Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Dania najszczęśliwszym krajem na świecie

03.05.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Skandynawski kraj – kojarzony głównie z klockami Lego i pełną rowerów Kopenhagą - został określony mianem najszczęśliwszego na świecie

Skandynawski kraj – kojarzony głównie z klockami Lego i pełną rowerów Kopenhagą - został określony mianem najszczęśliwszego na świecie
Źródło: foter.com, autor: hans s

Pełna zabytków i rowerów Kopenhaga

Pełna zabytków i rowerów Kopenhaga
Źródło: foter.com, autor: joiseyshowaa

Skandynawski kraj – kojarzony głównie z klockami Lego i pełną rowerów Kopenhagą - został określony mianem najszczęśliwszego na świecie w raporcie Sustainable Development Solutions Network (SDSN).

Skandynawski kraj – kojarzony głównie z klockami Lego i pełną rowerów Kopenhagą - został określony mianem najszczęśliwszego na świecie w raporcie Sustainable Development Solutions Network (SDSN) działającego pod egidą ONZ i Columbia University. Rok temu Dania była trzecia. Teraz wyprzedziła Szwajcarię i Islandię. Przyjrzyjmy się dokładnie temu niepozornemu państwu, wciśniętemu między Szwecję i Niemcy – skąd się bierze jego sukces?

World Happiness Report to ranking, który ma brać pod uwagę nie tylko tempo wzrostu gospodarczego, ale i wskaźniki trudniej mierzalne, bardziej subiektywne. Warto na początek bliżej przyjrzeć się temu, jakie wskaźniki składają się na ocenę kraju:
  • PKB na głowę;
  • wsparcie socjalne;
  • oczekiwana długość życia w zdrowiu;
  • wolność dokonywania wyborów życiowych;
  • hojność / pomocniczość;
  • zaufanie społeczne / korupcja.
Wszystkie kategorie mają tę samą wagę w końcowej ocenie. W poszczególnych kategoriach dany kraj otrzymuje od 0 do 10 pkt. W kategoriach subiektywnych (np. wolność dokonywania wyborów życiowych) podstawą punktacji są głosy oddane przez ankietowanych obywateli krajów biorących udział w rankingu.

To, co może zaskakiwać w tegorocznej edycji rankingu, oprócz zwycięstwa Danii (7.526 pkt.), to wysoka pozycja Islandii (miejsce 3) i Kostaryki (pozycja nr 14), która uplasowała się tuż za USA. Co więcej, z rankingu World Happiness Report wynika, że w Stanach Zjednoczonych żyje coraz mniej szczęśliwych ludzi. Spadek średniej oceny w porównaniu do 2015 roku o 0.261 pkt. (do 7.104 pkt.) jest znaczący. – To jest ciekawa i niepokojąca wiadomość: USA jako kraj staje się coraz bogatszy, ale jednocześnie coraz mniej szczęśliwy. Trzeba się zastanowić głęboko, co to oznacza i co z tym zrobić. Wygląda na to, że pogoń za pieniądzem szkodzi społeczeństwu, jako całości – skomentował dla agencji Reuters wyniki raportu znany amerykański profesor ekonomii Jeffrey Sachs.

W zestawieniu za 2016 rok - w stosunku do edycji z 2015 roku - największy skok poziomu, jakości życia odnotowano w Nikaragui (zajęła miejsce 48), w Sierra Leone (111) i Ekwadorze (51), a największy spadek w Grecji (pozycja 99), Egipcie (120) i Arabii Saudyjskiej (34). Najgorszymi miejscami do życia na planecie są: Syria, Afganistan i osiem krajów sub-saharyjskich (m.in.: ostatnie w rankingu Burundi czy trzecie od końca Togo). Polska zajęła 57 miejsce (5.835 pkt.).

O tym, jak wielki wpływ mają subiektywne kategorie na końcowy wynik w rankingu, najlepiej świadczy fakt, iż spośród trzech państw o najwyższym wskaźniku PKB per capita tylko jedno (Luksemburg) znalazło się w pierwszej dwudziestce (na pozycji nr 20).

Warto zerknąć na oceny w poszczególnych kategoriach, by dowiedzieć się, dzięki czemu zamieszkiwana przez ledwie 5,6 mln ludzi Dania wygrała tegoroczną edycję World Happiness Report. Co ciekawe, w żadnej z podkategorii nie zajęła ona miejsca na podium! Najwyżej uplasowała się na pozycji 4, zarówno, jeśli chodzi o wsparcie socjalne, jak i poziom zaufania społecznego i korupcji. Nic w tym dziwnego. Ojczyzna klocków Lego od wielu lat zajmuje czołowe pozycje w rankingu Transparency International dotyczącym poziomu korupcji – tego zjawiska w Danii prawie nie ma.

Również wolność podejmowania decyzji życiowych jest w Danii duża. W tej kategorii ten skandynawski kraj zajął pozycję 7. Wynika to zapewne z faktu, iż jest to kraj protestancki, o bardzo liberalnej kulturze.
Jeśli chodzi o PKB na osobę, ten leżący na Półwyspie Jutlandzkim i tysiącach wysp kraj zajął miejsce 17. Do biednych Duńczycy nie należą. Ale jak widać, to nie bogactwo zapewniło Danii pierwsze miejsce w omawianym rankingu.

Zaskakująco nisko znalazła się Dania w dwóch niewymienionych jeszcze podkategoriach. Jeśli chodzi o oczekiwaną długość życia w zdrowiu, uplasowała się ona na 30 pozycji, a jeśli chodzi o hojność – na 29 pozycji. Trudno powiedzieć, z czego może wynikać nie największa skłonność Duńczyków do pomagania innym. Choć nie jest ona mała w porównaniu z innymi nacjami, np. Grekami, Litwinami i Rosjanami (trzy ostatnie pozycje w rankingu).

Również oczekiwana długość życia w zdrowiu nie powinna być niska – w końcu służba zdrowia w Danii jest na bardzo wysokim poziomie, z pewnością wyższym niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Rząd w Kopenhadze regularnie przeznacza ponad 11% PKB na służbę zdrowia (dla porównania: Polska wydaje około 6% PKB, a Hiszpania około 9%). Może Duńczycy piją zbyt dużo alkoholu, w tym ulubionego akwawitu? Przewodniki wszak ostrzegają, by w piątek wieczorem nie jeździć po duńskiej prowincji autem, bo o stłuczkę z pijanym kierowcą nietrudno... (choć gdy spojrzy się na oficjalne dane OECD dotyczące spożycia alkoholu, to Dania z wynikiem około 10,3 litra na głowę rocznie plasuje się tylko nieco powyżej średniej europejskiej, która wynosi 10,2 litra).

Summa summarum, Dania jednak wygrała, wyprzedzając Szwajcarię. Warto wybrać się do tego skandynawskiego kraju na krótki rekonesans (choćby autem – po polskich i niemieckich autostradach można tam dojechać całkiem sprawnie i szybko), by zobaczyć na własne oczy najszczęśliwszy kraj na świecie.

Zadbane gospodarstwa, czyste miasta i miasteczka, równe jak stół ulice i autostrady, zero korupcji. A do tego kilka niezapomnianych miejsc: urocze miasteczko Ribe, piękne plaże na półwyspie Skagen, pełna zabytków i rowerów Kopenhaga, szekspirowski zamek Kronborg w Helsingor. A na deser - oczywiście – Legoland w Billund!

Najszczęśliwsze kraje na świecie według World Happiness Report 2016


(poz. - nazwa - punkty)
1. Dania 7.53
2. Szwajcaria 7.51
3. Islandia 7.50
4. Norwegia 7.50
5. Finlandia 7.41
6. Kanada 7.40
7. Holandia 7.34
8. Nowa Zelandia 7.33
9. Australia 7.31
10. Szwecja 7.29

Najmniej szczęśliwe kraje na świecie według World Happiness Report 2016


(poz. - nazwa - punkty)
148. Madagaskar 3.69
149. Tanzania 3.66
150. Liberia 3.62
151. Gwinea 3.60
152. Rwanda 3.51
153. Benin 3.48
154. Afganistan 3.36
155. Togo 3.30
156. Syria 3.07
157. Burundi 2.90

Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce....

Odsłon: 3190 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Dania najszczęśliwszym krajem na świecie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy