Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Twój pierwszy biznes w UK

21.04.2009 Autor: Piotr Anuszczyk[ 14 komentarzy ]


Źródło: www.sxc.hu

Marzy Ci się własna firma w Anglii lub Szkocji, ale nie bardzo wiesz jak się za to zabrać? Głowa do góry, u nas dowiesz się krok po kroku jak podjąć właściwą decyzję. Na początek podpowiemy jak wybrać odpowiednią formę działalności.

Początkującym przedsiębiorcom może się wydawać, że najważniejsze dla ich przyszłości są stawki podatków, formy działalności czy to w jakim kraju założą firmę. Tak, to wszystko jest ważne, ale kluczowe znaczenie ma wewnętrzna motywacja. Jeśli masz pomysł na swoją firmę i determinację by zostać przedsiębiorcą to najtrudniejszą decyzję masz już za sobą. Są duże szanse, że jeśli wystarczy Ci zapału i pracowitości to Twoja firma rozkwitnie niezależnie od miejsca gdzie ją zakładasz.

Jak założyć firmę w UK?
Do wyboru mamy kilka rodzajów prowadzenia swojego biznesu. Oto one:

Sole trader – samozatrudnienie


Na początku najłatwiej będzie nam założyć właśnie taką jednoosobową firmę. To rozwiązanie zbliżone do założenia działalności gospodarczej w Polsce. Decydując się na tę formę nadal mamy prawo zatrudnić się na umowę o pracę. To wygodne rozwiązanie, bo nie od razu wiemy przecież czy nasz pomysł na biznes jest trafiony. Jeśli okaże się niewypałem to po prostu zostaniemy w swojej obecnej pracy. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od pracy na etacie, we własnej firmie cała odpowiedzialność spada na nas. Za swoje decyzje odpowiadamy więc majątkiem osobistym!
Rejestracja w Home Office Revenue & Customs (HMRC) jest bezpłatna ale obowiązkowa. Mamy na to trzy miesiące i terminu tego lepiej nie przekraczać, bo możemy zostać wtedy ukarani grzywną w wysokości 100 ₤. Do rejestracji potrzebny jest formularz CWF1 (znajdziecie go na oficjalnej stronie www.businesslink.gov.uk). Po wypełnieniu można go złożyć osobiście w oddziale HRMC lub listownie na adres: National Insurance Contributions Office Self Employed Services Application Processing Centre Longbenton Newcastle upon Tyne NE98 1ZZ.
Skoro o listach mowa to wymagane jest posiadanie adresu korespondencyjnego w UK. Teoretycznie to wszystko co trzeba wiedzieć na początku. Konta firmowego nie musicie otwierać, chociaż to akurat dobry pomysł bo pozwala lepiej zapanować nad finansami firmy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcecie np. otworzyć gabinet lekarski to konieczne będą dodatkowe uprawnienia. Aby rozstrzygnąć czy wasz biznes wymaga specjalnych zezwoleń możecie skontaktować się z lokalnymi władzami. Prościej będzie jednak zadać takie pytanie np. naszej ambasadzie w Londynie (www.london.trade.gov.pl).

Od zysków z prowadzonej działalności trzeba zapłacić podatek. Wśród Brytyjczyków jest to traktowane bardzo poważnie. Na Wyspach nikt nie stara się oszukać fiskusa i wszelkie próby takiego zachowania nie tylko są karane, ale przede wszystkim nie znajdują społecznej akceptacji tak jak ma to miejsce nieraz w Polsce. Podatek zostanie naliczony na podstawie osiągniętych zysków. W tym miejscu nie będziemy jednak zagłębiać się w zasady naliczania podatków. Płatnikiem VAT staniemy się dopiero w sytuacji osiągnięcia dochodu powyżej 67,000 ₤
Obowiązkową płatnością jest ubezpieczenie społeczne w wysokości 2,4 ₤ tygodniowo (Class 2 National Insurance contributions). Jeśli nasze roczne zyski przekroczą 5,435 ₤ to stawka ta wzrośnie (Class 4 NICs), a jej wysokość będzie ustalana indywidualnie na podstawie danych z zeznania podatkowego.

Partnership – spółka partnerska


Jeśli swoją firmę zakładają dwie lub więcej osób to powstanie spółka partnerska. Na początku każdy z partnerów musi się zarejestrować jako samozatrudniony. Następnie partnerzy powinni zawrzeć umowę między sobą. Każdy z nich, poza prawem do udziału w zysku, odpowiada również całym swoim majątkiem. Dlatego lepiej rzetelnie dobrać sobie partnerów, bo inaczej może się zdarzyć, że bank przyjdzie do nas po długi nawet jeśli to nie my je zaciągnęliśmy. Warto pamiętać, że spółka partnerska nie ma osobowości prawnej (wyjątkiem są te zakładane w Szkocji). Co więcej, jeśli któryś z partnerów się wycofa lub umrze, spółka partnerska ulega rozwiązaniu. Nie jest to koniec firmy, ale trzeba od nowa zastanowić się jaką ma mieć formę, czyli np. czy prowadzimy ją dalej samodzielnie czy szukamy nowego partnera. Każda z osób w firmie musi samodzielnie opłacać swoje składki zdrowotne. Trzeba też zapłacić podatek od dochodów od osób fizycznych. Jego wysokość będzie zależeć od naszych udziałów w zyskach spółki.

LLP – znaczy z ograniczoną odpowiedzialnością


Kto nie chce ryzykować prywatnym majątkiem powinien rozważyć założenie spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. Limited liability partnership LLP charakteryzuje to, że wspólnicy odpowiadają finansowo za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionych wkładów (ew. udzielonych poręczeń). Choć naturalnie zakładając firmę wspólnicy liczyć będą raczej na udziały w zyskach.
W przypadku zakładania LLP nie wystarczy to, że każdy ze wspólników będzie samozatrudniony. Konieczna jest rejestracja w Companies House (CH), która kosztuje 20 funtów. Można to porównać do wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym w Polsce. Partnerzy muszą płacić składki zdrowotne i podatki. Te ostanie nie będą już jednak naliczane tak samo jak dla osób fizycznych, ale zależnie od działalności według stawek dla handlu lub usług. Każdego roku trzeba złożyć w CH dokumenty finansowe dot. przychodów, a sprawozdania muszą być audytowane.

LLC – spółka z osobowością prawną


Podobnie jak w przypadku LLP konieczna jest rejestracja w Companies House oraz audyt sprawozdań finansowych. Koszt rejestracji to 20 £, a sama procedura trwa 5 dni. Jeśli zdecydujemy się wydać 50 £ to spółka zostanie zarejestrowana tego samego dnia. Zanim to się stanie trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty:
  • umowa założycielska i statut spółki tzw. „Memorandum of Association”. Standartowo dokument ten zawiera takie dane jak nazwa spółki, siedziba, zakres działalności, informację o kapitale zakładowym itd.
  • prawa udziałowców/akcjonariuszy tzw. „Articles of Association”. Są to spisane zasady emisji, przekazywania akcji, wypłaty dywidend oraz procedury powoływania walnego zgromadzenia
  • formularze nr. 10 i 12 – zawierają informację o zarządzie spółki i są deklaracją spełnienia wymagań prawnych do prowadzenia spółki

Mam już firmę w Polsce


Aby prowadzić biznes w Wielkiej Brytanii nie musimy wcale zakładać tam osobnej spółki. Jeśli mamy już założoną spółkę kapitałową to możemy otworzyć na Wyspach oddział (branch). Do tego potrzebne będzie biuro na terenie UK i rejestracja w Companies House (koszt 20 £). Wymagane dokumenty to:
  • potwierdzone kopie i tłumaczenia dokumentów założycielskich spółki (akt założycielski, status, informacje o członkach zarządu firmy macierzystej);
  • kopie sprawozdań finansowych za ostatni okres/rok wraz z opinią biegłego rewidenta;
  • wypełniony formularz BR1
Jeśli nasza firma nie ma osobowości prawnej to na Wyspach będziemy mogli otworzyć tylko swoje przedstawicielstwo tzw. „place of business”, ale i wtedy trzeba się zarejestrować w CH. Przygotować trzeba:
  • wypełniony formularz 691 (Formularz 691 jest dostępny w oddziałach Companies House oraz na stronie internetowej Companies House);
  • potwierdzone kopie i tłumaczenia dokumentów założycielskich spółki (akt założycielski, status, informacje o członkach zarządu firmy macierzystej)
Zarówno w przypadku oddziału jak i place of business wszystkie dokumenty rejestracyjne muszą być wypełnione po angielsku. Sprawozdania i dokumenty założycielskie od polskich firm, każdorazowo gdy będą składane do CH muszą mieć załączone poświadczone tłumaczenie.

Trudny wybór


Każda z przedstawionych działalności ma swoje wady i zalety. Na szczęście decyzji o formie prowadzenia działalności nie podejmujemy raz na zawsze. W razie potrzeby gdy nasza firma urośnie, gdy pojawią się wspólnicy jest możliwość dokonania zmian. Według Brytyjczyków forma prowadzenia interesów wcale nie jest najważniejsza. Na Wyspach wielką wagę przywiązuje się za to do tego, jak firma się nazywa, jak się prezentuje, czy jest obecna w internecie. A przede wszystkim jaki ma pomysł na swoje istnienie. I nic dziwnego, bo to przecież podstawa każdego udanego biznesu.


Tu warto zajrzeć:
www.businesslink.gov.uk
www.hmrc.gov.uk
www.companieshouse.gov.uk


...

Odsłon: 55851 | ranking >>


Komentarze: 14 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Twój pierwszy biznes w UK:

Komentarz

ed

2010-04-10, 00:46

działalność wydawawnicza książek.Obecnie pracuje w UK i chcę je drukować w Polsce a rozprowadzać w krajach angielsko języcznych.


Komentarz

Agness

2010-05-28, 13:38


Jesli nie masz czasu i nie wiesz jak to zrobic po proatu skontaktuj sie z dobrym polskim biurem ksiegowym w UK. Ja polecam biuro ksiegowe w centrum Londynu 0207 723 7011 lub 0785 239 5757 mowia po polsku.


Komentarz

przemas

2011-06-24, 00:26

mam pewien pomysl na biznes w UK ale mam problem z kim mam sie skontaktowac,jakich ludzi szukac zeby dowiedziec sie wszystkiego jakie pozwolenia,dokumenty mi sa potrzebne...pomocy


Komentarz

Sebek

2011-07-08, 09:46

A nie lepiej założyć coś dochodowego w Polsce. Na rynku ciągle brakuje restauracji i lokali, w których można organizować wesela. Pomysłów i projektów jest tak wiele http://www.kbprojekt.pl/projekty_domow_weselnych.php , że nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do opłacalności takiego interesu niech rozezna się ile kosztuje wynajem takiego lokalu i jak długie są terminy rezerwacji.


Komentarz

ksiegowy

2011-07-15, 16:26

http://www.financialrepublic.org.uk/firma-w-anglii-spolka-wielkiej-brytani/jak-zalozyc-firme-w-anglii-w-kilku-krokach.php


Komentarz

Dawid Nastula

2012-05-02, 12:50

Biuro ksiegowe enfield
http://dnconsultants.co.uk/


Komentarz

Financial-house.pl

2012-06-07, 19:00

Profesjonalne biuro księgowe:
www.financial-house.pl
Optymalizacja kosztów ZUS w Polsce


Komentarz

robo

2012-09-15, 14:53

szukanie czegokolwiek na forach,to jak wedkarstwo tracisz czas i nie wiesz do konca czy z tych debilizmow cos wyłowisz.
np.Sole trader ,kto słuszał o czyms takim mieszkajac w uk,
ja jestem self-employment ,rozliczajac sie tu wielokrotnie nie widziałem takiego wpisu nigdzie,
Jak nie macie nic do powiedzenia,nie marnujcie ludziom czasu,a co za tym idzie zycia


Komentarz

eljot house

2012-09-29, 13:59

sole trader- firma jednoosobowa, przedsiębiorca indywidualny


Komentarz

2013-01-29, 16:31

Temat jest warty rozważenia, aby zarejestrować w UK firmę, polecam poczytac więcej na blogu - http://www.pawelkurnik.pl/ - trzeba być świadomym wszystkich obowiązków i korzyści z tego wynikających, zarówno tych w kraju jak i za granicą. Ale fakt jest taki, że pod kątem podatkowym - ich wysokości i przejrzystości systemu - jest tam znacznie lepiej niż w PL.


Komentarz

Marcin

2013-10-29, 14:19

Zakladajc firme w Uk warto sie ubezpieczyc. Wiecej informacji znajdziemy Kliknij tutaj aby odwiedzić wypadek.org.uk!


Komentarz

pablo

2013-11-20, 10:57

chcialbym zalozyc firme uslugowa - ogrodnicza i chcialbym wiedziec jakie profity trzeba zainwestowac? jakie ulgi mozna otrzymac


Komentarz

pastewski krzysztof

2014-01-06, 00:25

posiadam juz company number co mam dalej robic aby zacząc pracowac jako self employed


Komentarz

Artur

2014-01-19, 21:51

Może ta stronka się przyda
http://www.firmywuk.co.ukPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy