Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Uruchomienie produkcji w Chinach: w jaki sposób, po co i dlaczego?

29.07.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Chińczycy uważają, że przyszłość należy do małych i średnich przedsiębiorstwach, dlatego też chińskie władze tak sprzyjają ich rozwojowi.

Chińczycy uważają, że przyszłość należy do małych i średnich przedsiębiorstwach, dlatego też chińskie władze tak sprzyjają ich rozwojowi.
Źródło: foter.com, autor: in Linh VU

Chińczycy uważają, że przyszłość należy do małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego też chińskie władze tak sprzyjają ich rozwojowi.

Obecnie klimat inwestycyjny na Ukrainie jest mało sprzyjający. Sytuacja ta sprawia, że przedsiębiorcy zmuszeni są do poszukiwania korzystniejszych warunków dla rozwoju produkcji w innych krajach. Często wybierają Azję, a szczególnie Chiny. Nic w tym dziwnego: kraj przyciąga przedsiębiorców z całego świata, kusząc ich szybko rozwijającą się gospodarką, tanimi surowcami, brakiem problemów ze znalezieniem pracowników i innymi udogodnieniami. W 2015 roku postanowiliśmy sami spróbować prowadzić biznes w Chinach i otworzyliśmy w prowincji Guangdong fabrykę zajmującą się wyrobem pamiątek.

Pozytywne doświadczenia z 8-letniej współpracy z Chińczykami oraz zainwestowanie w chińską gospodarkę 0,5 mln dolarów skłoniły nas do rozważenia możliwości uruchomienia własnej produkcji w Kraju Środka. Wydawało się nam (mnie i Andrejowi – współwłaścicielowi firmy), że to całkiem niezły pomysł: posiadanie własnej fabryki pozwoli nie tylko poszerzyć rynki zbytu i uniezależnić się od chińskich dostawców, ale również rozwiązać jakże dotkliwy problem fatalnej ukraińskiej logistyki i drogich surowców. Ponadto udało się nam pozyskać środki z zewnątrz. Inwestorem został rosyjski biznesmen Aleksandr Koczetkow. Połączenie jego umiejętności i doświadczenia w pracy na rynku chińskim oraz naszej wiedzy przyniosło oczekiwane rezultaty. Można powiedzieć, że stał się on pełnoprawnym członkiem naszego zespołu. Inwestor, który w aktywny sposób uczestniczy w procesach biznesowych firmy jest dziś bardzo cenny.

Dzięki fabryce w Chinach udało się nam znacznie poszerzyć rynki: szybkie formy dostawy, takie jak DHL i FedEX pozwalają w najkrótszym czasie dostarczać zamówienia w dowolne miejsce na świecie. Mimo że Ukraina leży praktycznie w centrum Europy, dostawy do tego kraju w dalszym ciągu są utrudnione. Natomiast dużo tańsze jest wysyłanie towarów z Chin.
Mówiąc o sprzyjającym klimacie inwestycyjnym w Chinach należy zwrócić uwagę na formy wspierania biznesu. Zdaniem Chińczyków przyszłość należy do małych i średnich firm, stąd też chińskie władze starają się wykorzystać każdy sposób, by pomóc w ich rozwoju. Stworzono specjalne parki przemysłowe dla przedsiębiorców, powołano specjalne fundusze zajmujące się inwestycjami, dostępne są również kredyty na bardzo korzystnych warunkach – te i inne kwestie reguluje ustawa „O wspieraniu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw”. Dodatkowe dotacje w wysokości 3-5% kosztów nabycia towarów z pewnością będą miłym „bonusem” dla właściciela firmy: wystarczy jedynie zgłosić wywozowy i w ciągu dwóch miesięcy można będzie otrzymać fundusze kompensacyjne.

Nawiasem mówiąc, proces rejestracji małych i średnich przedsiębiorstw w Chinach został maksymalnie uproszczony. O ile w krajach UE na zarejestrowanie potrzeba kilku miesięcy, w Chinach trwa to zaledwie kilka godzin i można to zrobić za pomocą Internetu. Dla obywateli byłego ZSRR, którzy są przyzwyczajeni do tego, że w celu założenia firmy należy niejednokrotnie odwiedzić nawet kilkanaście instytucji oraz zebrać mnóstwo różnych dokumentów, podań, formularzy, zaświadczeń itd. – wydaje się to być wręcz fantastyczne. Można odnieść wrażenie, że być może na tym polega zasadnicza różnica między nami i dotyczy to absolutnie wszystkich dziedzin życia.

Wiele osób wciąż wierzy w mit, że Chińczycy są najtańszą siłą roboczą na świecie. Koszty siły roboczej nadal nie są nadmiernie wysokie, niemniej jednak nie są one tanie: pensja chińskiego pracownika w chwili obecnej przewyższa już wynagrodzenie pracownika zajmującego analogiczne stanowisko na Ukrainie.

Jeżeli mówić o trudnościach we współpracy z Chinami, to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na różnice w kulturze i mentalności. To, co masz na myśli ty i to, co ma na myśli twój chiński partner nie zawsze jest zbieżne. Nic również nie znaczą podpisane umowy. W Chinach bardzo trudno znaleźć wiarygodnego partnera – zazwyczaj tych odpowiednich trzeba poszukiwać metodą „prób i błędów”.

Za to jeżeli uda się już nawiązać współpracę – można stać się poważnym partnerem, w którego inwestuje się dużo pieniędzy i któremu można ustąpić w wielu kwestiach.
Nie można również zapominać o kontroli jakości. Niestety, Chińczycy są znani z niedbalstwa w procesie pakowania i wysyłki. Bez odpowiedniej kontroli tych procesów jest się ciągle narażonym na braki w dostawach. Bardzo trudno jest udowodnić, czyja to jest wina. Niemniej jednak, ze względu na szalony wzrost chińskiego rynku, jego możliwości oraz potencjał rozwoju firmy w Chinach te i inne drobne wady naszych chińskich partnerów jesteśmy w stanie wybaczyć.

Autor: Maksym Jankowicz, Współzałożyciel ukraińskiej firmy «Lentoczka» i polskiej firmy Cintapunto...

Odsłon: 2389 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Uruchomienie produkcji w Chinach: w jaki sposób, po co i dlaczego? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Jockgrim

Komisjoner/Pomocnik 21.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Uffenheim, (Bawaria) Niemcy

Fizjoterapeuta 31.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bayreuth

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy