Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wakacje w Turcji - krótki przewodnik

17.07.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 2 komentarze ]
Pamukkale - obowiązkowy przystanek dla spędzających wakacje w Turcji

Pamukkale - obowiązkowy przystanek dla spędzających wakacje w Turcji
Źródło: stock.xchng

Rafting - wakacje w Turcji dla aktywnych

Rafting - wakacje w Turcji dla aktywnych
Źródło: Wikimedia Commons

Alanya – miasto w Turcji w prowincji Antalya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym

Alanya – miasto w Turcji w prowincji Antalya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym
Źródło: stock.xchng

Alanya - malownicze wybrzerze

Alanya - malownicze wybrzerze
Źródło: stock.xchng

Turcja jest krajem kandydującym do UE od wielu lat. Niestety wciąż nieznana jest data akcesji. Inaczej ma się sprawa z relacjami UE-Turcja w turystyce. Państwo to co roku przyciąga tysiące europejskich turystów skuszonych śródziemnomorskim klimatem Turcji.

Turcja – kraj czterech mórz


Nie wystarczy wybrać Turcji jako docelowego miejsca urlopu, należy też wybrać morze, nad którym chcemy ten urlop spędzić. Państwo to leży nad czterema morzami: Śródziemnym, Egejskim, Marmara i Czarnym.
Wakacje w Turcji to jednak nie tylko piękne plaże i luksusowe hotele. Przede wszystkim warto poznać jej bogatą kulturę i historię.

Poniżej przeczytacie o regionie śródziemnomorskim, gdzie warto zwiedzić Antalyę i jej okolice, Marmaris z jego piękną przystanią czy Turkusowe Wybrzeże o pięknych piaszczystych lagunach.

Antalya – co zwiedzić?


Spędzając wakacje w Turcji warto odwiedzić Antalyę. Jest ona jednym z najważniejszych miast leżących na brzegu morza Śródziemnego. Tu znajduje się lotnisko i przystań dla jachtów. W mieście warto zwiedzić przede wszystkim Yivli Minare (Żłobiony Minaret). Budowla ta powstała w XII wieku. Meczet ten udekorowany turkusowymi i ciemnoniebieskimi kafelkami góruje nad portem i przyciąga wielu turystow. Podczas pobytu w Antalyi warto też zwiedzić Muzeum Archeologiczne Antalyi, którego zbiory datuje się od epoki paleolitu po czasy osmańskie. Ciekawą atrakcją turystyczną jest też rejs statkiem w pobliżu miasta i zwiedzanie grot: Fosforyzującej, Kochanków czy też Piratów.
Dla turystów przebywających w pobliskich, mniejszych miastach organizowane są wycieczki do Antalyi, nie tylko by pozwiedzać, ale też by zrobić zakupy (popularne są sklepy z wyrobami skórzanymi, biżuterią i oczywiście dywanami).

Wakacje w Turcji - czas wolny


Dla turystów zainteresowanych nie tylko leżeniem na plaży, ale także aktywniejszym spędzaniem wolnego czasu istnieje wiele ciekawych możliwości. Biura podróży, jak i lokalne firmy oferują wycieczki i udział w sportach ekstremalnych. Dużą popularnością cieszą się: rafting, czyli spływ pontonem po rwących rzekach gór Taurus, jazda jeepem także po górach Taurus, quady czy lekcje nurkowania z instruktorem w morzu Śródziemnym.
Do popularnych wycieczek zalicza się wizyty w Pamukkale lub Efezie. Pamukkale co w języku tureckim oznacza Bawełniana Twierdza jest jednym z ciekawszych miejsc w Turcji. Znajdują się tu termiczne źródła, których temperatura wynosi 35°C, są one bogate w wapń dlatego też już przed wiekami uformowały białe tarasy. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Z powodu czerpania wody z pobliskich hoteli i basenów źródła zaczęły wysychać. Prawdopodobne jest to, że niebawem kąpiel w tych termicznych źródłach zostanie całkowicie zakazana dla turystów dlatego tym bardziej polecamy zwiedzenie tego miejsca – póki jest to jeszcze możliwe.

Kolejną atrakcją wartą zwiedzenia jest Efez. Doskonale zachowane starożytne miasto, związane szczególnie z początkami chrześcijaństwa. W mieście tym przebywali ewangeliści: święty Paweł, Jan i Łukasz. Na miejscu można zobaczyć takie zabytki jak: Biblioteka Celsusa, pozostałości po wspaniałej świątyni Artemidy czy teatr z I wieku.

Turcja - Praktyczne wskazówki


Turyści spędzający wakacje w Turcji po raz pierwszy powinni wiedzieć, że:
  • walutą oficjalnie obowiązująca w Turcji jest lira turecka, lecz swobodnie można płacić tu w euro i dolarach.
  • przed wyjazdem przygotujmy drobne, w Turcji bardzo popularną praktyką są napiwki. Niemalże wszędzie (bo nawet w busach czy stoiskach z kebabem) można zobaczyć tzw. tip boxes, czyli specjalne pudełka na napiwki. Dzięki drobnym napiwkom, łatwiej też załatwić niektóre sprawy, na przykład z obsługą hotelową.
  • targuj się! Robiąc zakupy na straganach czy w kurortach turystycznych nie kieruj się ustalonymi cenami – niemalże wszystkie podlegają negocjacji. Sprzedawcy chętnie się targują i spuszczają ceny nawet o kilka euro.
  • przy wymianie waluty zwróćmy uwagę na miejsce – banki często pobierają prowizje, dlatego korzystniej wymienić pieniądze w kantorze lub na poczcie. Niemal wszędzie akceptowane są też karty kredytowe.


...

Odsłon: 10312 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Wakacje w Turcji - krótki przewodnik:

Komentarz

europoseł

2009-07-18, 23:27

Osobiście nie jestem za tym, żeby Turcja weszła do UE ale kraj na wypoczynek mają I klasa. 2 lata temu bylem tam na wypoczynku w hotelu z all inclusive:) polecam osobom, które wolą więcej sie opalać niż zwiedzać.


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2009-07-24, 17:48

Wierz mi, że zabytków jest tam więcej niż plaż ;) Ale rzeczywiście temperatury potrafią zwiedzanie skutecznie utrudnićPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Treuchtlingen

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy