Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Ukraińskie spółki trzeba ostro selekcjonować

11.05.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Zmiana cen akcji spółek ukraińskich notowanych na GPW (w proc.)

Zmiana cen akcji spółek ukraińskich notowanych na GPW (w proc.)
Źródło: Źródło: Stooq

Notowania WIG20 vs WIG-Ukraine – 1 rok

Notowania WIG20 vs WIG-Ukraine – 1 rok
Źródło: Źródło: Stooq

Ukraina: roczne tempo wzrostu PKB (kolumny, skala lewa) vs wskaźnik produkcji przemysłowej (linia, skala prawa)

Ukraina: roczne tempo wzrostu PKB (kolumny, skala lewa) vs wskaźnik produkcji przemysłowej (linia, skala prawa)
Źródło: Źródło: Trading Economics, opracowanie autora

Kernel – analiza techniczna

Kernel – analiza techniczna
Źródło: Źródło: Stooq, opracowanie autora

Ovostar – analiza techniczna

Ovostar – analiza techniczna
Źródło: Źródło: Stooq, opracowanie autora

74% - taką stopę zwrotu przyniosły w okresie kwiecień 2015 – kwiecień 2016 akcje spółki Astarta. Cztery inne ukraińskie firmy notowane na WGPW w trakcie tego okresu wzrosły o 34 – 49%. Tylko jedna przyniosła stratę.

To robi wrażenie, prawda? Pytanie jednak brzmi: co będzie działo się z tymi walorami po tych, jakże imponujących, wzrostach?

Prawdziwą gwiazdą wśród spółek działających na Ukrainie, a notowanych przy ul. Książęcej, był w trakcie ostatnich 12 miesięcy holding Astarta, grupujący spółki spożywcze i rolnicze – cena jego akcji poszła w górę o 74%. Jedyną firmą, która zawiodła akcjonariuszy, był Milkiland, producent wyrobów mlecznych (spadek o 25%).

Warto zauważyć, że WIG-Ukraine – indeks grupujący wszystkie notowane na WGPW spółki ukraińskie – zachował się w ciągu ostatnich 12 miesięcy na tle WIG20 wręcz rewelacyjnie. Można powiedzieć, że to w walorach z Ukrainy można było znaleźć „spokojną przystań” dla kapitału, podczas gdy różnego rodzaju ryzyka polityczne i gospodarcze przeceniały największe polskie spółki.


Powstaje jednak pytanie: czy to, co stało się w ciągu ostatnich 12 miesięcy z akcjami spółek ukraińskich to była tylko potężna korekta w trendzie spadkowym, czy też mamy do czynienia z początkiem hossy?
Zerknijmy najpierw na fundamenty makroekonomiczne Ukrainy oraz kwestie polityczne i geopolityczne, które przecież przyczyniły się walnie do radykalnej przeceny spółek z tego kraju w 2014 roku (Majdan i obalenie Wiktora Janukowycza, aneksja Krymu przez Rosję).

Ukraińska gospodarka (która w dużej mierze wciąż jest oparta na przemyśle i rolnictwie) ma strukturalne problemy, z którymi od wielu lat nie może sobie dać rady: korupcja, słaba infrastruktura, zbytnio rozrośnięta biurokracja. Szara strefa, według danych rządu Ukrainy, w I kwartale 2015 roku stanowiła odpowiednik aż 47% „oficjalnej” gospodarki.

W najnowszym rankingu Banku Światowego „Doing Business” Ukraina zajęła 83. miejsce. Rzeczywista atrakcyjność biznesowa naszego wschodniego sąsiada się nie poprawia. Agencje ratingowe plasują Ukrainę gdzieś w okolicach Pakistanu i Libanu.

To wszystko powoduje, że powrót na ścieżkę wzrostu - po kryzysie wywołanym dwa lata temu konfliktami politycznymi, które przerodziły się w konflikty zbrojne – idzie ukraińskiej gospodarce dość opornie. Inflacja wciąż dwucyfrowa (choć już się zmniejsza: w lutym wyniosła niecałe 33%, a jeszcze w styczniu sięgała 40%), a hrywna wciąż słaba (w ciągu 3 lat kurs USD/UAH wzrósł o 223%).

Pozytywną oznaką jest z pewnością niezbyt wysoka stopa bezrobocia (9,9% w IV kwartale 2015). Poza tym, w lutym br. produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 7,6%, co jest pierwszym dodatnim odczytem od maja 2012 roku.

Problem w tym, że stosunki rosyjsko – ukraińskie wciąż są napięte. Po wejściu Ukrainy do strefy wolnego handlu Unii Europejskiej (styczeń 2016), Rosja zerwała z nią tego rodzaju porozumienie. Z marcowego raportu Congressional Research Service pt. „Ukraine: Current Issues and U.S. Policy” wynika, że konflikt na granicy rosyjsko – ukraińskiej został „zamrożony”, ale tak naprawdę nie sposób przewidzieć czy będzie miał on dalszy ciąg (i jaki)...

Przypatrzmy się teraz sytuacji fundamentalnej i technicznej ukraińskich spółek notowanych na WGPW. Praktycznie tylko dwie z nich są godne polecenia. Inwestycja w pozostałe - a szczególnie w Milkiland, który restrukturyzuje zadłużenie przy spadających przychodach i problemach z generowaniem dodatniego EBITDA, czy w przewartościowaną na dziś Astartę – wiąże się z dużym ryzykiem.


KERNEL


Firma działa w branży spożywczej. W I kwartale br. krajowe domy maklerskie opublikowały pozytywne rekomendacje dla tej spółki (Pekao Investment Banking i ING Securities na początku marca poradziły: „kupuj”). Był to rezultat m.in. pokazania przez Kernel wyższego od prognoz wyniku EBITDA za IV kwartał 2015 oraz rozpoczęcia negocjacji w sprawie zakupu tłoczni oleju słonecznikowego za blisko 100 mln USD. W ostatnich latach Kernel znacząco obniżył zadłużenie. Wskaźnik C/Z nie zniechęca do zakupu (6,9 przy 8,25 dla WIG-Ukraine).

Pod koniec lutego na wykresie Kernela doszło do znaczącego wydarzenia: przełamany został opór na poziomie lokalnego szczytu z początku stycznia (okolice 49,50 zł). Na razie walor ma problem z uporaniem się z okolicą 55-58 zł, ale m.in. wskaźnik RSI sugeruje, że możliwe są dalsze wzrosty.


OVOSTAR


Warto spojrzeć dokładniej również na inny walor, który jest „genetycznie” mocny – Ovostar. Producent jaj i oleju systematycznie zwiększa sprzedaż. Nigdy nie miał straty na działalności operacyjnej. EBITDA – skromna, bo skromna (w ostatnich kwartałach nie przekracza 10 mln euro) - ale jest na plusie. Ovostar jest najmniej zadłużoną spółką ukraińską z WGPW, z największym wskaźnikiem ROA (blisko 30%). I wciąż tanią: wskaźnik C/Z wynosi 5,40.

Na wykresie już w najbliższych tygodniach dojdzie do arcyważnej walki popytu z podażą. Walor dochodzi bowiem powoli do okolic 98-102 zł, gdzie znajduje się niezwykle ważny (i silny) opór. Gdyby został on pokonany, to celem „byków” mogłoby stać się nawet 133 zł. Wydaje się, że wskaźnik RSI pozwala na taki rozwój sytuacji...


Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce....

Odsłon: 2605 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Ukraińskie spółki trzeba ostro selekcjonować nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Jockgrim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy