Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Samochodem do Turcji

05.08.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 2 komentarze ]
Kusadasi (Wyspa Ptaków) miejscowość w Turcji położona w środkowej części wybrzeża Morza Egejskiego, naprzeciwko legendarnej wyspy Samos

Kusadasi (Wyspa Ptaków) miejscowość w Turcji położona w środkowej części wybrzeża Morza Egejskiego, naprzeciwko legendarnej wyspy Samos
Źródło: stock.xchng

Turcja jest państwem położonym w Azji, a częściowo w Europie. Dystans jaki dzieli Warszawę z Ankarą, wynosi około 2,700 km. Do tego egzotycznego dla Europejczyka kraju wiedzie ciężka droga. Daje znać o sobie długa trasa, problemy z kupnem paliwa podczas podróży, konieczność wręczania łapówek i nieuzasadnione mandaty.

Jak dojechać?


Najkrótsza droga do Turcji wiedzie przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, która graniczy z Turcją. Kto chce zwiedzić nieco inne państwa może zamiast drogi przez Rumunię, udać się z Węgier do Bułgarii przez Serbię. Rzadko wybierana droga przebiega przez Ukrainę, Rumunię i Bułgarię. Droga przez kraje wschodu nie należy do łatwych. Należy przygotować się na trudności w znalezieniu noclegu, kłopoty z kupnem paliwa i kolejki na granicach. W Bułgarii nierzadko wymuszane są na kierowcach „haracze” na granicy, a w Rumunii nieuzasadniony mandat nie powinien dziwić.

Między Bułgarią a Turcją działają dwa drogowe przejścia graniczne. Jednym z nich jest Kapitan-Andreevo, które łączy się z obleganym posterunkiem w Kapikule po tureckiej stronie. Drugie przejście działa w Malko Târnovo tj. 92 km na południe od Burgasu.

Co wolno, co trzeba, co można


Polski turysta, który chce wjechać do Turcji musi posiadać wizę turystyczną, która upoważnia go do pobytu na terenie kraju przez 30 dni. Wiza turystyczna umożliwia przejazd przez kraj tranzytem. Taka wiza nie upoważnia do podjęcia pracy i nie może być przedłużana. Jej koszt to około 15 dolarów lub około 10 euro.

Jeżeli pobyt będzie dłuższy niż 30 dni, wyjeżdżając z Turcji należy liczyć się z karą pieniężną. Wysokość grzywny będzie odpowiednia do ilości dni, o ile został przedłużony pobyt. Jej wysokość nie powinna być większa niż 100 dolarów. Dodatkowo nie będzie można wjechać do Turcji przez tyle dni, ile trwał nielegalny pobyt na terenie kraju. Skrajnym przypadkiem jest deportacja, np. w przypadku nielegalnego pobytu przez kilka miesięcy. Deportacja odbywa się na koszt osoby deportowanej.

Przy wjeździe do Turcji, wymagany okres ważności paszportu wynosi 6 miesięcy. Zasada ta nie jest ściśle przestrzegana w przypadku zorganizowanych wycieczek, które mają ściśle określony czas pobytu. Osoby, które indywidualnie odwiedzają Turcję mogą być poproszone na przejściu granicznym przez urzędnika o wykazanie środków finansowych, mogą bo zależy to od woli odprawiającego. Łatwiej jest grupom zorganizowanym, w ich przypadku rzadziej się to praktykuje.

Paszport nie powinien swoim wyglądem wzbudzać wątpliwości co do jego autentyczności. Turyści nie mają obowiązku meldunkowego, z wyjątkiem hoteli. Paszport należy mieć zawsze przy sobie, nie należy zostawiać go w recepcji hotelu na czas pobytu, a jedynie okazać się nim przy meldunku, co może wiązać się z opłatą z góry za cały pobyt.

Wybierając się na wakacje do Turcji, nie trzeba posiadać ubezpieczenia osobowego, jednak warto wykupić ubezpieczenie, które pokrywałoby wydatki z tytułu wypadku lub choroby. Przy zakupie takiego ubezpieczenia, które oferuje turystom biuro podróży, należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, szczególnie zaś na zakres zdarzeń, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.
Wjeżdżając samochodem należy posiadać ubezpieczenie, dodatkowo do paszportu wpisywana jest m.in. marka samochodu, jego model i sprzęt elektroniczny, który się w nim znajduje. Dlatego lepiej wjechać i wyjechać tym samym autem, z tym samym sprzętem. W innym wypadku można zostać oskarżonym o przemyt. W przypadku wypadku lub kradzieży sprzętu należy dokonać odpowiedniej adnotacji w paszporcie na podstawie dokumentu, który wystawiła policja.

Można legitymować się polskim prawem jazdy, jeśli pobyt nie przekracza 6 miesięcy. W razie jego zgubienia należy zgłosić się na policję, która wystawi protokół kradzieży, zgubienia. Będzie to podstawa do ubiegania się o prawo jazdy po powrocie do Polski.

Osoby, które podróżują po Turcji nie swoim samochodem muszą mieć przy sobie pisemną zgodę właściciela na jego użytkowanie. Dokument powinien być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język turecki. Zgoda na użytkowanie auta powinna być zaakceptowana przez Ambasadę Turcji w Warszawie.

Z posiadania dokumentów celnych są zwolnieni ci turyści, którzy wjeżdżają samochodem osobowym, samochodem campingowym, mikrobusem, motocyklem lub wpływają łodzią/kajakiem o długości do 5,5 m na okres do 3 miesięcy.

Przepisy drogowe


Samochód na tureckiej drodze powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych niekoniecznie, do tego gaśnica, apteczka i dwa trójkąty ostrzegawcze. W razie awarii jeden trójkąt ustawiamy z przodu, drugi z tyłu auta.

Światła mijania powinny być używane po zapadnięciu zmierzchu, w czasie złych warunków atmosferycznych, gdy widoczność jest znacząco ograniczona.

Samochód mają prawo prowadzić osoby, które ukończyły 18 lat. Dzieci, nie można przewozić na przednim siedzeniu, jeśli nie ukończyły 12 lat.

W terenie zabudowanym można jechać 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej (np. samochód z przyczepą – 40 km/h). W terenie niezabudowanym ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych wynosi 90 km/h, na autostradach – 120 km/h. Minimalna prędkość na autostradach wynosi 40 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi: 0,5 promila dla kierowców samochodów osobowych bez przyczep. Kierowcy reszty pojazdów muszą być trzeźwi. Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane grzywną nakładaną przez sąd i/lub zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy.

Za przekroczenie prędkości grozi od 108 do 222 lirów tureckich, za nierespektowanie czerwonego światła, znaków drogowych – 108, za nieużywanie pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie – 52.


Przydatne informacje


Sieć drogowa Turcji liczy sobie 1,700 km autostrad, z których część z nich jest płatna i 382,000 km dróg o nawierzchni utwardzonej. Wyróżnia się trzy kategorie dróg: drogi krajowe, drogi regionalne i drogi lokalne.

Opłaty za przejazdy autostradami należy uiszczać w lirach tureckich. Samochody osobowe, pick-upy, mikrobusy o rozstawie osi do 3,25 m i motocykle należą do kategorii 1. Opłaty za przejazd pojazdami należącymi do tej kategorii wahają się od 1,75 do 11,50 lir tureckich (TRY).

Opłaty pobierane są także za przejazd mostami Bosfor i Fatih Sultan Mehmed, w kierunku Europa – Azja. Do kategorii 1 należą takie pojazdy jak motocykl, samochód osobowy, pick-up, mikrobus o rozstawie osi do 3,25 m. Opłata wynosi 3,25 TRY.

W Turcji nie ma problemu z kupnem benzyny bezołowiowej 95 i 96 oktanowej oraz diesla. Gaz płynny do samochodów (LPG) można kupić w dużych miastach na stacjach paliw należących do koncernów TOTAL i BP. Maksymalnie 25 litrów w zapasowych kanistrach można wwieźć bez konieczności opłat celnych.

Przejścia graniczne czynne przez całą dobę:

Z Grecją (pd.-pn.): Ipsala - Kipi Pazarkule – Kastanea.

Z Bułgarią: Kapikule - Kapitan Andreevo Derekoy - Malko Turnovo.

Z Syrią: Yayladagi - Kastal-Mouaf Cilvegözü - Bab-el-Hawa Kilis (Oncüpinar) - Aazaz Barak (Karkanis) - Jarablos Mürsitpinar - Ain al Arab Akçakale - Tell Abyad Celanpinar - Ras-al-Ain Senyurt - Tell Ailun Nusaybin - Qamishly Cizre – Malkiye.

Z Gruzją: Sarp - Gonio Posof.

Z Iranem: Gürbulak - Bazargan Esendere - Serow Dilucu.

Z Irakiem: Habur (Silopi) - Zakho

Z Armenią: Akyaka- Leninakan

Ważne telefony:


Policja – 155
Pogotowie ratunkowe – 112
Straż pożarna – 110

Dodatkowo z myślą o turystach, policja uruchomiła specjalne numery pomocy:

Stambuł: +90 212 527 45 03
Ankara: +90 312 384 06 06
Antalya: +90 242 243 1061
Izmir: +90 232 446 1454

Ważne adresy:


Ambasada RP w Ankarze
0650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241
Telefon: (00-90 312) 457 20 01, 467 56 19, 467 33 65
faks: (00-90-312) 467 89 63
e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl;
internet: www.ankara.polemb.net

Wydział Konsularny w Ankarze
0650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241
Telefon: (00-90 312) 457 20 20, 467 78 24
faks: (00-90 312) 468 83 01
e-mail: polamb@ada.net.tr
internet: www.ankara.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Stambule
Giz 2000 Plaza, Ayazaga Koyu Yolu No. 7 K. 5 Maslak, 34398 Stambuł
Telefon: (00-90212) 290 66 30, 290 66 31
faks: (00-90212) 290 66 32
e-mail: polconsul@superonline.com internet: www.stambulkg.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Antalya Konsul honorowy Talha Görgülü (języki: turecki, angielski) Kayi Plaza, Guzeloba Mahallesi, Ay-Sokak No. 1, 07230 Lara-Antalya
Telefon: (00-90-242) 310 85 37 faks: (00-90-242) 310 85 42
e-mail: baskan@kayigroup.com.tr

Konsulat Honorowy RP w Mersin Konsul honorowy Jan Taşçı (języki: turecki, angielski, niemiecki, aramejski, arabski) İsmet İnönü Bulvarı,Uysal Apt. K. 4 D. 7, 33002 Mersin Telefon: (00-90-324) 232-46-18 faks: (00-90-324) 231-45-31 e-mail: jtasci@natagroup.com.tr

Źródła: podroze.auto-swiat.pl, przewodnik.onet.pl, odyssei.com


...

Odsłon: 15613 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Samochodem do Turcji:

Komentarz

travelka

2010-11-08, 14:15

dość dobry artykuł - dzięki


Komentarz

domel

2010-11-25, 14:51

urzędowo i do niczego
0 powtarzam 0 realiów
wyciąg z przepisów należy uzupełnić że motocykliści powinni używać kasków
:)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator reachtrucka 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Brugia

Cieśla szalunkowy 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: różne lokalizacje

Monter instalacji grzewczych / sanitarnych – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Landach

Kierowca zawodowy (k/m) - transport międzynarodowy - Niemcy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy