Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Islandia chce do Unii Europejskiej

20.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 0 komentarzy ]
Islandia posiada liczne obszary połowu ryb

Islandia posiada liczne obszary połowu ryb
Źródło: stock.xchng

Wygrane i utrzymane zwycięstwo pozwoliło na osiągnięcie silnej pozycji pierwszej islandzkiej kobiecie premier w jej tymczasowym, trzymiesięcznym rządzie.

Tego Islandia jeszcze nie widziała


Johanna Sigurdardottir przekonywała zgromadzonych na niedzielnym zebraniu 19 lipca br., że będzie starać się uzdrowić chorą ekonomiczną, sytuację kraju, mówiła też o staraniach dołączenia do Unii Europejskiej, najszybciej jak to tylko możliwe.

Końcowy wynik niedzielnych wyborów, pokazał zwycięstwo dwóch lewicowych ugrupowań w tymczasowym rządzie, który został utworzony po protestach społecznych w styczniu tego roku. Partie, Sojusz Socjaldemokratyczny i Ruch Zielonych, dostały 34 miejsca w 64 osobowym Parlamencie. Konserwatywna partia – Partia Niepodległości, która rządziła przez ostatnie 18 lat, została ukarana za zapaść gospodarczą kraju 18 miejscami w Parlamencie, to najgorszy wynik w 80-letniej historii partii. Frekwencja podczas wyborów była wysoka, do urn udało się 85 procent uprawnionych do głosowania.

Zwycięstwo przypadło premier Sigurdardottir i jej ugrupowaniu – Sojuszowi Socjaldemokratycznemu, które będzie współrządzić z Ruchem Zieloni-Lewica. 66-letnia premier Sigurdardottir, będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Islandii. Mieszkańcy wyspy są dumni z tego, że ich premier otwarcie przyznaje się do swojej orientacji seksualnej – jest lesbijką, która żyje w związku partnerskim z dramatopisarką, Jóníną Leósdóttir. Panie mają trójkę dzieci, które pochodzą z byłych heteroseksualnych związków.

Partia premier Islandii, która dysponuje 20 głosami w Izbie, o sześć więcej niż koalicyjny Ruch Zielonych, ma decydujące słowo w sprawie dołączenia do Unii Europejskiej. Głównym punktem za przystąpieniem do Unii jest przejście z islandzkiej korony na europejskie euro, co według islandzkiej premier będzie dobrym krokiem w czasach kryzysu.

Trudny koalicjant


Zdania na temat przystąpienia do Unii Europejskiej są wśród opinii publicznej liczącej w Islandii 320 000 osób, podzielone mniej więcej po połowie. Premier tego kraju zapowiedziała, że swoją polityczną przyszłość poświęci na przygotowanie kraju, aby stał się 28 członkiem Unii. Na niedzielnej konferencji prasowej Sigurdardottir powiedziała, że wejście do Unii to także główny priorytet jej partii, wyraziła też nadzieje wejścia Islandii do Wspólnoty w przeciągu 12-18 miesięcy. – Chcemy Islandii w Unii Europejskiej, tak szybko jak to możliwe, chcemy przyjąć euro – mówiła. – Chcę podkreślić, że są to główne priorytety dla Sojuszu Socjaldemokratycznego – dodała.

Takie deklaracje ze strony partii rządzącej to szansa dla jej koalicjanta – Ruchu Zielonych. To też szansa dla lidera Ruchu - Steingrimura J. Sigfussona, byłego kierowcy ciężarówki i geologa o silnie lewicowych poglądach, który od lutego 2009 roku pełni funkcje Ministra Finansów i Ministra Rybołówstwa i Rolnictwa.

Jednak Ruch Zielonych nie jest tak optymistycznie nastawiony do Unii Europejskiej jak jego koalicjant. Strach wśród członków Ruchu Zielonych przed przystąpieniem do Unii bazuje głównie na strachu przed utratą kontroli nad cennymi obszarami połowu ryb, a także nad innymi zasobami naturalnymi. Problem głębokiego niepokoju przed integracją jest wynikiem ukształtowanej w obywatelach głębokiej narodowej świadomości wokół tradycji, niepodległości, suwerenności i dbania o naturalne środowisko.

Swój opór przed przystąpieniem do Unii, Ruch Zielonych tłumaczy niedogodnościami związanymi z długo trwającymi decyzjami o przyjęciu do Wspólnoty – najpierw referendum wśród obywateli, później drugie referendum w którym decydujący głos będzie mieć Bruksela. Sojusz Socjaldemokratyczny domaga się prostszych procedur i szybszych, kilkutygodniowych decyzji w sprawie członkostwa, a także pojedynczego referendum.

Sigfusson, lider Ruchu Zielonych dał do zrozumienia, że jego partia jest w stanie iść na kompromis w sprawie referendum. Tą decyzją chce utrzymać koalicję w całości. "Zieloni" nie będą prowadzić działań agitujących przeciwko wstąpieniu do Unii, w zamian za poddanie problemu referendum pod głosowanie.

Premier Sigurdardottir podczas wywiadu telewizyjnego naciskała na lidera Ruchu Zielonych w sprawie jednostopniowego referendum. Zapowiedziała, że gdy tylko "Zieloni" nie poprą jednostopniowego referendum, parlamentarny priorytet Sojuszu, wtedy partia rządząca zwróci się z prośbą o pomoc do innych partii, zwolenników przystąpienia do Unii.

Plany na przyszłość w świetle pochwał


Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Sigurdardottir wspomniała o planach zastąpienia, nadszarpniętej przez kryzys korony - euro, w przeciągu czterech lat, czyli w czasie trwania jej kadencji, zakładając brak poważniejszego politycznego kryzysu. Korona jest o 40 procent mniej warta niż przed ekonomicznym kryzysem, a jej wartość ciągle spada. Inflacja kształtuje się na poziomie 15 procent, a wrześniowa zapaść finansowa banków, razem z długami zagranicznymi, pozbawiły kraj 10 miliardów dolarów.

Islandzcy komentatorzy wypowiadają się optymistycznie co do polityki nowej premier. Na pochlebne opinie może zasłużyć 80 dni rządów podczas których Sigurdardottir poradziła sobie z protestami społecznymi, których ten kraj nie pamiętał od 1949 roku, od protestów przeciwko wstąpieniu do NATO i za pomysł na finansowe podźwignięcie banków.

Przeczytaj więcej na temat premier Islandii w artykule Johanna Sigurdardottir - sylwetka premier Islandii


...

Odsłon: 3211 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Islandia chce do Unii Europejskiej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik robót ziemnych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Chemnitz

Hydraulik 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Amsterdam

Komisjoner (k/m) - Niemcy - dla MATURZYSTÓW i UCZNIÓW! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Praca na wakacje dla studentów w Holandii 18.06.2021 Kraj: Holandia Miasto: Haaksbergen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy