Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Sektor budowlany na fali wznoszącej

03.03.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
W tym roku we Francji, Włoszech, Holandii i Hiszpanii sektor budowlany powinien odbić od dna, podczas gdy USA i Niemcy cieszą się już stałym wzrostem.

W tym roku we Francji, Włoszech, Holandii i Hiszpanii sektor budowlany powinien odbić od dna, podczas gdy USA i Niemcy cieszą się już stałym wzrostem.
Źródło: foter.com, autor: MTAPhotos

Po wyraźnym wstrząsie w branży budowlanej w ostatnich latach, obserwujemy dziś zwrot w kierunku normalności.

Jak wynika z najnowszego raportu Market Monitor przygotowanego przez analityków firmy Atradius, w wyniku m.in. ustępującego globalnego kryzysu finansowego z 2008 r., przypływu dochodów gospodarstw domowych oraz poprawiania się stanu finansów publicznych, perspektywy rozwoju sektora budowlanego malują się w jaśniejszych barwach aniżeli jeszcze rok temu.

Najnowszy raport Market Monitor przygotowywany cyklicznie przez analityków Atradius objął swoim zasięgiem kraje rozwinięte takie jak m.in. Francja, Niemcy, Włochy, Holandia czy Stany Zjednoczone. Poniżej przedstawione zostały najistotniejsze wnioski raportu opatrzone komentarzem Arkadiusza Taraszkiewicza, dyrektora regionalnego ds. oceny ryzyka w Atradius Credit Insurance. Dodatkowo, eksperci Atradius ocenili również sektor budowlany w Polsce.

W tym roku we Francji, Włoszech, Holandii i Hiszpanii sektor budowlany powinien odbić od dna, podczas gdy USA i Niemcy cieszą się już stałym wzrostem. Jak komentuje Arkadiusz Taraszkiewicz – Większość firm z sektora budowlanego, w krajach wymienionych w najnowszym raporcie Market Monitor, korzysta z niższych cen towarów, ale pozytywny wpływ na wyniki finansowe spółek budowlanych jest w większości niwelowany poprzez dużą konkurencję i nacisk na ceny w tym sektorze, co nadal odbija się na poziomie marży. Jednocześnie w dalszym ciągu problemem dla sektora pozostają opóźnienia w płatnościach oraz problemy przepływów pieniężnych małych graczy na rynku. Choć liczba niewypłacalności budowlanych powinna się ustabilizować, bądź nawet zmniejszyć w wielu krajach, odsetek niepowodzeń w tym sektorze jest wciąż wyższy niż w innych branżach.

Ciemne chmury wiszą w dalszym ciągu nad Francją. Tutaj aktywność budowlana spadła o 3 proc. w 2015 r., a poziom opóźnień w płatnościach, na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy jest oznaczany jako „pogarszający się”. Stąd ogólna kondycja sektora jest oceniana w raporcie „źle” – Ze względu na słabe wyniki sektora budowlanego oraz niski poziom popytu w poprzednich latach, francuskie firmy napotykają na wiele trudności. Przychody i inwestycje są niskie, a konkurencja wysoka, co powoduje tarcia na styku cen i rentowności projektów – podsumowuje Arkadiusz Taraszkiewicz.

Niepokojąco wyglądają też prognozy na ten rok dla Włoch. Przewiduje się, że w 2016 r. recesja w tym kraju osiągnie najniższy poziom. Poważnym problemem są tutaj opóźnienia w płatnościach ze strony organów publicznych – średnio jest to aż 177 dni (łącznie niezapłacone rachunki wyniosły 8 mld EUR w 2015 r.). Niemniej, wg. włoskiego głównego instytutu statystycznego (ISTAT), spadek produkcji budowlanej spowolnił do 2,6 proc. r/r, w okresie od stycznia do października 2015 r., po spadku do 6,9 proc. w okresie styczeń-październik 2014 r.

Zupełnie inaczej przedstawiają się perspektywy dla Niemiec, gdzie w sektorze budowlanym widać wyraźne ożywienie. Oczekuje się, że w 2016 r. wzrosty te się umocnią i nabiorą tempa. Ponadto, w dalszym ciągu wyzwaniem dla niemieckich firm pozostają złe przyzwyczajenia do płatności przez nabywców publicznych, ponieważ wiążą się z obciążeniem płynności dostawców. Co jednak istotne, liczba firm, które zgłaszają niewypłacalność, stale maleje. Stąd analitycy Atradius ocenili prognozy dotyczące liczby upadłości oraz opóźnień w płatnościach w tym kraju jako „ulegające polepszeniu”. Jak wynika z raportu, średnio, na uregulowanie płatności w niemieckim sektorze budowlanym czeka się około 45-50 dni. Szacuje się, że ten pozytywny trend utrzyma się do końca pierwszej połowy 2016 r. – Jednakże pomimo otwartej postawy i optymistycznych prognoz, sektor budowlany nadal jest uznawany za ten o wyższym ryzyku w porównaniu z innymi branżami – twierdzi Arkadiusz Taraszkiewicz.

Pozytywnie pod kątem malejącej liczby upadłości oraz opóźnień w płatnościach oceniona została Holandia. Po dwóch latach spadków, holenderski sektor budowlany w końcu odbił się w 2014 r., notując 1,5 proc. wzrost wartości obrotu. Tendencja ta utrzymała się w 2015 r., przyczyniając się do całkowitego wzrostu PKB o ponad 2 proc. Szacuje się, że wielkość produkcji budowlano-montażowej wzrosła o ok. 3 proc. w 2015 r. i oczekuje się dalszego wzrostu w 2016 r. Co więcej, analitycy Atradius przewidują, że holenderski sektor budowlany osiągnie średnią stopę wzrostu wyższą o 2 proc. w ciągu najbliższych lat.

Spośród innych krajów wymienionych w najnowszym Market Monitorze, dobrze rokują Stany Zjednoczone. Wg. analityków firmy Atradius w 2016 r. w dalszym ciągu odnotowywane będą tu dobre wyniki w sektorze budowlanym. Płatności w USA realizowane są średnio pomiędzy 30 a 60 dni. Jednocześnie spodziewa się wielu przejęć zadłużonych domów i mieszkań w niektórych stanach. Co jednak istotne, kraj ten został optymistycznie oceniony pod względem ryzyka kredytowego. Łączna liczba i wartość przeterminowanych płatności w 2015 r. spadła, podobnie jak liczba niewypłacalności. W pierwszej połowie 2016 roku oczekuje się, że ten trend się utrzyma.

JAK WYGLĄDAJĄ PROGNOZY DLA SEKTORA BUDOWLANEGO W POLSCE?


Analitycy Atradius podkreślają, że liczba upadłości w sektorze budowlanym w Polsce maleje, nadal jednak stanowi znaczną część wszystkich upadłości w kraju. Według wstępnych szacunków GUS, produkcja budowlano-montażowa w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób wzrosła w 2015 r. o 2,8 proc. (w 2014 r. 3,6 proc. wzrostu). Ubiegły rok był szczególnie udany dla deweloperów, co widać m.in. po wzroście wskaźnika WIG-deweloperzy o 13 proc. podczas, gdy ogólny wskaźnik WIG obniżył się w tym samym czasie o prawie 10 proc. Zdaniem Arkadiusza Taraszkiewicza – Ostatnie obciążenia sektora bankowego w Polsce, a także rosnące wymagania dotyczące wkładu własnego przy zakupie własnego mieszkania, budzą obawy odnośnie wyhamowania na rynku mieszkaniowym. Znaczna liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich może oznaczać wzrost zapasów w przypadku, gdy popyt ulegnie ograniczeniu. Z kolei rozległe inwestycje drogowe i kolejowe przy niskich cenach asfaltu i stali pozytywnie wpłynęły na wyniki firm wykonawczych w segmencie budownictwa infrastrukturalnego. Natomiast główne ryzyka związane z tą częścią rynku wynikają m.in. z tego, że nadal główną wagę podczas przetargów stanowi cena, a wygrywające oferty stanowią często 70-80 proc. budżetu inwestora. Problemy firm wykonawczych mogą się pojawić, gdy w ślad za rosnącą liczba kontraktów, wzrosną ceny materiałów budowlanych.

Firma Atradius w bieżącym Market Monitorze przyjrzała się najważniejszym światowym rynkom budowlanym oraz krótko opisała ich prognozę na najbliższy okres. Ten oraz poprzednie raporty dotyczące innych branż sektora przemysłu dostępne są na stronie internetowej www.atradius.pl.


...

Odsłon: 3205 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Sektor budowlany na fali wznoszącej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Jockgrim

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy