Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Komisja wzywa do odnowienia zobowiązania do integracji Romów

04.07.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Frans Timmermans: Romowie są częścią naszych społeczności i częścią Europy.

Frans Timmermans: Romowie są częścią naszych społeczności i częścią Europy.
Źródło: foter.com, autor: EU2016NL

28 czerwca Komisja przyjęła swoje roczne sprawozdanie na temat integracji Romów.

W tegorocznej ocenie zawarto po raz pierwszy przegląd środków wprowadzonych przez państwa członkowskie w następstwie zalecenia Rady w sprawie skutecznych środków integracji Romów z 2013 r., które nałożyło na państwa członkowskie wymóg opracowania krajowych strategii integracji Romów w celu promowania ich dostępu do edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej i mieszkań.

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział: Romowie są częścią naszych społeczności i częścią Europy. Niniejsze sprawozdanie przypomina państwom członkowskim o potrzebie wykazania większej woli politycznej i o obowiązku dotrzymania podjętych przez nie zobowiązań w sprawie integracji społeczności Romów w Europie. Państwa członkowskie powinny wykorzystywać wszystkie właściwe instrumenty polityczne, prawne i finansowe w celu zapewnienia Romom równych szans i ich integracji.

Vĕra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci skomentowała: W sprawie integracji Romów jest jeszcze wiele do zrobienia we wszystkich dziedzinach, od edukacji do mieszkań lub miejsc pracy. W ostatnich latach zaszły już pewne pozytywne zmiany, zwłaszcza w dziedzinie edukacji. Jednocześnie segregacja edukacyjna romskich dzieci utrzymuje się w niektórych państwach członkowskich i Komisja musiała podjąć działania, aby zapewnić egzekwowanie przepisów antydyskryminacyjnych.

Komisja zwiększyła swoje wysiłki celem zapewnienia poprawnego wdrażania prawodawstwa antydyskryminacyjnego w odniesieniu do Romów, w tym na szczeblu lokalnym, wszczynając postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w przypadku niewłaściwego egzekwowania przepisów, takich jak dyrektywa w sprawie równości rasowej, szczególnie w dziedzinie edukacji. Komisja wspiera wdrażanie przez państwa członkowskie krajowych strategii integracji Romów poprzez zapewnienie finansowania w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (ESIF) na lata 2014–2020.

Ze sprawozdania wynika, że państwa członkowskie w wielu dziedzinach poczyniły postępy, ale konieczne są dalsze działania:
  • Państwa członkowskie dokonały inwestycji w kształcenie jako środek sprzyjający integracji: większość państw członkowskich zgłosiła środki istotne z perspektywy wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi, przedwczesnego kończenia nauki, edukacji integracyjnej i zindywidualizowanego wsparcia. Nie podjęto jednak wystarczających środków chroniących przed wykluczeniem z rynku pracy i w 2015 r. przeprowadzane były w dalszym ciągu przymusowe eksmisje Romów bez żadnej oferty mieszkań zastępczych.
  • Lepsze wykorzystanie funduszy UE na rzecz integracji zmarginalizowanych społeczności: europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (EFSI) wspierają działania promujące włączenie społeczne zmarginalizowanych społeczności, rehabilitację obszarów miejskich znajdujących się w niekorzystnej sytuacji i inwestowanie w kapitał ludzki. Kilka państw członkowskich wprowadziło w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych(EFSI) szczególny priorytet inwestycyjny dotyczący integracji zmarginalizowanych społeczności, takich jak Romowie. Umożliwia to wyraźne ukierunkowanie działań oraz lepsze monitorowanie wyników. Krajowe punkty kontaktowe ułatwiły także podział dostępnych środków.
  • Ściślejsza współpraca ze społeczeństwem obywatelskim i lokalnymi władzami: kilka państw członkowskich ustanowiło z udziałem różnych zainteresowanych stron struktury koordynacyjne ds. integracji Romów. Coraz częściej krajowe strategie realizowane są poprzez lokalne plany działania, a krajowe punkty kontaktowe do spraw Romów są bardziej zaangażowane w optymalne wykorzystanie unijnych funduszy. Komisja będzie wspierać państwa członkowskie w opracowywaniu krajowych platform na rzecz integracji Romów w celu zapewnienia bardziej skutecznej współpracy w terenie.
Komisja wzywa państwa członkowskie do wzmożenia wysiłków w zakresie egzekwowania przepisów antydyskryminacyjnych i wyeliminowania segregacji w edukacji, a także w zakresie dostępu do mieszkań, w celu zapobieżenia przymusowym eksmisjom. Komisja wzywa państwa członkowskie do wykazania większej woli politycznej i długoterminowej wizji na rzecz zwalczania dyskryminacji Romów.

...

Odsłon: 3989 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Komisja wzywa do odnowienia zobowiązania do integracji Romów nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Spawacz MAG (praca na hali) – Niemcy 12.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wybierz miasto

Lakiernik przemysłowy – Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

Operator lasera CNC – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

Pracownik budowlany – Niemcy (15€ /h. + darmowe zakwaterowanie) 12.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wybierz miasto

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy