Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

27.10.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 1 komentarz ]
Timmermans powiedział: Strefa Schengen bez granic wewnętrznych jest epokowym osiągnięciem, które musimy chronić. Dokładamy wszelkich starań, by przywrócić normalne funkcjonowanie strefy Schengen w możliwie jak najkrótszym czasie

Timmermans powiedział: Strefa Schengen bez granic wewnętrznych jest epokowym osiągnięciem, które musimy chronić. Dokładamy wszelkich starań, by przywrócić normalne funkcjonowanie strefy Schengen w możliwie jak najkrótszym czasie
Źródło: foter.com, autor: euranet_plus

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych o okres trzech miesięcy.

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek Radzie zalecenie dotyczące przedłużenia o kolejne trzy miesiące proporcjonalnych kontroli na niektórych wewnętrznych granicach strefy Schengen. Zgodnie z zaleceniem Rady z dnia 12 maja br. kontrole te przeprowadzane są już w Austrii, Niemczech, Danii, Szwecji i Norwegii. Mimo iż sytuacja stopniowo się stabilizuje, Komisja uważa, że warunki zawarte w planie działania „Przywrócenie strefy Schengen”, dotyczące powrotu do normalnego funkcjonowania strefy Schengen, nie zostały jeszcze całkowicie spełnione.

Pierwszy wiceprzewodniczący Timmermans powiedział: Strefa Schengen bez granic wewnętrznych jest epokowym osiągnięciem, które musimy chronić. Dokładamy wszelkich starań, by przywrócić normalne funkcjonowanie strefy Schengen w możliwie jak najkrótszym czasie; osiągnęliśmy już znaczne postępy. Przed nami jednak jeszcze wiele pracy. Z tego powodu proponujemy dziś dalsze przedłużenie obowiązywania niektórych kontroli granicznych, zgodnie z przepisami kodeksu Schengen. W praktyce chronimy strefę Schengen stosując przepisy kodeksu Schengen.

Komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos oznajmił: Ochrona działania strefy Schengen to nasz wyraźny priorytet; jesteśmy zdeterminowani, by przywrócić jej normalne funkcjonowanie tak szybko, jak tylko warunki na to pozwolą. W ciągu ostatnich miesięcy podjęliśmy istotne działania, aby usunąć niedociągnięcia na naszych granicach zewnętrznych. Przełom w tych wysiłkach stanowiło niedawne uruchomienie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Pomoże nam ona lepiej odpowiadać na wyzwania związane z migracją i bezpieczeństwem. Pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego też dzisiaj zalecamy, by – przez ściśle ograniczony czas – nadal prowadzić skoordynowane i proporcjonalne kontrole na niektórych granicach wewnętrznych strefy Schengen. W międzyczasie musimy kontynuować nasze starania, aby stawić czoło wszystkim obecnym problemom w dziedzinie migracji i bezpieczeństwa, tak by możliwie jak najszybciej znieść wszystkie kontrole na granicach wewnętrznych.

Mimo znacznego spadku liczby nielegalnych migrantów i osób ubiegających się o azyl przybywających do UE, wynikającego przede wszystkim z dalszej realizacji oświadczenia UE–Turcja, duża liczba tych osób pozostaje w Grecji, a także w państwach członkowskich, do których przybyło najwięcej nielegalnych migrantów z Grecji. Na obecnym etapie zniesienie tymczasowych kontroli granicznych mogłoby zatem prowadzić do nasilenia się tego zjawiska. Ponadto duża liczba wniosków o azyl złożonych w minionym roku oraz wniosków wciąż składanych znacznie obciąża administrację krajową i stosowne służby w pięciu państwach strefy Schengen, do których zalecenie jest skierowane.

Mimo stałego i istotnego postępu w dziedzinach wskazanych w ramach planu działania „Przywrócenie strefy Schengen”, działania te muszą zostać w pełni wdrożone zanim przyniosą oczekiwane rezultaty. Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna, uruchomiona w dniu 6 października br., osiągnie pełną operacyjność w styczniu 2017 r. i przyczyni się do dalszego wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic UE. Dalsza realizacja oświadczenia UE–Turcja i trwałe zmniejszenie napływu migrantów pozwolą państwom członkowskim na rozpatrzenie zaległych wniosków o azyl i zniwelowanie ich liczby, jak również na konsolidację możliwości recepcyjnych tych państw. Konieczne jest również przywrócenie całościowego stosowania istniejących zasad dublińskich, przy pełnym udziale Grecji.

W związku z powyższym nadal istnieją nadzwyczajne okoliczności, które doprowadziły do przyjęcia zalecenia Rady z dnia 12 maja br. Umożliwienie wspomnianym państwom członkowskim przedłużenia obecnego systemu kontroli na granicach wewnętrznych na kolejny proporcjonalny okres jest zatem uzasadnione. Zgodnie z rzeczywistymi wskaźnikami dostępnymi na obecnym etapie okres ten nie powinien przekraczać trzech miesięcy. Przed podjęciem decyzji o kontynuacji kontroli zainteresowane państwa powinny sprawdzić, czy przy wykorzystaniu alternatywnych środków kontroli granicznej można osiągnąć ten sam skutek, i poinformować inne państwa członkowskie, Parlament Europejski i Komisję o wynikach tej analizy. Państwa członkowskie, które podejmą decyzję o dalszym przeprowadzaniu kontroli na granicach wewnętrznych zgodnie z dzisiejszym zaleceniem, powinny dokonywać cotygodniowych przeglądów konieczności, częstotliwości, miejsc i czasu kontroli, dostosowując ich intensywność do poziomu zagrożenia i w stosownych przypadkach stopniowo je znosząc. Państwa członkowskie będą także zobowiązane do składania szczegółowych miesięcznych sprawozdań dotyczących przeprowadzonych kontroli oraz ich konieczności.

Zalecane przez Komisję przedłużenie okresu obowiązywania kontroli o okres kolejnych trzech miesięcy dotyczy tych samych granic wewnętrznych, których dotyczyło zalecenie z dnia 12 maja br., a mianowicie:
  • Austria: granicy lądowej między Austrią a Węgrami oraz między Austrią a Słowenią;
  • Niemcy: granicy lądowej między Niemcami a Austrią;
  • Dania: duńskich portów z połączeniami promowymi do Niemiec i granicy lądowej między Danią a Niemcami;
  • Szwecja: szwedzkich portów w regionie policyjnym południowym i zachodnim oraz mostu nad cieśniną Sund;
  • Norwegia: norweskich portów z połączeniami promowymi do Danii, Niemiec i Szwecji.

Przebieg proceduryPołączenie ówczesnych poważnych niedociągnięć w zarządzaniu granicą zewnętrzną przez Grecję oraz znacznej liczby niezarejestrowanych migrantów przebywających w tym państwie, którzy prawdopodobnie próbowali nielegalnie przemieścić się do innych państw członkowskich, stworzyło wyjątkowe okoliczności, które stanowią poważne zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego i funkcjonowania całej strefy Schengen. Zaistnienie tych wyjątkowych okoliczności doprowadziło do wszczęcia procedury ochronnej przewidzianej w art. 29 kodeksu granicznego Schengen i przyjęcia zalecenia Rady z dnia 12 maja 2016 r. w sprawie przedłużenia o sześć miesięcy prowadzenia proporcjonalnych kontroli na niektórych wewnętrznych granicach strefy Schengen w Niemczech, Austrii, Szwecji, Danii i Norwegii.

W dniu 28 września 2016 r. Komisja opublikowała sprawozdanie z wdrażania zalecenia Rady. W sprawozdaniu stwierdzono, że tymczasowe kontrole na granicach wewnętrznych przeprowadzane przez wspominane państwa strefy Schengen są zgodne z warunkami określonymi przez Radę w jej zaleceniu. Kontrole były ograniczone do tego, co jest absolutnie niezbędne i proporcjonalne w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego, spowodowanego przemieszczaniem się w strefie Schengen nielegalnych migrantów przybywających do Europy przez Grecję. Komisja ponadto stwierdziła, iż w chwili przygotowania sprawozdania nie istniały okoliczności uzasadniające zmianę zalecenia Rady.

...

Odsłon: 7661 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych:

Komentarz

Wojtek Kyzik |

2018-10-02, 10:25

dlaczego ich ktokolwiek wpuszcza?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Mechanik samochodowy 30.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Mechanik samochodowy 31.07.2021 Kraj: Mołdawia Miasto: Lipsk

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy