Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

W Turcji nie puścisz dymka

20.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 0 komentarzy ]
Turcja zakaże palenia w barach i kawiarnich

Turcja zakaże palenia w barach i kawiarnich
Źródło: www.sxc.hu

W miejscach publicznych na terenie Turcji robi się coraz ciaśniej jeśli przyjrzeć się paleniu tytoniu. Wkrótce ma zostać wprowadzony zakaz palenia w barach, kawiarniach i restauracjach. Odważny przepis w kraju, gdzie palaczami jest 60 proc mężczyzn i 20 proc kobiet.

Turek już nie będzie kopcił


Zakaz palenia ma wkrótce wejść w życie pomimo protestów właścicieli barów i kawiarni, którzy boją się, że stracą klientów.

Miejsca, gdzie można zjeść lub napić się kawy są drugimi po tych, w których rząd wprowadził zakaz palenia tytoniu w maju zeszłego roku, tłumacząc zakaz dbaniem o zdrowie obywateli. W Turcji po papierosa sięga ponad 20 milionów obywateli tego kraju. Z drugiej strony przeprowadzone sondaże wskazują na to, że za wprowadzeniem zakazu jest 95% ankietowanych.

- Pracujemy nad naszą przyszłością, nad bezpieczeństwem naszych najmłodszych – powiedział Minister Zdrowia, Recep Akdag, agencji Associated Press.

Każdy kto zostanie złapany na zapaleniu papierosa w kawiarni czy w barze w miejscu dla niepalących, musi się liczyć z grzywną w wysokości 69 lirów (to około 28 funtów lub 45 dolarów). Kary dla właścicieli lokali będą o wiele wyższe – od 560, nawet do 5 600 lirów.

By zakaz był respektowany przez społeczeństwo, a łamiących prawo nie ominęła kara, lokalne władze zatrudniły dodatkowy personel, który ma wyłapywać niepokornych obywateli i karać ich grzywnami.

Wiele mieszkańców Istambułu, uważa wprowadzenie zakazu palenia w kawiarniach za dobre posunięcie.

- Obecnie jesteśmy zatruwani w miejscach, gdzie palenie tytoniu jest dozwolone – mówi korespondentowi agencji Associated Press, Hanife Demirm, klient jednej z kawiarni w Istambule.

- Dawniej wybierałem miejsca dla niepalących automatycznie, dziś po wprowadzeniu zakazu nie będę musiał przeprowadzić selekcji. Na pewno będę czuł się dobrze, gdziekolwiek nie pójdę – stwierdził.

Niepotrzebny stres


Korespondent BBC w Istambule, David O'Byrne mówi o tym, że część tureckiego społeczeństwa, traktuje zakaz jako naruszenie ich praw obywatelskich. Z kolei właściciele lokali są zaniepokojeni tym, że zakaz skutecznie ograniczy ich dochody, odstraszając klientów.

- Oni po prostu będą opuszczać lokal i nie będą wracać lub będą narażać siebie i nas na grzywnę zapalając papierosa – mówi właściciel lokalu w Istambule, Selahattin Nar.

- Oni tak samo jak my, będziemy niepotrzebnie się stresować. W takich warunkach nie ma mowy o dobrym relaksie, a przy takim rozwoju sytuacji, będę zmuszony zamknąć interes – mówił.

Jednak Selahattin Nar tak samo jak inni właściciele lokali gastronomicznych nie powinni się martwić o spadek ruchu w interesie.

- Społeczeństwo wspiera inicjatywę ograniczenia palenia w miejscach publicznych, jedynymi którzy powinni się martwić są producenci i sprzedawcy papierosów – powiedział Nar.

Z kolei inni właściciele lokali, gdzie oferuje się fajkę wodną tzw. nargilę, boją się że zakaz zabije tę tradycję od wieków towarzyszącą otomańskiej kulturze.

Zakaz palenia w miejscach pracy, szkołach, szpitalach, sklepach, biurach państwowych urzędów został wprowadzony w Turcji 15 miesięcy temu. Za złamanie przepisów dotyczących tych miejsc i nie dostosowania się do ostrzeżenia, palaczowi grozi grzywna w wysokości 50 lirów tureckich. Właścicielom miejsc, gdzie palacz skusił się na dymek grozi do 5 000 lirów kary.

Zakazem palenia tytoniu został objęty też publiczny transport, włączając w to pociągi i taksówki. Specjalne strefy, gdzie można palić stworzono w szpitalach psychiatrycznych i więzieniach.

Palenie w Europie


  • Grecja – ma najwyższy procent osób palących w Europie – 45 proc.,
  • Irlandia – pierwszy kraj, który wprowadził zakaz palenia w miejscach publicznych – w marcu 2004 roku,
  • Norwegia – zrobiła to wkrótce po Irlandii, pozwalając jednak na palenie w miejscach pracy,
  • Włochy – wprowadziły zakaz palenia tytoniu w miejscach pracy w styczniu 2005 roku. W Neapolu i w Veronie, palenie tytoniu w parkach publicznych jest nielegalne,
  • Belgia – zezwoliła na palenie tytoniu w kawiarniach i barach, tylko wtedy jeśli posiadają specjalny system wentylacyjny i powierzchnię co najmniej 50 m kw.


...

Odsłon: 7359 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł W Turcji nie puścisz dymka nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter płyt kartonowo-gipsowych – Szwajcaria (kontrakt na 2 lata!) 21.05.2021 Kraj: Szwajcaria

Operator reachtrucka 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Brugia

Malarz budowlany 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Voralberg

Spawacz MIG/TIG – Holandia (opłacone zakwaterowanie) 01.06.2021 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy