe. Niektóre słowa związane z giełdą kojarzą się bardzo źle, na przykład u nas nie ma maklerów. Negatywne postrzeganie giełdy i całego rynku kapitałowego zmienia się powoli (...).”

--
Przeczytaj o początkach powstawania giełdy w artykule: Historia giełdy w Europie.


...

Odsłon: 9474 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Giełdy w Europie - czas konsolidacji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Czermińska Marta Czermińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pomocnik 21.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Uffenheim, (Bawaria) Niemcy

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - również dla studentów 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems)

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy