Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

W walce ze współczesnym niewolnictwem

06.02.2018 Autor: Magdalena Cerecka[ 1 komentarz ]

Niewolnictwo kojarzy nam się przede wszystkim z czasami starożytynymi lub okresem kolonizacji Ameryki. Nic bardziej mylnego! Proceder ten funkcjonuje nadal i obnaża swoje straszne oblicze.

Według Global Slavery Index (badania Walk Free Foundation) w 2016 roku na świecie żyło aż 45,8 mln ludzi, których warunki pracy można określić jako niewolnicze. Aż 58% z nich zamieszkuje Azję, głównie Koreę Północną, Indie, Chiny czy Pakistan. Praca niewolnicza jest też domeną krajów afrykańskich. Niestety w XXI wieku jej przykłady występują również w dobrze rozwiniętej Europie.
W krajach europejskich niewolników jest zdecydowanie mniej, jednak znaczny napływ nielegalnych imigrantów oraz starzejące się społeczeństwo skutkują nasileniem zjawiska nielegalnego zatrudnienia oraz pracy przymusowej.
Okazuje się, że liderem w niechlubnym rankingu na terenie Europy jest Polska. Według statystyk w 2015 roku na terenie naszego kraju było około 181 tys. pracowników przymusowych. Niewolnicza praca dotyczy przede wszystkim branży budowlanej oraz pomocy w domu. Jeszcze kilka lat temu ofiarami pracy przymusowej w Polsce byli przede wszystkim Ukraińcy, Bułgarzy i Rumuni, natomiast obecnie coraz więcej jest obywateli Wietnamu, Filipin oraz Korei Północnej.
Polska stanowi obszar zarówno napływu niewolniczej siły roboczej, jak również jej źródło. Do naszego kraju przybywają przede wszystkim osoby z ubogiego wschodu i południa, natomiast rodacy wywożeni są do bogatszych krajów Europy Zachodniej. Według Rady Europejskiej ofiarami handlu żywym towarem jest aż 15 tys. Polaków, każdego roku, jednak trudno jest określić realną skalę zjawiska.

Współczesne niewolnictwo przybiera różne formy - od handlu żywym towarem, przez zmuszanie do prostytucji, po współczesne obozy pracy. Za niewolnictwo uważa się:
● wykorzystywanie w przemyśle erotycznym;
● przymuszanie do prostytucji;
● zmuszanie do pracy niewolniczej;
● przymuszanie do żebractwa;
● przymuszanie do popełniania przestępstw;
● zawarcie małżeństwa z \"bogatym cudzoziemcem\";
● handel organami.
Ofiary handlu żywym towarem są narażone na: przemoc fizyczną oraz psychiczną, gwałty i zniewolenie, a także na szantaże oraz groźby (również w stosunku do bliskich).

- Oszustwa dotyczące pracy za granicą są obecnie jeszcze bardziej aktualne, ze względu na okres wakacyjny. – twierdzi specjalistka portalu ogłoszeniowego Poloniusz.pl, Magdalena Cerecka – Oszuści korzystają z 3 najpopularniejszych metod: na miłość, na pracę oraz na dług. Niestety wielu naszych rodaków przez swoją naiwność trafia do obozów pracy.
Aby zapewnić sobie bezpieczny wyjazd należy zwrócić szczególną uwagę na:
1. Dane firmy – powinniśmy mieć pełny dostęp do informacji na temat przyszłego pracodawcy oraz miejsca wykonywania pracy.
2. Wiarygodność pracodawcy – jeśli wyjeżdżamy po raz pierwszy warto jest zaufać znanym i działającym od dłuższego czasu firmom. Unikajmy organizacji, o których nigdzie nie znajdziemy informacji.
3. Warunki zatrudnienia – nigdy nie płaćmy za pośrednictwo w pracy. Firma pośrednicząca może od nas wymagać płatności za: badania lekarskie, transport, wizę lub tłumaczenie niezbędnych dokumentów.
4. Dostęp do umowy jeszcze przed wyjazdem za granicę - musimy pamiętać, że podpisując umowę obie strony zobowiązują się do realizacji określonych warunków. Nigdy nie podpisujmy umów, których nie rozumiemy lub w których zawarte są dwuznaczne zwroty np. „wszystkie prace zlecone przez pracodawcę”.
W umowie zawsze powinny być zawierane następujące informacje:
a. Pełne dane pracownika oraz pracodawcy;
b. Okres na jaki jest zawierana;
c. Zakres obowiązków oraz wysokość wynagrodzenia (wraz z terminem i metodą płatności);
W celu przeciwdziałania przypadkom niewolnictwa lider wśród portali z ofertami za granicą, portal Poloniusz.pl rozpoczął współpracę z Armią Zbawienia. Organizacja ta cechuje się dużą aktywnością społeczną oraz zaangażowaniem w bieżące sprawy lokalnego środowiska. Armia Zbawienia w Polsce rozwija swoją działalność w Warszawie, Starachowicach, Malborku i Rzeszowie. Jeśli mają Państwo podejrzenia, co do jakiejkolwiek oferty pracy (polskiej lub zagranicznej) mogą zwrócić się Państwo o bezpłatną weryfikację ogłoszenia do Punktu Weryfikacji Ofert Pracy telefonicznie +48 574 482 744 lub mailowo: weryfikacja.pracy@armia-zbawienia.pl
Weryfikacja odbywa się bardzo sprawnie i jest w pełni bezpłatna. Z pewnością warto jest skorzystać z pomocy specjalistów, by spokojnie wyjechać w pewne i sprawdzone miejsce.


...

Odsłon: 8206 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu W walce ze współczesnym niewolnictwem:

Komentarz

Aaron

2018-08-28, 17:53

To, że dziś w 2018 roku istnieje coś takiego jak niewolnictwo i to na dodatek na chyba najbardziej cywilizowanym kontynencie to skandal.
Nie wiem czy brakuje służb, które mogły by się tym zająć czy może to wina zbyt niskich kar.
Pracy osoby powinny szukać w zaufanych agencjach pracy albo miejscach gdzie wiadomo, że są dobre, np. ogloszeniak.com.pl, inaczej skończyć można źle :(



Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Magdalena Cerecka Magdalena Cerecka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Jockgrim

Mechanik samochodowy 30.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy