Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak Europejczycy pracują, odpoczywając na wakacjach…

23.07.2009 Autor: Grzegorz Hołub[ 0 komentarzy ]


Źródło: stock.xchng

Coraz więcej osób nie potrafi odpoczywać na wakacjach, ponieważ relaks w trakcie urlopu sprawia coraz większe trudności.

Jak pokazują badania serwisu Hotels.com, który porównuje i rezerwuje miejsca hotelowe, coraz więcej Europejczyków w czasie urlopów, utrzymuje kontakt ze swoim biurem. Cytując Travel Daily News do najczęściej pracujących w czasie wakacji należą Francuzi (68%), Irlandczycy (67%), Niemcy (64%), Szwedzi (62%), Hiszpanie (61%) i Duńczycy (60%).
Do takiej sytuacji przyczynia się obecna niepewna koniunktora ekonomiczna, która niejako wymusza na pracownikach pozostanie w pracy choćby godzinę dłużej dziennie oraz bardzo często sprawia, że zamiast spokojnie spędzać urlop, pracownicy podejmują się dodatkowych obowiązków w czasie wakacji.
Zgodnie z powyższymi badaniami co czwarta osoba (26%) pracuje dodatkowo tylko w razie najwyższej konieczności, natomiast co trzecia (35%) potrzebuje nieustannego kontaktu z biurem. Ponadto jedna czwarta (26%) badanych kontaktuje się ze swoim miejscem pracy w tajemnicy przed rodziną i znajomymi.
Do najczęściej wymienianych przez pracowników powodów podejmowania pracy nawet w czasie urlopu, należą:
  • lubią być na bieżąco ze sprawami biurowymi (37 proc.),
  • wolą oszczędzić czas po powrocie z wakacji, kiedy będą musieli wszystko nadrobić (29 proc.),
  • trudno się im “wyłączyć” (13 proc.),
  • sprawdzają, czy ich koledzy sobie radzą (12 proc.),
  • martwią się o bezpieczeństwo zatrudnienia (5 proc.),
  • nie ufają, że koledzy zrobią ich robotę (3 proc.),
  • chcą, żeby wszyscy w biurze widzieli, że praca to ich pasja (2 proc.).

Praca


Rzeczywisty czas pracy w porównaniu z ustawowym kształtuje się różnie w różnych krajach. Jak podaje agencja „Eurofund” średni ustawowy czas pracy w Unii Europejskiej wynosi 38 godzin i 36 minut. Wyraźnie rysuje się podział na tak zwaną starą Unię, w której pracuje się 37 godzin i 54 minut, i nową Unię, 39 godzin i 36 minut.
Najdłużej w pracy pozostają Bułgarzy i Rumunii – 42,7 godzin, następnie Brytyjczycy – 41,4, Czesi – 41,2. Austriacy i Niemcy – 41,4, potem Estończycy – 40,7, Łotysze – 40,6, Węgrzy – 40,5 i Polacy – 40,4.
Także kwestia płatnych urlopów jest zróżnicowana w Unii Europejskiej, na terenie której przysługuje pracownikowi 25,2 dnia płatnego urlopu wypoczynkowego w roku. Portal „naszświat” podaje, że najwyższy wymiar urlopu posiadają Szwedzi (33 dni), Duńczycy i Niemcy (30 dni). Natomiast najkrótsze płatne urlopy przysługują Estończykom i mieszkańcom Cypru – 20 dni w roku.

Wypoczynek


Tymczasem specjaliści od medycyny pracy zalecają, żeby urlop wypoczynkowy trwał nie krócej niż trzy tygodnie, ponieważ dopiero wtedy będzie wartościowy. Taką wypowiedź prof. Danuty Koradeckiej zacytowała Polityka.pl:
Przez pierwszy wakacyjny tydzień nasz organizm wygasza stres – tłumaczy prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. – Tłumi emocje związane z koniecznością zakończenia zawodowych zadań, a także te związane z wyjazdem i urządzeniem się w nowym miejscu. Gdyby urlop miał trwać tylko dwa tygodnie, to od połowy drugiego już myślelibyśmy o powrocie do pracy. A gdzie właściwy wypoczynek? Na to potrzebny jest cały drugi tydzień i połowa trzeciego, aż lekko zaczniemy się nudzić.
Jednakże według specjalistów nawet tak długi wypoczynek nie wystarcza, ponieważ jedenaście miesięcy pracy bardzo męczy nasz organizm, który najbardziej potrzebuje oddechu pod koniec zimy, kiedy męczy się także brakiem słońca. Dlatego każdy pracownik powinien mieć możliwość wypoczynku dwa razy do roku.

Polityka firm


Jest to bardzo praktyczne podejście firm, które zwiększają efektywność pracowników. Dr Jacek Męcina przeanalizował wyniki europejskich badań, z których wynika, że Europejczyk tak naprawdę pracuje sześć godzin, podczas ośmiogodzinnego dnia pracy. Te dwie godziny mijają na pogawędkach czy krótkich przerwach, które zwiększają kreatywność pracowników.
Skoro Europejczycy muszą pracować coraz intensywnej, to odpoczynek powinien być adekwatny do tempa pracy, a więc „dłuższy”.
Przecież europejski pracownik nie może wyjechać na urlop wypalony i wyczerpany. Musi być wypoczęty przed urlopem, żeby mógł korzystać z wypoczynku, a nie pracować nawet podczas niego – a w konsekwencji powracać potem zmęczony do pracy.


...

Odsłon: 2105 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jak Europejczycy pracują, odpoczywając na wakacjach… nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Grzegorz Hołub Grzegorz Hołub Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca WAKACYJNA dla MATURZYSTÓW i STUDENTÓW - zgłoś się już dzisiaj! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Spawacz MIG/MAG/TIG 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Eindhoven

Pracownik rozbiórkowy – Holandia 21.05.2021 Kraj: Holandia

Pracownik fizyczny (k/m) - pakowanie i przeładowywanie kabin prysznicowych 10.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Herzlake

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy