Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Węgry: ta hossa nie ma podstaw w gospodarce

22.06.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Wykres 1. Indeks BUX kontra WIG20 – ostatnie 3 lata

Wykres 1. Indeks BUX kontra WIG20 – ostatnie 3 lata
Źródło: Źródło: Stooq

Wykres 2. Węgry: roczne tempo wzrostu sprzedaży detalicznej (kolumny, skala lewa) i produkcji przemysłowej (linia, skala prawa)

Wykres 2. Węgry: roczne tempo wzrostu sprzedaży detalicznej (kolumny, skala lewa) i produkcji przemysłowej (linia, skala prawa)
Źródło: Źródło: TradingEconomics

Wykres 3. Główna stopa procentowa na Węgrzech

Wykres 3. Główna stopa procentowa na Węgrzech
Źródło: Źródło: TradingEconomics

Wykres 4. Notowania BUX (linia niebieska) kontra iShares MSCI Emerging Markets ETF (linia różowa)

Wykres 4. Notowania BUX (linia niebieska) kontra iShares MSCI Emerging Markets ETF (linia różowa)
Źródło: Źródło: Stooq

Wykres 5. Notowania MOL, Richter i OTP na tle BUX i iShares MSCI EM ETF

Wykres 5. Notowania MOL, Richter i OTP na tle BUX i iShares MSCI EM ETF
Źródło: Źródło: Stooq

Pod koniec I kwartału 2015 roku, rozeszły się drogi BUX i WIG20. Polski i węgierski indeks przez większą część swojej historii poruszały się niemal jednakowo. Od 15 miesięcy ten pierwszy rośnie jak na drożdżach.

Od końca kwietnia 2015 roku do końca kwietnia 2016 roku urósł o blisko 18%. Co ciekawe, w węgierskiej gospodarce nie dzieje się nic, co usprawiedliwiałoby taki rajd. Zatem, gdzie tkwi klucz do sukcesu?

Stopy zwrotu, jakie przynosi węgierski indeks BUX mogą robić wrażenie. Licząc od końca kwietnia 2016 roku, od początku roku urósł o 12,5%, w ciągu 5 miesięcy dał zarobić 13,4%, a w ciągu 3 lat – uwaga, uwaga – nieco ponad 50%! Jeśli chodzi o ten okres najdłuższy z wymienionych, to wśród europejskich wskaźników lepszy był tylko słowacki SAX (wzrost o 80,8%).

Czy w madziarskiej gospodarce dzieje się coś, co usprawiedliwia taki wystrzał na północ najważniejszego indeksu budapesztańskiej giełdy? Nie. Tempo wzrostu PKB w ostatnich kwartałach wyhamowało. Z 3,5% r/r w I kwartale 2015 do poniżej 3% w II i III kwartale 2015. Dopiero IV kwartał ubiegłego roku przyniósł wzrost (do 3,2%).

Jeśli chodzi o produkcję przemysłową, to widać spore wahania i spadek jej tempa od października 2015 roku (z ponad 12% do 3,1% w lutym 2016).

Wahaniom koniunktury towarzyszy niska inflacja. W marcu tego roku odnotowano nawet deflację (-0,2%).
Bardzo dobrze wyglądają dane dotyczące sprzedaży detalicznej na Węgrzech. Od połowy 2014 roku tempo jej wzrostu (rok do roku) utrzymuje się stale na poziomie ponad 2%. W lutym tego roku wskaźnik ten sięgnął niebagatelne 6,2%.

Po analizie danych dotyczących fundamentów madziarskiej gospodarki nie zaskakuje dynamiczny spadek stopy bezrobocia (z 7,4% w styczniu 2015 do 6,2% rok później), a nieco zaskakuje ostre cięcie stóp przez Bank Centralny Węgier (ostatni raz miało miejsce w kwietniu tego roku, do 1,05%).

Podsumowując, kondycja gospodarki madziarskiej jest przyzwoita. Ale nie jest bardzo dobra. Niczym nie zachwyca. Poza tym inwestorzy wciąż mają w pamięci „szaleństwa” z początków rządów Wiktora Orbana... Czemu więc pompują kapitał na rynek węgierski?
Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zauważyć, że budapesztańską giełdę ominęła fala globalnego strachu, jaka pojawiła się na początku tego roku. Gdy rynki drżały o kondycję Chin, a tania jak barszcz ropa dolewała oliwy do ognia, BUX pozostawał silny. Wystarczy zerknąć na zachowanie BUX w kontekście rynków wschodzących w styczniu i lutym (patrz wykres nr 4).

Odpowiedzią na pytanie o tajemnicze źródła hossy na Węgrzech jest... skład indeksu BUX. W jego portfelu znajduje się 15 walorów, ale 3 spółki stanowią aż 86% jego kapitalizacji. Chodzi o OTP Bank, MOL (spółka paliwowa) i Richter Gedeon (firma farmaceutyczna). Jeżeli dodamy jeszcze Magyar Telekom (operator sieci komórkowej), to w sumie daje to 96% składu indeksu.

Teraz spojrzenie na zachowanie tych 3 kluczowych dla BUX spółek w ostatnich 12 miesiącach (pomijamy Magyar Telekom). Licząc od końca kwietnia 2016 roku, w ciągu 12 miesięcy walory MOL podrożały o 14,8%, Richter o 16,7% a OTP Bank aż o 24,3%.

Tak, więc widać, że to te trzy spółki – gigantyczne, jak na węgierską gospodarkę – odpowiadają za hossę na budapesztańskim parkiecie, a dokładniej: na indeksie BUX. Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnich miesiącach nie dotknęły ich niemal żadne mocniejsze korekty. Wyjątkiem jest lutowe tąpnięcie na walorach Richter Gedeon. Wiadomo, że nie ma akcji, które drożeją w nieskończoność... Wystarczy, że dwie spośród tych trzech spółek pokażą słabsze wyniki kwartalne, by tąpnął porządnie cały indeks BUX...
W tym miejscu można poczynić uwagę, która tak naprawdę jest bardzo ważna dla inwestorów: węgierska giełda powinna zastanowić się, czy nie zmienić składu indeksu BUX, bo obecnie tylko w minimalnym stopniu odzwierciedla on to, co dzieje się w krajowej gospodarce.

Z drugiej strony należy pamiętać, że giełda często nie odzwierciedla tego, co dzieje się w gospodarce, bo stara się przede wszystkim dyskontować przyszłość. Tym samym budapesztański parkiet wcale nie jest wyjątkiem w skali świata.

Polscy inwestorzy mogą inwestować na węgierskiej giełdzie poprzez kontrakty terminowe typu futures na indeks BUX, dostępne w ofercie większości foreksowych brokerów i domów maklerskich.

Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce....

Odsłon: 2708 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Węgry: ta hossa nie ma podstaw w gospodarce nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Mechanik samochodowy 30.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - również dla studentów 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy