Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Fatima – w oczekiwaniu na 100. rocznicę objawień

15.10.2016 Autor: M B[ 0 komentarzy ]
Kadr z filmu o Fatimie – img. Imaginew/ Platige Image

Kadr z filmu o Fatimie – img. Imaginew/ Platige Image
Źródło: img. Imaginew/ Platige Image

Fatima podczas uroczystości - fot. Turismo de Lisboa

Fatima podczas uroczystości - fot. Turismo de Lisboa
Źródło: fot. Turismo de Lisboa

Bazylika Trójcy Przenajświętszej – fot. Turismo de Lisboa

Bazylika Trójcy Przenajświętszej – fot. Turismo de Lisboa
Źródło: fot. Turismo de Lisboa

Kalwaria wegierska – fot. Santuário de Fátima

Kalwaria wegierska – fot. Santuário de Fátima
Źródło: fot. Santuário de Fátima

Październik i maj to miesiące tradycyjnie poświęcone Maryi. Do sanktuarium w portugalskiej Fatimie przybywa wtedy najwięcej pielgrzymów. W 2017 roku sanktuarium będzie świętować 100. rocznicę objawień.

W miejscu ukazywania się Matki Bożej w 1919 r. wybudowano kaplicę, a następnie – ze względu na rzesze przybywających tu ludzi – kościół, zwany obecnie Bazyliką Matki Bożej Różańcowej z Fatimy. Ponieważ liczba pielgrzymów stale wzrastała, w 2007 roku powstała kolejna świątynia – Bazylika Trójcy Przenajświętszej, mogąca pomieścić ponad 8 630 osób. W sumie w 2015 roku w uroczystościach w sanktuarium w Fatimie uczestniczyło ponad 6,6 mln osób (w większości Portugalczyków), w tym ponad 125 tysięcy pielgrzymów zagranicznych (najwięcej Hiszpanów, Włochów i Polaków). Fatima jest najważniejszym sanktuarium w Portugalii.

Historia objawień


Trójka małych pastuszków – Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos – po raz pierwszy zobaczyła Maryję 13 maja 1917 roku na polu w Cova da Iria (obecnie dzielnica Fatimy). Matka Boża prosiła, by przez sześć kolejnych miesięcy przychodzili tam o tej samej porze, 13. dnia danego miesiąca. W kolejnych objawieniach Maryja namawiała dzieci do codziennej modlitwy różańcowej w intencji pokoju na świecie (trwała wówczas I wojna światowa) i o nawrócenie grzeszników, a także o czynienie pokuty. Prosiła również o rozpowszechnienie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi (w pierwsze soboty miesiąca) i ostrzegała przed drugą, jeszcze gorszą wojną, jeśli ludzie nie przestaną czynić zła (II wojna światowa). Wieść o objawieniach szybko rozeszła się po okolicy, przyciągając z miesiąca na miesiąc coraz większe tłumy ludzi, zarówno wierzących, jak i wątpiących w ukazywanie się Matki Bożej. Dlatego Maryja obiecała uczynić w październiku cud, który wszyscy będą mogli zobaczyć. W wyznaczonym dniu, po ulewnym deszczu, kilkadziesiąt tysięcy osób (w tym naukowcy, dziennikarze i ludzie niewierzący) zaobserwowało dziwne zachowanie słońca, które wirowało po niebie i zbliżało się do ziemi, wywołując przerażenie zebranych. Zjawisko, nazwane „cudem słońca”, trwało około 10 minut, a po jego zakończeniu zarówno ziemia, jak i przemoczone ubrania ludzi były suche. Dokładnie 13 lat później kościół rzymskokatolicki oficjalnie uznał to wydarzenie za cud.
Franciszek i Hiacynta zmarli kilka lat po zakończeniu objawień (obecnie uznano ich za „błogosławionych”), natomiast Łucja wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Coimbrze, gdzie zmarła w wieku 98 lat (trwa jej proces beatyfikacyjny). Groby całej trójki znajdują się w Bazylice Matki Bożej Różańcowej w Fatimie.

Długoletnie przygotowania do uroczystości


Duchowe przygotowania do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich trwają już od 2010 roku w formie specjalnego programu duszpasterskiego, przybliżającego najważniejsze aspekty orędzia. W 2014 roku rozpoczęto renowację Bazyliki Matki Bożej Różańcowej, charakterystycznego smukłego kościółka z wysoką dzwonnicą i kolumnadami. Prace zakończono w lutym br. i obejmowały m.in. zwiększenie liczby wejść do świątyni, odnowienie nagrobków trójki wizjonerów oraz renowację organów tubowych. Dodatkowo unowocześniono stronę internetową sanktuarium (jest dostępna w 7 językach), a w przygotowaniu jest aplikacja mobilna, ułatwiająca zaplanowanie pobytu w Fatimie.
Powstał również 6-odcinkowy serial RTP „Fatima i świat” („Fátima e o Mundo”) oraz film dokumentalny „Fatima na świecie” („Fátima no mundo”, 2014, reż. Manuel Arouca), ukazujący rozprzestrzenianie się orędzia i kultu Matki Bożej Fatimskiej na całym globie, w tym w Polsce. Ten oraz inne filmy o objawieniach, życiu pastuszków oraz związkach Fatimy z papieżami można obejrzeć bezpłatnie w sali kinowej sanktuarium.
Oficjalnym symbolem jubileuszu jest Niepokalane Serce Maryi, nawiązujące do słów Matki Bożej będących hasłem uroczystości: „Moje Niepokalane Serce doprowadzi was do Boga”.

Program jubileuszu


Od lutego br. do października 2017 r. zaplanowano około 150 projektów kulturalnych i formacyjnych, w tym publikacje, koncerty, wystawy, przedstawienia oraz konferencje naukowe. Uroczystości jubileuszowe w Fatimie mają na celu podkreślenie wagi wydarzenia, które odbyło się tutaj w 1917 roku, oraz ukazanie aktualności tych orędzi.
Bazylika Trójcy Przenajświętszej od 26 listopada br. do 31 października 2017 r. będzie gościć wystawę czasową „Barwy słońca – światło Fatimy w świecie współczesnym”, upamiętniającą „cud słońca” z 13 października 1917 r. Odtworzona zostanie sceneria ostatniego objawienia Matki Boskiej oraz pokazane zostaną zdjęcia zrobione wówczas w Cova da Iria, jak również bezpośrednie relacje świadków tego wydarzenia.
W dniach 12, 13 i 14 maja 2017 r. na fasadzie Bazyliki Matki Bożej Różańcowej organizatorzy wyświetlą pokaz video mappingu „Fatima – czas światła”. W sześciu scenach przedstawione zostaną najważniejsze treści orędzia Maryi oraz ich związek z historią ostatnich stu lat.
Swoją obecność na majowych uroczystościach zapowiedział papież Franciszek, co zapewne zainteresuje pielgrzymów planujących wizytę w sanktuarium. Dotychczas miejsce to odwiedziło trzech następców świętego Piotra: Paweł IV (w 1967 r.), Jan Paweł II (w 1982, 1991 i 2000 r.) oraz Benedykt XVI (w 2010 r.)
Natomiast 13 października 2017 r. w Bazylice Matki Bożej Różańcowej odbędzie się premierowy koncert, zamówionych specjalnie na tę uroczystość, 13 utworów Sir Jamesa MacMillana, cenionego, współczesnego, szkockiego kompozytora i dyrygenta, którego dzieła grają najlepsze, światowe orkiestry. Zarówno te kompozycje, jak i dodatkowy utwór portugalskiego kompozytora Eurico Carrapatoso wykonana Chór i Orkiestra Fundacji Gulbenkiana.
Szczegółowy program obchodów znajduje się na stronie sanktuarium: www.fatima.pt/pl.


Polski wkład w obchody


W październiku 2017 r. odbędzie się również premiera filmu animowanego (robocza nazwa to „Fé”, czyli „Wiara”) nawiązującego do objawień maryjnych w Cova da Iria. W opowieści pojawi się troje pastuszków, dwójka współczesnych nastolatków pomagająca aniołowi z amnezją oraz papież Franciszek, który… przemówi własnym głosem (producenci mają zgodę na wykorzystanie nagrań przemówień papieża z maja przyszłego roku). W animacji usłyszymy też głos znanego portugalskiego trenera piłkarskiego José Mourinho. Film powstaje w koprodukcji między portugalską firmą Imaginew oraz cenionym polskim producentem Platige Image (m.in. „Katedra”, „Miasto ruin”, „Animowana historia Polski”). Animacja pojawi się w 5 wersjach językowych (portugalski, angielski, hiszpański, włoski i polski), a dla ponad 30 języków zostaną przygotowane napisy. Film posiada akceptację Watykanu oraz Sanktuarium w Fatimie.
Fragment filmu można zobaczyć tutaj: www.youtube.com/watch?v=6wBL7cvAlqI.
Więcej informacji o filmie: http://imaginew.pt/application_en/views/projects.php

Warto zobaczyć


Standardowa trasa pielgrzymek obejmuje zazwyczaj poniższe miejsca:
  • Kaplica Objawień (Capelinha das Aparições) – niewielka, prosta kapliczka przypominająca domek, przed którą stoi figura Matki Boskiej Fatimskiej. W jej koronie znajduje się kula, która raniła Jana Pawła II podczas zamachu w dniu 13 maja 1981 r. Papież podarował ją jako wotum dziękczynne. Kaplicę i statuę chroni przeszklony pawilon, w którym odbywają się Msze święte i nabożeństwa.
  • Bazylika Matki Bożej Różańcowej z Fatimy (Basílica de Nossa Senhora do Rosário de Fátima) – strzelisty kościółek z 65-metrową dzwonnicą, zwieńczoną koroną z brązu i podświetlanym krzyżem. Nad głównym wejściem znajduje się prawie 5-metrowy posąg Maryi wykonany według wskazówek Łucji, a w środku – groby Franciszka, Hiacynty i Łucji. Na bocznych ołtarzach z portugalskiego marmuru znajdują się brązowe reliefy przedstawiające czternaście tajemnic różańca. Piętnasta tajemnica ukazana jest w formie płaskorzeźby nad ołtarzem.
  • Plac Modlitwy – przed bazyliką, to tutaj gromadzą się wierni podczas ważniejszych uroczystości i to tutaj odbywa się wieczorna procesja ze świecami.
  • Bazylika Trójcy Przenajświętszej (Basílica da Santíssima Trindade) – znajduje się naprzeciwko Bazyliki Matki Bożej Różańcowej. To nowoczesny budynek w kształcie koła o średnicy 125 metrów, bez żadnego punktu podparcia w środku. W ołtarzu umieszczono kamień z grobu św. Piotra Apostoła w Watykanie, a za nim – misterną, pozłacaną mozaikę przedstawiającą Baranka Bożego, aniołów i świętych, w tym Matkę Bożą z Franciszkiem, Hiacyntą i Łucją. W podziemiach bazyliki odbywa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.
  • Fragment muru berlińskiego – betonowy, ponad 6-metrowy blok o wadze 2,6 ton, umieszczony w przeszklonej rotundzie, stanowi pamiątkę po upadku komunizmu w Europie oraz wyjątkowe wotum dziękczynne.
  • Droga krzyżowa (Via Sacra) – niedaleko ronda Rotunda Sul, gdzie znajduje się pomnik pastuszków, rozpoczyna się droga krzyżowa ufundowana przez węgierskich katolików, zwana też Kalwarią Węgierską. Trasa wiedzie ścieżkami, które niegdyś przemierzali Franciszek, Hiacynta i Łucja pędząc stado owiec z pobliskiego Aljustrel na pola w Cova da Iria.
  • Domy pastuszków w Aljustrel – w domu Franciszka i Hiacynty Marto (Casa de Francisco e Jacinta), Łucji dos Santos (Casa de Lucia) oraz Domu-Muzeum (Casa-Museu de Aljustrel) można zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie dzieci i tutejszych mieszkańców. Są tu m.in. sprzęty domowe oraz służące do pracy.

Więcej informacji o sanktuarium w Fatimie można znaleźć na: www.fatima.pt/pl.
...

Odsłon: 3113 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Fatima – w oczekiwaniu na 100. rocznicę objawień nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

M B M B Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Stolarz budowlany – Niemcy 10.05.2021 Kraj: Niemcy

Płytkarz – Austria 12.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Wybierz miasto

Operator frezarki / Frezer CNC – Belgia (16€ /h.) 10.05.2021 Kraj: Belgia

Operator lasera CNC – Belgia 12.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Wybierz miasto

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy