Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Efez – opuszczona metropolia

23.07.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Biblioteka Celsusa

Biblioteka Celsusa
Źródło: stock.xchng

Baseny Pamukkale

Baseny Pamukkale
Źródło: stock.xchng

Wielki Teatr w Efezie

Wielki Teatr w Efezie
Źródło: stock.xchng

Jeśli chcesz poczuć jak naprawdę wyglądało życie starożytnych Rzymian, wybierz się do Efezu – jednego z najlepiej zachowanych miast starożytnych w rejonie morza Śródziemnego.

Efez – bogactwo kultur


W starożytności Efez był wielkim miastem handlowym i centrum kultu Kybele – bogini płodności. W ciągu swej historii miasto znajdowało się pod panowaniem greckim, perskim, jak i dynastii Ptolemeuszy czy Attalidów. Kiedy Rzymianie zajęli miasto stało się ono stolicą prowincji - Azja Mniejsza. W I wieku do Efezu dotarło chrześcijaństwo. Będąc pod panowaniem tak wielu cywilizacji miasto pełne jest pozostałości po kulturach: greckiej, perskiej, chrześcijańskiej czy tureckiej.
Efez dzięki usytuowaniu przy ujściu rzeki Kajstros do morza Egejskiego rozwinął się jako główny ośrodek handlowy Azji Mniejszej. Miasto to było także centrum kulturalnym do którego zjeżdżało się wielu poetów i mędrców starożytności. To z Efezu pochodził sławny filozof - przedstawiciel jońskiej szkoły przyrody - Heraklit z Efezu. W mieście tym przebywał także św. Paweł (stąd list do Efezjan).
Na skutek zamulenia portu miasto straciło swoją pozycję głównego ośrodka handlowego. Stało się także miejscem częstego występowania chorób (malaria). Z tego względu od ok. V wieku n.e mieszkańcy zaczęli wyjeżdżać z miasta, by w końcu całkowicie je opuścić. Co prawda jest to smutny koniec świetności Efezu, ale dzięki temu miejsce to uniknęło zniszczenia, gdyż żadna armia nie trudziła się plądrowaniem opuszczonego miasta na pustyni. Dlatego też dziś możemy zobaczyć tak wiele dobrze zachowanych zabytków.

Ciekawe zabytki


Zwiedzając Efez nie można przeoczyć Biblioteki Celsusa, która była jedną z największych w starożytności. Z inskrypcji zapisanych na froncie budynku wynika, że Biblioteka została wzniesiona przez konsula Tyberiusza Juliusza Aquila ku pamięci jego zmarłego ojca - Celsusa Polemaeanusa. W budynku znajdowało się ok. 12 tysięcy zwojów, które chronione były przed wilgocią i temperaturą przez system jednometrowych odstępów między ścianą wewnętrzną a zewnętrzną. Fasadę Biblioteki zdobią 4 posągi kobiet uosabiających cnoty: dobroć (Arete), rozwagę (Ennoia), wiedzę (Episteme) i mądrość (Sophia). Posągi te są kopiami, gdyż oryginały znajdują się w Muzeum Efezu w Wiedniu.
Kolejnym cennym zabytkiem Efezu jest Wielki Teatr. Największe wrażenie robi jego rozmiar, teatr ten mógł pomieścić 25 tysięcy osób. Ciekawostką jest to, że w Teatrze Wielkim nadal odbywają się koncerty, co z resztą wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji dotyczących użytkowania tego zabytku.
W Efezie warto zobaczyć także otoczoną kolumnami Drogę Akadyjską, agorę, antyczne toalety i wiele innych zachowanych do dziś antycznych budynków, które pozwalają nam wyobrazić sobie jak wyglądało życie codzienne sprzed 2 tysięcy lat.

Praktyczne porady


Pamiętajmy, że Efez znajduje się obecnie na pustyni i podczas zwiedzania miasta ciężko jest znaleźć odrobinę cienia – przygotujmy się na upały i zaopatrzmy w dużą ilość wody.
Efez najlepiej jest zwiedzać z samego rana, kiedy nie ma jeszcze wielkiego natłoku turystów i temperatura jest w miarę korzystna.
Zwróćmy uwagę na to, że bilety wstępu zwiedzania Efezu można zakupić tylko w lirach tureckich (na miejscu istnieje możliwość wymiany pieniędzy).
W Efezie warto jest wynająć przewodnika (każdy mówi w kilku europejskich językach), dzięki temu zwiedzanie miasta będzie znacznie ciekawsze.

Dla wytrwałych – Hierapolis


Wycieczkę do Efezu można połączyć ze zwiedzaniem położonego o ok. 100 km dalej antycznego miasta Hierapolis wraz z jego wapiennymi tarasami Pamukkale. Turyści, którzy mimo słońca i upału zdecydują się na zwiedzenie Hierapolis, będą mieli szansę orzeźwić się podczas spaceru po Pamukkale, gdzie również można zażyć kąpieli. W Hierapolis na uwagę zasługuje zachowany w bardzo dobrym stanie teatr z I wieku lub niewielka jaskinia, w której znajduje się źródło wydzielające trujące opary. W starożytności kapłani utrzymywali, że to tu znajduje się wejście do świata umarłych. W Hierapolis znajduje się też basen Kleopatry, który według legendy ma moc odmładzania (lecz za przyjemność kąpieli i pięknej urody należy zapłacić ok. 18 lir tureckich).
Pamiętajmy, że spacerując po wapiennych tarasach Pamukkale należy zdjąć buty, jest to uważnie sprawdzane przez strażników.
...

Odsłon: 5206 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Efez – opuszczona metropolia nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Niemcy - dla MATURZYSTÓW i UCZNIÓW! 20.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel / Ibbenbüren

Monter fasad 26.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: St Gallen

Monter okien – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Salzburg

Pakowacz – Holandia (bez języka) 21.05.2021 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy