Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Johanna Sigurdardottir - sylwetka premier Islandii

20.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 0 komentarzy ]
Johanna Sigurdardottir, pierwsza islandzka kobieta premier

Johanna Sigurdardottir, pierwsza islandzka kobieta premier
Źródło: pl.wikipedia.org

Johanna Sigurdardottir była stewardessa, islandzka polityk, pierwsza islandzka kobieta premier i pierwsza europejska polityk, która deklaruje swój homoseksualizm.

66-letnia była minister polityki społecznej w latach w latach 1987-1994 i 2007-2009 jest najbardziej popularnym politykiem w kraju. Jej polityczny pogrzeb nie odbył się mimo narastającego kryzysu ekonomicznego, szybko rosnącego bezrobocia i protestów społecznych.

Internetowe wydanie BBC przytacza wypowiedź islandzkiej premier ze środy, 15 lipca - Teraz potrzebujemy silnego rządu i pracować z ludźmi – powiedziała podczas tworzenia nowej koalicji z Ruchem Zielonych.

Sigurdardottir urodziła się w 1942 roku w Reykjaviku. W 1960 roku ukończyła Islandzkie Kolegium Handlowe. W 1962 rozpoczęła pracę jako stewardessa linii lotniczych Loftleidir Airlines, pracowała tam przez 9 lat. Od 1971 przez 7 lat była pracownikiem biurowym w firmie produkującej opakowania. W 1978 roku dostała pierwsze ministerialne stanowisko – ministra polityki społecznej, do którego wracała w późniejszym okresie.

W 1994 roku opuściła rząd po nieudanym stracie na czele nowej Partii Socjaldemokratycznej. Po tym wydarzeniu wróciła do Ruchu Narodowego, swojej byłej partii, która w wyborach w 1995 roku otrzymała cztery mandaty w Parlamencie. Jednak pięć lat później, Partia Socjaldemokratyczna połączyła się z dwoma innymi centro-lewicowymi ugrupowaniami i w ten sposób powstał Sojusz Socjaldemokratyczny, który w jej przekonaniu mógł stać się alternatywą dla Partii Niepodległościowej.

Święta Joanna


W 2007 roku Johanna Sigurdardottir, została ponownie ministrem opieki społecznej, pełniła tę funkcję do początku 2009 roku. Pomimo załamania się islandzkiego systemu finansowego nadal cieszyła się 73-procentowym zaufaniem obywateli.

Miała nawet swój przydomek – Święta Joanna. Określenie wzięło się z uwagi na walkę o prawa umysłowo chorych, osób w podeszłym wieku i poszkodowanych.

Po ostatnim załamaniu się rządu, lider Sojuszu Socjaldemokratycznego, Ingibjorg Gisladottir zaproponował Sigurdardottir stanowisko szefa rządu.

W niedzielę, 19 lipca br. Ruch Zielonych-Lewica ogłosił poparcie dla tymczasowego rządu, który został zaprzysiężony 25 kwietnia br. Następnego dnia, Johanna Sigurdardottir została premierem Islandii. W swoim expose za priorytety rządu uznała naprawienie systemu bankowego oraz wstąpienie do Unii Europejskiej i przejście z korony na euro, co według islandzkiej premier, uzdrowiłoby gospodarkę.

Sigurdardottir prywatnie


Podczas wywiadu z islandzkim dziennikarzem, Ingo Sigfussonem, Sigurdardottir przyznała się, że jest lesbijką. To pierwszy taki przypadek europejskiego polityka.

- To nie ma zbyt wielkiego znaczenia. To pogłoska, ale nie powinna ona wyciągana na światło dzienne – powiedział BBC Ingo Sigfussonem.

„Z jednej strony Islandia jest bardzo tolerancyjnym krajem jeśli idzie o homoseksualizm, z drugiej strony, islandzka premier nie chce rozmawiać o swoim życiu prywatnym, nawet jeśli jej partnerka jest wymieniona na rządowych stronach” – czytamy w serwisie BBC.

- To z kim premier kraju chodzi spać w nocy jest daleko na liście obywatelskich priorytetów – dodał Sigfussonem.

Dziennikarz, poddał wątpliwości fakt czy premier Sigurdardottir będąc w związku z kobietą powinna sprawować ten urząd. Dziennikarz mówił też, że nie może sobie przypomnieć, kiedy widziano islandzką premier ze swoją partnerką podczas pełnienia funkcji publicznych. – Nie była nawet działaczką organizacji walczącej o walki gejów i lesbijek – dodał w wypowiedzi dla BBC.

Dziennikarz powiedział też, że nie będzie zdziwiony, gdy pani premier będzie musiała zmienić nawyki jeśli chodzi o ujawnianie swojego życia prywatnego.

Islandzka premier od 2002 roku jest w związku z Jóníną Leósdóttir - dramatopisarką. Ma dwóch synów urodzonych w 1972 i 1977 roku w związku z Torvaldurem Johannessonem, z który rozwiodła się. Partnerka pani premier ma syna urodzonego w 1981 roku. To pierwszy przypadek polityka o orientacji homoseksualnej w historii europejskiej polityki.

Przeczytaj więcej na temat polityki prowadzonej przez premier Sigurdardottir w artykule Islandia chce do Unii Europejskiej


...

Odsłon: 4689 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Johanna Sigurdardottir - sylwetka premier Islandii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Magazynier 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Zaltbommel

Operator wózka widłowego 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Meulebeke

Monter rur – Belgia (do 17€ /h.) 01.06.2021 Kraj: Belgia Miasto: Gent

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy