Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

UE troszczy się o środowisko

31.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 0 komentarzy ]
Na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej Polskę reprezentował Minister Środowiska - Maciej Nowicki

Na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej Polskę reprezentował Minister Środowiska - Maciej Nowicki
Źródło: www.sxc.hu

Na 2,953 posiedzeniu Rady Unii Europejskiej, które odbyło się 25 czerwca 2009 roku w Luksemburgu i której przewodniczył Ladislav Miko, Minister Środowiska Republiki Czeskiej, dyskutowano na temat środowiska naturalnego. W posiedzeniu Rady UE wzięli udział reprezentanci rządów krajów członkowskich oraz reprezentant Komisji Europejskiej. Polskę reprezentował Minister Środowiska – Maciej Nowicki.

Rada o emisjach przemysłowych


Rada Unii Europejskiej podczas posiedzenia, osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie dyrektywy dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli.

Wspomniana wyżej dyrektywa ma na celu skoordynowaną kontrolę i ochronę gleb, powietrza, wód, które są zanieczyszczane przez emisję z obiektów przemysłowych. Głównym jej założeniem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji takich jak związki siarki, azotu, cząsteczki pyłu, azbestu, metali ciężkich. Ma to na celu poprawienie jakości wód, powietrza i gleb na danym obszarze, a nie przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Dokument nie obejmuje emisji dwutlenku węgla.

Dyskutowano na temat dużych instalacji spalania, takich jak elektrownie, instalacje do energetycznego spalania, które są montowane w rafineriach oleju mineralnego i przemyśle metalurgicznym. Komisja postanowiła zaostrzyć dotychczasowe przepisy mówiące o ograniczeniu emisji zanieczyszczeń z tych źródeł. Ma w tym pomóc wprowadzenie do 2016 roku nowych rozwiązań technicznych, które ograniczą emisję szkodliwych substancji.

Rada Unii Europejskiej, inaczej niż Komisja zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu rozwiązań technicznych w stosunku do nowych, dużych obiektów energetycznego spalania, miałoby to nastąpić w przeciągu dwóch lat od wejścia w życie dyrektywy. To znaczy, że już istniejące obiekty musiałyby stosować nowe rozwiązania techniczne już od 2016 roku. Dyrektywa przewiduje okresy przejściowe dla państw które ubiegałyby się o członkostwo w Unii. Do 2020 roku musiałyby one przedstawić plan ograniczenia emisji pewnych zanieczyszczeń takich jak tlenki azotu, dwutlenek siarki lub pył. Przewidziane roczne pułapy musiałyby być obniżone między 2016, a 2020 rokiem, a pod koniec 2019 roku musiałyby osiągnąć odpowiednie poziomy.

Instalacje spalania, które są napędzane paliwem stałym lub lignitem i które nie mogą dostosować się do norm ograniczających emisję dwutlenku siarki, mogą w zamian stosować minimalny stopień odsiarczania. Minimalny stopień dla instalacji o nominalnej mocy cieplnej powyżej 300MW wynosi 96%.

Porozumienie polityczne objęło również duże instalacje spalania, które odgrywają kluczową rolę bezpieczeństwa energetycznego niektórych państw członkowskich.

Ochrona gleby


Pomimo wydanej przez Parlament Europejski w listopadzie 2007 roku, w pierwszym czytaniu opinii na temat ochrony gleb, Rada Unii Europejskiej nie osiągnęła w tej sprawie politycznego porozumienia. Delegacje niektórych państw członkowskich wyraziły ubolewanie z tego powodu i zaapelowały o wspólne instrumenty prawne dla tej sprawy. Z kolei inne delegacje zgłosiły sprzeciw i wyraziły obawy o nazbyt obciążenie administracji i wątpliwości co do opłacalności projektu.

Jak dotąd nie ustalono wspólnej strategii ochrony gleby dla wszystkich krajów Wspólnoty. Projekt dyrektywy ma to zmienić, wprowadzając określone zasady:
  • Włączyć kwestie dotyczące gleby do innych polityk i zachowaniu funkcji gleby.
  • Zapobiegać zagrożeniom dla gleby przez określenie obszarów priorytetowych i opracowanie programów działań.
  • Lokalizacja i oczyszczanie terenów zanieczyszczonych.

Sprawy różne na posiedzeniu Rady UE


Podczas posiedzenia Rada Unii Europejskiej przyjęła do wiadomości informacje na temat organizmów genetycznie modyfikowanych, chemikaliów i produktów z drewna.

Organizmy genetycznie modyfikowane (GMO). Kwestie politycznych możliwości uregulowania sprawy upraw GMO poruszyła, popierana przez inne kraje, delegacja austriacka. Austria opowiedziała się za regulowaniem przez każde państwo członkowskie, przepisów dotyczących zakazu upraw GMO lub uregulowanie tych upraw na całym terytorium lub na wybranym obszarze danego państwa. Dalsze postępowania obejmują uzgodnienia kryteriów społeczno-gospodarczych w tym zakresie, a także szereg nieznacznych zmian w stosownych przepisach UE. Państwa należące do Wspólnoty, które opowiadają się za tą inicjatywną, zaapelowały do Komisji Europejskiej o szybkie wystawienie wniosku i ewentualnych dodatkowych możliwości.

Chemikalia. Delegacja duńska zwróciła uwagę na problem przepisów regulujących wspólne podejście do kwestii połączonego oddziaływania chemikaliów tzw. cocktail-effect, włączając w to substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Eksperci uznali obecne przepisy, traktujące poszczególne substancje chemiczne indywidualnie, jako nie gwarantujące bezpieczeństwa po ich połączeniu. Dania zaapelowała do Rady UE, a także do nadchodzącej Prezydencji o rozpoczęcie prac nad uwzględnieniem w przepisach UE ryzyka związanego z połączonym oddziaływaniem chemikaliów.

Produkty z drewna. Rada UE została poinformowana przez Prezydencję o postępach prac dotyczących rozporządzenia ustanawiającego obowiązki podmiotów wprowadzających drewno i produkty z drewna na rynek.


...

Odsłon: 3620 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł UE troszczy się o środowisko nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Kierowca zawodowy (k/m) - transport międzynarodowy - Niemcy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Komisjoner/pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - również dla studentów 22.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Tokarz CNC 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dessau

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy