Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak pozyskać dofinansowanie dla swojej firmy?

02.07.2015 Autor: Agencja Rozwoju Innowacji S.A. [ 0 komentarzy ]
Pieniądze - kapitał dla firmy

Pieniądze - kapitał dla firmy
Źródło: www.freeimages.com

Żeby zdobyć pieniądze na rozwój swojego przedsięwzięcia biznesowego, należy znaleźć właściwe źródło dofinansowania i podjąć decyzję, które z nich będzie dla danej firmy najlepsze.

Znalezienie właściwego - to znaczy odpowiedniego dla potrzeb i indywidualnych wymagań konkretnej firmy - źródła finansowania stanowi spore wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Niezależnie od tego, czy podmiot gospodarczy posiada długi staż na rynku i określoną reputację, czy też jest to nowa działalność, to pozyskanie kapitału na inwestycje może przyprawić o ból głowy niejednego prezesa czy właściciela firmy.


Dotacje z Unii EuropejskiejZwykle największą popularnością cieszą się takie formy pozyskiwania kapitału, których po prostu nie trzeba zwracać. Oczywiście mowa o dotacjach. W tym roku startują pierwsze nabory z najnowszej perspektywy finansowej zaplanowanej na lata 2014-2020. Wiele firm wiąże z tym duże nadzieje i liczy na możliwość rozwoju. Jednak nowa perspektywa finansowa nie jest już tak łaskawa pod względem bezzwrotnych instrumentów finansowych jak poprzednia. Raczej należy się liczyć z możliwościami otrzymania - wprawdzie niskooprocentowanej, ale pożyczki, którą suma summarum trzeba zwrócić.

- Na dotacje, w pierwszej kolejności mogą liczyć firmy planujące projekty o wysokim poziomie innowacyjności, oparte o działalność badawczo-rozwojową oraz współpracę z naukowcami. Może to stanowić problem dla wielu przedsiębiorców, ponieważ nie każda inwestycja związana jest z wdrożeniem unikalnej w skali kraju czy świata technologii - komentuje Katarzyna Sapa, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Innowacji SA.

Więcej informacji dotyczących dotacji dla firm będziemy mogli uzyskać po ogłoszeniach kolejnych konkursów, których obecnie jest ciągle mało. Spodziewane konkursy w I i II kwartale 2015 roku przesuwane są na późniejszy okres i obecnie mówi się o kolejnych ogłoszeniach w III i IV kwartale bieżącego roku.
Jak pozyskać dotację unijną można dowiedzieć się tutaj: http://aridotacje.pl/dotacje

Crowdfunding - szansa dla start-upówCrowdfunding to na polskim rynku stosunkowa nowa możliwość pozyskania pieniędzy na rozwój działalności. Najkrócej mówiąc polega to na zbiórce środków na inwestycje (przede wszystkim tzw. start-upy) przy użyciu platform internetowych, dzięki którym prywatni inwestorzy "zrzucają się" na wykonanie przedstawionej idei czy pomysłu. Dużą zaletą crowdfundingu jest połączenie etapu badania rynku z równoczesnym zdobywaniem kapitału na start. Ta forma pozyskiwania kapitału z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.

Pożyczki, kredyty i leasingi z Unii EuropejskiejBardzo dużo przedsiębiorców wybiera powszechne, to znaczy komercyjne kredyty i oferty leasingowe. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zmniejszenia kosztów podatkowych (raty zostają wliczone w koszty uzyskania przychodu), a przede wszystkim poprawa płynności finansowej.

Znacznie trudniej jest uzyskać pożyczkę unijną czy kredyt przez podmiot gospodarczy, który dopiero co powstał i w związku z tym nie mogący się legitymować historią finansową, tak bardzo ważną przy ustalaniu zdolności kredytowej przez banki komercyjne. W takim przypadku bardzo dobrym (jeśli nie jedynym) rozwiązaniem jest skorzystanie z programów unijnych zapewniających pożyczki, leasing czy kredyt na preferencyjnych warunkach.
Poza tym taka firma może uzyskać także darmowe doradztwo i wsparcie w trakcie pozyskiwania zwrotnego finansowania. Dofinansowanie z Unii Europejskiej pozwala na korzystania z szerokiej oferty wyspecjalizowanych firm doradczo-finansowych, które pomogą dopracować biznesplan, wypełnią wniosek unijny czy nawet wesprą w optymalnym rozporządzaniu otrzymanym kapitałem.

Tego rodzaju projekty wykonuje się przy współpracy z PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Niewątpliwą zaletą pozyskanego tym sposobem dofinansowania jest niskie oprocentowanie, a także możliwość pozyskania środków bez posiadania historii finansowej, którą - jak wyżej wspominaliśmy - start-upy z oczywistych przyczyn nie mogą się legitymować.

Jak zdobyć dofinansowanie z UE?Unia Europejska to biurokratyczny moloch i bardzo wielu przedsiębiorców obawia się formalności związanych z pozyskaniem dotacji lub pożyczki unijnej. W gruncie rzeczy słusznie, ponieważ przygotowanie wniosku do każdego konkursu dotacyjnego to droga przez stos wymaganych dokumentów. Dokumentacja do napisania, wypełnienia, uzupełnienia oraz dostarczenie niezbędnych załączników potrafi zająć kilkadziesiąt stron i kilkadziesiąt roboczogodzin czasu pracy.

Dlatego firmy korzystają z usług firm specjalizujących się w wypełnianiu wniosków dotyczących konkursów unijnych. To co przedsiębiorcy zajmie kilkadziesiąt godzin, taka firma wykona w czasie kilkakrotnie krótszym i bardziej efektywnie. Dlaczego? To proste: bo zajmuje się tym codziennie, posiada doświadczenie i wie na jakie szczegóły zwracać uwagę podczas wypełniania wniosku.

Właścicielom firm pozostawiamy decyzję jakimi drogami pozyskać dofinansowanie, chociaż po krótkiej analizie sprawa wydaje się oczywista.

Więcej o pożyczkach unijnych: http://aridotacje.pl/instrumenty-zwrotne/

...

Odsłon: 3026 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jak pozyskać dofinansowanie dla swojej firmy? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agencja Rozwoju Innowacji S.A. Agencja Rozwoju Innowacji S.A. ARI wspiera przedsiębiorców...
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Mechanik samochodowy 31.07.2021 Kraj: Mołdawia Miasto: Lipsk

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy