Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Opcje dla Wielkiej Brytanii – być czy nie być w UE? Cz.2

23.04.2015 Autor: Lena Cudna[ 1 komentarz ]
Jeżeli WIelka Brytania zdecydowałaby się na natychmiastowe i proste wyjście z UE skutkowałoby to chaosem gospodarczym.

Jeżeli WIelka Brytania zdecydowałaby się na natychmiastowe i proste wyjście z UE skutkowałoby to chaosem gospodarczym.
Źródło: http://www.everystockphoto.com/ carlsilver

Jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO) Zjednoczone Królestwo mogłoby ustanawiać swoje stosunki handlowe z resztą świata na podstawie zasady tzw. klauzuli największego uprzywilejowania.

Jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO) Zjednoczone Królestwo mogłoby ustanawiać swoje stosunki handlowe z resztą świata na podstawie zasady tzw. klauzuli największego uprzywilejowania.
Źródło: http://www.everystockphoto.com/ Daquella manera

W 2017 r. rząd Wielkiej Brytanii rozpisze referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej, jeżeli Partia Konserwatywna wygra brytyjskie wybory parlamentarne w 2015 roku - zapowiedział David Cameron.

W poprzedniej części artykułu zostały zaprezentowane następujące scenariusze dla Wielkiej Brytanii: reforma UE, zmiana warunków członkostwa w UE oraz odebranie władzy Brukseli.

„Brexit” – wyjście z UE


Wyjście z UE może przybierać różne formy – począwszy od odwołania przez brytyjski parlament aktu akcesji Wielkiej Brytanii do UE, a skończywszy na wprowadzeniu jednostronnego handlu z całym światem.

„Natychmiastowe i proste” wyjście z UE


Mogłoby się ono odbyć poprzez odwołanie przez brytyjski parlament aktu akcesji Wielkiej Brytanii do UE oraz wszystkich regulacji prawnych, które były do tego potrzebne. W takim scenariuszu gospodarka tego kraju znalazłaby się w stanie prawnej próżni, a to skutkowałoby niewyobrażalnym chaosem gospodarczym. Jest to rozwiązanie bardzo mało prawdopodobne.

Członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym


W Europejskim Obszarze Gospodarczym uczestniczy 28 państw Unii Europejskiej i 3 państwa należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jest to strefa wolnego handlu i wspólny rynek. Wielka Brytania wychodząc z UE, mogłaby zachować członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Konieczne byłoby przyjęcie dotychczasowych regulacji prawnych obowiązujących w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu, dołączając tym samym do Norwegii, Islandii i Lichtensteinu, które to państwa do UE nie należą. W zamian za to kraj ten otrzymałaby dostęp do wspólnego rynku. Jednak obecny premier Wielkiej Brytanii David Cameron wyklucza tę opcję, gdyż wiązałaby się ona z wdrażaniem aktów prawnych w obrębie wspólnego rynku nie mając na nie jednocześnie wpływu.

Unia celna


Wielka Brytania opuszczając UE, musiałaby jednostronnie przyjąć wspólną taryfę celną UE, obejmującą stawki opłat celnych i przepisy unijne w sprawie handlu zagranicznego. Londyn nie miałaby żadnego wpływu na kształt wspólnej taryfy, a jednocześnie musiałby jej przestrzegać. Dlatego wersja ta jest możliwa, ale mniej prawdopodobna niż poprzednia.

Opcja „szwajcarska”


Szwajcaria wypracowała szereg bilateralnych porozumień z Unią Europejską, które w dużej mierze pokrywają się z ustaleniami z EOG, ale są jego nieco łagodniejszą wersją. Jednak UE sprzeciwia się takiemu podejściu i mało prawdopodobne jest, aby zgodziła się współpracować z Wielką Brytanią w taki sposób.

Opcja WTO


Stosując ten scenariusz, Wielka Brytania wykorzystałaby zasadę tzw. klauzuli największego uprzywilejowania. Polega ona na tym, że państwo, które przyzna innemu państwu klauzulę największego uprzywilejowania, przyznaje tym samym uprawnienia i udogodnienia nie mniejsze niż jakiemukolwiek innemu państwu, z którym handluje. Jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO), Zjednoczone Królestwo mogłoby ustanawiać swoje stosunki handlowe z resztą świata na podstawie tej zasady.

Opcja „singapurska”


Opcja ta polega na jednostronnym wprowadzeniu wolnego handlu z całym światem. Mimo wszystko Wielka Brytania musiałaby stosować się do wcześniej już ustalonych zasad, albowiem na świecie funkcjonuje wiele różnych ustaleń handlowych.


...

Odsłon: 3771 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Opcje dla Wielkiej Brytanii – być czy nie być w UE? Cz.2:

Komentarz

Edmund Gończ | Kocham Europę.

2015-05-21, 11:57

Nie ma co się dziwić . Napływ kolorowych ras do Angli jest kolosalny. Teraz jeszcze do tego doszli Polacy. Tam jest wnet polowa nie Anglików.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Lena Cudna Lena Cudna Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Stolarz/ Monter mebli- praca w sklepie meblowym 06.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Aschheim

Spawacz MAG (konstrukcje stalowe) – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

Elektryk budowlany – Tyrol, Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

Malarz proszkowy – Szwajcaria 10.05.2021 Kraj: Szwajcaria

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy