Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Funt słabnie, londyńskie akcje drożeją, a co dalej?

30.09.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Wykres 1. Dynamika wzrostu PKB Wielkiej Brytanii

Wykres 1. Dynamika wzrostu PKB Wielkiej Brytanii
Źródło: Źródło: Trading Economics

Wykres 2. Indeks PMI dla usług w Wielkiej Brytanii

Wykres 2. Indeks PMI dla usług w Wielkiej Brytanii
Źródło: Źródło: Trading Economics, opracowanie autora

Wykres 3. Indeks FTSE 250 – analiza techniczna

Wykres 3. Indeks FTSE 250 – analiza techniczna
Źródło: Źródło: Stooq, opracowanie autora

Wykres 4. Notowania GBP/USD – analiza techniczna

Wykres 4. Notowania GBP/USD – analiza techniczna
Źródło: Źródło: Stooq, opracowanie autora

Akcje spółek notowanych w Londynie już od drugiego tygodnia lipca drożeją, jakby wszyscy zapomnieli, że pod koniec czerwca Brytyjczycy zdecydowali w referendum o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Funt słabnie i został uwięziony w długoterminowym kanale spadkowym. Nieruchomości w Londynie tanieją, w pozostałej części kraju nie drożeją już tak szybko, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Co dalej z brytyjskimi aktywami?

Fundamenty brytyjskiej gospodarki po decyzji o Brexit niewątpliwie się pogarszają. Z szacunków ekonomistów National Institute of Economic and Social Research (NIESR) wynika, że brytyjskie PKB wzrosło w okresie trzech miesięcy zakończonych w lipcu o 0,3 proc., podczas gdy w kwartale zakończonym w czerwcu poszło w górę o 0,6 proc. Według ekspertów NIESR w lipcu dynamika PKB była ujemna (-0,2 proc.) i istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że od III kwartału 2016 do końca 2017 roku wyspiarska gospodarka wejdzie w techniczną recesję.

Optymistycznie nie nastrajają również indeksy PMI, określające koniunkturę w poszczególnych sektorach, opracowywane przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics. PMI dla przemysłu wyniósł w lipcu 49,1 pkt. wobec 52,1 pkt. w czerwcu i był to najgorszy odczyt od blisko 4 lat. PMI w usługach sięgnął 47,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec czerwca (spodziewano się 48,8 pkt.) i znalazł się na poziomie najniższym od niemal 7 lat.

Ta sytuacja zapewne uderzy w firmy działające w Zjednoczonym Królestwie. Bank Anglii (BoE) w lipcowym raporcie wskazał, że brytyjscy przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej w perspektywie jednego roku. „Respondenci oczekują, iż referendum negatywnie odbije się na ich obrotach, wydatkach kapitałowych oraz intencjach dotyczących zatrudniania nowych pracowników” – napisał bank w opracowaniu. Aż 60 proc. przebadanych przez BoE firm zakłada, że prawie nic nie zainwestuje, a 55 proc. nie będzie zatrudniać. Nadejścia ciężkich czasów spodziewa się przede wszystkim branża budowlana.

Na razie jednak negatywnego wpływu Brexitu na wycenę brytyjskich firm nie widać. Po tąpnięciu indeksów na przełomie czerwca i lipca nie ma już śladu. Indeks FTSE 250 odrobił straty i pnie się śmiało w górę, po tym jak dynamicznie wybił się z okolic 16,000 pkt. W połowie sierpnia można było nawet stwierdzić, że wszystko wskazuje na to, że z rozpędu zdobędzie historyczny szczyt, który znajduje się na poziomie 18,393 pkt. (czerwiec 2015).

To, co dzieje się na londyńskiej giełdzie, to przede wszystkim zasługa banku centralnego. Bank of England 4 sierpnia, zgodnie z oczekiwaniami rynku, obniżył główną stopę procentową o 25 pkt. bazowych, do 0,25 proc. Była to pierwsza obniżka od 7 lat. Zaznaczył jednak, że nie wprowadzi ujemnych stóp procentowych. BoE podjął również decyzję o zwiększeniu skupu aktywów z rynku. Bank centralny zamierza w pół roku nabyć obligacje skarbowe za 60 mld GBP oraz obligacje korporacyjne za około 10 mld GBP. Wartość skupu poszła w górę do 435 mld GBP z 375 mld GBP.

Mało tego – według analityków w listopadzie BoE po raz kolejny zetnie główną stopę. „Oczekujemy, że następnym ruchem Banku Anglii będzie obniżka stóp o 20 punktów bazowych w listopadzie, co spowoduje, że główna stopa procentowa znajdzie się na poziomie niemal zerowym i wyniesie 0,05 proc.” – napisali ekonomiści Barclays w raporcie z sierpnia 2016. Po tych decyzjach BoE i prognozach, co do jego dalszych działań optymizm inwestorów wziął górę nad zdrowym rozsądkiem...

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, to na razie nie widać załamania, ale jest tąpnięcie (widoczne szczególnie w Londynie). „Oczekuje się wystąpienia presji na ceny domów w krótkim terminie, choć w dłuższej perspektywie będą one rosnąć” – napisała w sierpniowym raporcie Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS). Indeks wzrostu cen domów na Wyspach był w lipcu najniższy od 3 lat – sięgnął +5 proc., wobec +15 proc. w czerwcu 2016 r. Spadają ceny domów w Londynie i ankietowani przez RICS oczekują, że w ciągu najbliższego roku ten trend się nie zmieni.

RICS poinformowało, iż sprzedaż domów w Wielkiej Brytanii spadła w lipcu 2016 w odniesieniu do czerwca 2016 najmocniej od 2008 r.

Według analityków z firm Acadata i LSL Property Services ceny domów na Wyspach w nadchodzących kwartałach będą powoli rosły. „Wsparciem dla wyższych cen może być słabszy funt, niższe stopy procentowe oraz brak równowagi pomiędzy popytem a podażą” – napisali w sierpniowym raporcie.

I tu dochodzimy do kwestii funta. W relacji do dolara amerykańskiego brytyjska waluta nie była tak słaba, jak w połowie sierpnia 2016 roku, od... połowy lat 80-tych (1,29)! W relacji do euro jest najsłabsza od połowy 2013 roku (1,15). Jego dalsza sytuacja w najbliższych tygodniach jest niewiadomą. Konsensus analityków publikowany przez portal Trading Economics mówi, że kurs GBP właściwe powinien dotykać dna - na koniec III kwartału 2016 roku notowania GBP/USD podskoczą do 1,34, ale potem znów przyjdzie osłabienie i w połowie 2017 roku powrócą w okolice 1,30.

Jednak według innych analiz – na przykład tej autorstwa Economy Forecast Agency (EFA) – na koniec września 2016 roku za jednego funta będzie się płaciło 1,28 dolara, a potem z brytyjską walutą będzie już tylko gorzej. Zdaniem EFA, w połowie 2017 roku kurs GBP/USD znajdzie się na poziomie 1,20.

Sytuacja techniczna funta wygląda fatalnie. Jego kurs spada jak kamień w wodę. Utkwił w formowanym od połowy 2014 roku kanale spadkowym i raczej nie ma nadziei, że wydostanie się z niego górą. Najbliższe ważne wsparcia to 1.2857 i 1.24771. Szczególnie połamanie tego drugiego mogłoby oznaczać dla funta realizację scenariusza EFA.


Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce....

Odsłon: 2813 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Funt słabnie, londyńskie akcje drożeją, a co dalej? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - również dla studentów 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy