Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wakacje w Bośni i Hercegowinie

21.08.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 1 komentarz ]
Stary Most w Mostarze

Stary Most w Mostarze
Źródło: Wikimedia Commons

Nekropolie Bogomiłów

Nekropolie Bogomiłów
Źródło: stock.xchng

Fontanna Sebilj na placu Baščaršija

Fontanna Sebilj na placu Baščaršija
Źródło: Wikimedia Commons

Sarajewo nocą. W tle góry Dynarskie

Sarajewo nocą. W tle góry Dynarskie
Źródło: stock.xchng

Wakacje w Bośni i Hercegowinie? Wspominając najnowszą historię tego kraju i jego walkę o stabilność polityczną, ciężko jest nam spojrzeć na to państwo jako miejsce wakacyjnych wyjazdów. A jednak Bośnia i Hercegowina może również okazać się doskonałym pomysłem na spędzenie wakacji.

Spójrzmy na Bośnię i Hercegowinę nie, jak na kraj zniszczony wojną, ale zobaczmy w nim olbrzymi potencjał turystyczny. W tym państwie możemy podziwiać piękne góry Dynarskie, zabytkowe meczety, cerkwie i katedry w miastach, takich jak: Sarajewo, Mostar, Banja Luka i wiele innych. To także tu znajduje się słynne sanktuarium Medjugorie, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata. Także jedynie w Bośni i Hercegowinie możemy zobaczyć nekropolie tajemniczej sekty Bogomiłów w miejscowości Radimlji. Była to sekta, której podstawą nauki była manichejska wiara w podział świata na dwa walczące ze sobą czynniki: dobro i zło (Bóg i szatan). W XII wieku wiara ta była rozpowszechniona na całych Bałkanach.

Sarajewo – zderzenie kultur


W stolicy Bośni i Hercegowiny - Sarajewie, znajdziemy zabytki wielu kultur i religii. Można zobaczyć tu meczety, cerkwie i bazyliki.
Wpływy kultury tureckiej znajdziemy na pełnym stylowych sklepików placu Baščaršija z fontanną Sebilj. Dzielnica ta należy do ulubionych miejsc turystów. Stragany uginają się tu pod ciężarem kolorowych chust, czadorów i innych orientalnych pamiątek. Tu znajduje się słynny meczet gubernatora miasta z XVI wieku - meczet Gazi Husrev-Bega. W Sarajewie warto również zobaczyć meczet Ali Paša czy medresy, czyli szkoły koraniczne.
Z budowli prawosławnych warto zwiedzić cerkiew pw. św. Archanioła Michała i Gabriela czy wielką prawosławną katedrę.
Inną ciekawą świątynią jest katedra Serca Jezusowego. Budowla ta zaprojektowana w stylu neogotyckim jest jedną z pierwszych rzymskokatolickich świątyń Sarajewa.
Choć miasto zniszczone i etnicznie podzielone po wojnie z lat 90-tych straciło nieco swego piękna, wielu turystów, którzy mieli okazję spędzić tu wakacje uważa że Sarajewo nadal ma niesamowity urok i warte jest odwiedzenia.
Zainteresowanych zapraszamy na stronę miasta: www.sarajevo.ba

Mostar, czyli turecki most i meczety


Miasto Mostar położone ok. 100 km od wybrzeża Adriatyku jest popularną miejscowością turystyczną. Znane jest przede wszystkim ze słynnego kamiennego mostu nad rzeką Neretwą. Stary Most (Stari Most) zbudowany z białego marmuru i wznoszący się 20 metrów nad wodą, łączył miasto rozdzielone rzeką ponad 400 lat. Niestety, został zniszczony podczas wojny. Obecnie znowu można cieszyć się jego widokiem, a to dlatego że w 2004 roku został odbudowany takimi samymi metodami i z tego samego kamienia jak pierwotny most.
Mimo że w Mostarze nadal widać ślady wojny, takie jak: domy z dziurami po kulach czy budynki wciąż odbudowywane po bombardowaniach, miasto to nadal zachwyca swoim pięknem. Na starówce możemy zobaczyć turecki dom z 1635 roku, w którym zachowano oryginalne wnętrze, tak by można było zobaczyć jak żył turecki wezyr.
Mostar to także miasto meczetów (jest ich tu kilkanaście). Największy z nich to meczet Karadjoz-Bega z 1557 roku, z którego minaretu rozciąga się niesamowity widok na miasto i okolice. Inne ciekawe świątynie to meczety: Nesut-agi Vucjakovicia i Koskin Mehmed-paszy.

Kawałeczek morza


Bośnia i Hercegowina ma dostęp do morza o długości jedynie ok. 20 km. Jedynym kurortem morskim jest tu Neum, zamieszkany głównie przez Chorwatów. Aczkolwiek latem, zjeżdża się tu mnóstwo Bośniaków, by skorzystać z tego małego odcinka ich krajowej plaży. Niestety, między Bośniakami a Chorwatami często dochodzi do aktów przemocy, co nie pomaga lokalnej turystyce.

Nie ma to jak dobre sąsiedztwo


Sąsiedztwo w Bośni i Hercegowinie odgrywa ważną rolę zarówno na płaszczyźnie międzyludzkiej, jak i między państwami. Pierwszy aspekt dotyczy popularnego bośniackiego powiedzenia: Lepszy jest dobry sąsiad od brata, który jest daleko. Faktem jest, że Bośniacy przywiązują dużą wagę do relacji sąsiedzkich, tak by były one jak najlepsze. Także wiele turystów ocenia ten naród jako bardzo sympatyczny i przyjacielsko nastawiony.
Bośnia i Hercegowina graniczy z państwami, które na pewno pomagają w krajowej turystyce. Chorwacja, obecnie bardzo atrakcyjny kraj dla europejskich turystów i Czarnogóra, której popularność wciąż rośnie, zrzeszają tysiące turystów. Z tych państw podróżnicy często decydują się na krótkie wycieczki do Bośni i Hercegowiny w myśl zasady: Skoro jesteśmy już tak daleko, zwiedźmy też…

Praktyczne informacje


Walutą obowiązującą w Bośni i Hercegowinie jest marka konwertybilna (KM). Wymiany walut możemy dokonywać jedynie w bankach. Aczkolwiek w wielu miejscach możemy płacić też w euro.

Jeśli obywatele Polski przebywają na terenie Bośni i Hercegowiny nie dłużej niż 90 dni, zwolnieni są z obowiązku wizowego.

Zwiedzając meczety, pamiętajmy o odpowiednim ubraniu. Kobiety powinny nosić chusty na głowie. Czasami przed wejściem do meczetu istnieje możliwość wypożyczenia chusty przy kasie.

Ambasada RP w Sarajewie
ul. Dola 13
71 000 Sarajewo
Tel.: (00 387 33) 201 142, 215 175
Faks: (00 387 33) 233 796
E-mail: sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl...

Odsłon: 9064 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Wakacje w Bośni i Hercegowinie :

Komentarz

pep

2010-04-04, 15:08

nie prawda, że wymiany walut możemy dokonywać tylko w bankach. zarówno w Sarajewie, jak i Mostarze jest dużo kantorów, w których bez problemu można wymienić pieniądze....Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / uczniów 31.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Haaksbergen

Rzeźnik (TRYBOWACZ) – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Monter instalacji grzewczych / sanitarnych – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Landach

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy