Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wędrówki po Skandynawii: Finlandia

25.07.2009 [ 1 komentarz ]
Mapa Finlandii

Mapa Finlandii
Źródło: Wikipedia

Flaga Finlandii

Flaga Finlandii
Źródło: Wikipedia

Herb Finlandii

Herb Finlandii
Źródło: Wikipedia

Helsinki

Helsinki
Źródło: Wikipedia

Lahti

Lahti
Źródło: Wikipedia

Rovaniemi - miejsce zamieszkania św. Mikołaja

Rovaniemi - miejsce zamieszkania św. Mikołaja
Źródło: Wikipedia

Tampere

Tampere
Źródło: Wikipedia

Finlandia (Suomi) to państwo leżące w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim, zaliczane do krajów nordyckich. Od wschodu graniczy z Rosją, od zachodu ze Szwecją i Morzem Bałtyckim, a od północy z Norwegią. Finlandia jako odrębne państwo powstała w 1917 roku po odłączeniu się od Rosji. Obecnie jest członkiem ONZ, Unii Europejskiej i Rady Nordyckiej.

Ustrój polityczny


W przeciwieństwie do pozostałych krajów skandynawskich, w których panuje monarchia parlamentarna, ustrój polityczny Finlandii to republika parlamentarno – gabinetowa. W skład parlamentu wchodzi 200 deputowanych wybieranych w wyborach powszechnych, sprawujących władzę ustawodawczą. Premiera desygnuje prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 6 – letnią kadencję. Prezydent jest głową państwa, Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych oraz decyduje w sprawach polityki zagranicznej. Obecnie prezydentem jest Tarja Halonen, a premierem Matti Vanhanen. Główne partie polityczne to Partia Centrum, Koalicja Narodowa, Liga Zielonych i Socjaldemokratyczna Partia Finlandii.
Ciekawym faktem jest to, że w Finlandii nie istnieje instytucja Trybunału Konstytucyjnego, gdyż według tamtejszego prawa, zgodność ustaw z konstytucją nie może być podważana. Obecnie obowiązująca konstytucja pochodzi z 1 marca 2000 roku i zastąpiła poprzednią z roku 1919.

Gospodarka


Fińska gospodarka zaczęła się rozwijać dopiero po II wojnie światowej i wówczas w porównaniu z innymi krajami nordyckimi, była dość zacofana. Jednak dzięki sąsiedztwu Szwecji i Norwegii, a także powiązaniach gospodarczych z Rosją, Finlandia stała się państwem unikalnym na skalę światową, ze względu na połączenie idei państwa socjalnego z prywatną własnością i wysokimi podatkami, z których finansowana jest edukacja i służba zdrowia. Podatki w Finlandii są jedynymi z najwyższych w świecie i oscylują na poziomie około 45 % PKB. Mimo to są najniższe w całej Skandynawii.
Podstawowymi gałęziami przemysłu fińskiego jest przemysł: drzewny i celulozowo – papierniczy, metalowy, maszynowy i hutniczy. Wydobywa się rudy miedzi, cynku, żelaza, chromu i niklu.
Rolnictwo opiera się na hodowli bydła i reniferów.
Najbardziej znaną fińską firmą jest Nokia, która posiada 35% rynku telefonii komórkowej na świecie. W 2004 roku Finlandia zajęła 1 miejsce w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego.

System edukacyjny


Finlandia ma jeden z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie. W najnowszych badaniach przeprowadzanych przez PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) fińscy uczniowie zajęli pierwsze miejsca we wszystkich dziedzinach z wyjątkiem matematyki, w której byli drudzy.
W Finlandii prawie wszystkie szkoły są państwowe, natomiast szkoły prywatne są bezpłatne, ponieważ finansuje je państwo. Wszystkie obecnie istniejące uniwersytety także są państwowe.
W szkołach podstawowych przez pierwsze trzy lata nauki nie są stawiane oceny, a dziecko nie może zostać na drugi rok w tej samej klasie bez zgody rodziców. Poza tym co ciekawe zabronione jest udzielanie prywatnych korepetycji (tylko nauczycielom uczącym w państwowych szkołach swoim uczniom). Poza tym od szkoły podstawowej obowiązkowa jest nauka języka angielskiego, a od gimnazjum języka szwedzkie. W liceum oba języki są kontynuowane, można sobie także wybrać jeszcze trzeci język.


Informacje ogólne:


Finlandia podzielona jest na 6 województw (Finlandia Południowa, Zachodnia, Wschodnia, Oulu, Laponia i Wyspy Alandzkie) i 455 gmin.

Finlandia znana jest jako „kraina tysiąca jezior”. Jeziora zajmują 18,8 tys. km kw. Powierzchnia kraju. Pojezierze Fińskie składa się z ponad 60 tysiąca jezior, a w całym kraju jest ponad 187 tysięcy. Finlandia leży w dwóch strefach klimatycznych. Większość kraju znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego ciepłego, natomiast w Laponii panuje klimat umiarkowany przejściowy chłodny.

W Finlandii dwa wyznania mają status narodowych: Kościół Ewangelicko – Luterański i Fińska Cerkiew Prawosławna. 85% Finów należy do jednego z tych kościołów, jednak mimo wysokiego odsetku osób wierzących, praktykujących jest o wiele mniej.

Najbardziej znaną fińską pisarką jest Tove Jansson, autorka opowiadań o Muminkach.

Finlandia jest także znana jako miejsce zamieszkania św. Mikołaja. Mieszka on w mieście Rovaniemi i to tutaj przed każdym Bożym Narodzeniem trafiają listy wysyłane przez dzieci.

Stolica: Helsinki
Język urzędowy: fiński, szwedzki
Język używany: fiński
Powierzchnia: 338 145 km kw.
Ludność: 5 313 026
Gęstość zaludnienia: 16 osób/km kw.
Jednostka monetarna: 1 euro = 100 eurocentów


...

Odsłon: 10279 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Wędrówki po Skandynawii: Finlandia:

Komentarz

Agata |

2011-06-24, 16:49

Drobna uwaga co do tytułu: Finlandia nie należy do Skandynawii. Włączanie Finlandii do tego regionu kulturowego, który obejmuje Norwegię, Danię i Szwecję, jest dosyć częstym błędem.
No i Finlandia jest podzielona na regiony, a nie województwa.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brygadzista/operator wózka – Belgia 25.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Ostend

Hydraulik 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Amsterdam

Monter instalacji sanitarnych 26.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Berno

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy