Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Sześć europejskich krajów przystąpi w tym roku do wyborów

20.04.2015 Autor: Monika Węgrzynowicz[ 0 komentarzy ]
David Cameron, premier Wielkiej Brytanii

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii
Źródło: fot. Moritz Hager

Mariano Rajoy, premier Hiszpanii

Mariano Rajoy, premier Hiszpanii
Źródło: fot. Iker Parriza

Trwa czas wyborów w wielu krajach Europy. Za nami głosowania do niemieckich landów, greckiego i estońskiego parlamentu. Do końca roku do urn wybiorą się: Finlandczycy, Brytyjczycy, Białorusini, Duńczyczy i Iberyjczycy.

Wybory w Finlandii19 kwietnia Finowie oddali głosy na kandydatów do parlamentu, którzy zasiądą w nim na czteroletnią kadencję. Sondaże przedwyborcze zapowiadały zwycięstwo Partii Centrum z wynikiem 24% głosów (www.yle.fi). Znaczącymi partiami są także Perussuomalaiset i Partia Koalicji Narodowej. Ta ostatnia zwyciężyła w 2011 r. otrzymując czterdzieści cztery mandaty. Wtedy do Eduskunty, fińskiego parlamentu deputowano parlamentarzystów z 15 okręgów. Mandaty zostały przydzielone metodą d'Hondta.

W tegorocznych wyborach fiński rząd umożliwił swoim obywatelom głosowanie korespondencyjne, które odbyło się w dniach 8-14 kwietnia. Jak podaje portal www.yle.fi w ten sposób zagłosowało prawie 32% wyborców. Na wyniki Finlandczycy będą czekać do 22 kwietnia.


Wyspiarze vs. Unia EuropejskaPrzypomnijmy, że o większość w brytyjskim parlamencie walczą dwie znaczące partie: Partia Pracy i Partia Konserwatywna, na której czele stoi obecny premier, David Cameron. Wynik wyborów w Wielkiej Brytanii będzie znaczący dla przyszłości tego kraju w Unii Europejskiej. Bowiem Cameron zapowiada ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa jego kraju w związku państw europejskich, zaplanowane na 2017 r. Jest to jeden z kluczowych elementów kampanii wyborczej, w której rękawy zakasuje Nigel Farage, przewodniczący eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. Popularność tej partii systematycznie wzrasta przez propozycje jej kandydatów co do prowadzenia eurosceptycznej polityki. Jej szanse na wygrane zwiększają się, jako że wyspiarze słyną z nieempatycznego podejścia do instytucji UE. O przyszłości jej związku z Brytyjczykami zadecyduje wynik majowych wyborów.

Białoruskie pseudowyboryZgodnie z ogłoszeniem Centralnej Komisji Wyborczej wybory na Białorusi mają się odbyć nie później niż 20 listopada br. Według obowiązującego tam prawa wybory prezydenckie muszą odbyć się nie później niż dwa miesiące przed upływem terminu kadencji obecnie panującej głowy państwa. W praktyce powszechnie wiadomo, że prawo to może zostać zlekceważone, jeśli prezydent Białorusi wykaże taką wolę. Co więcej, nie może temu zaradzić lub choćby próbować zaradzić opozycja, która nie potrafi pełnić swojej demokratycznej funkcji w autorytarnym kraju. Białoruskie Radio Racja informuje, że rozmowy prowadzone między opozycyjnymi partiami wchodzącymi w skład koalicji „Tałaka” nie doprowadziły do wysunięcia na czoło wspólnego kandydata, który miałby zmierzyć się z urzędującym Aleksandrem Łukaszenką.

Prezydent sprawuje swoją funkcję czwartą kadencję z rzędu i zważywszy na jego ambicje polityczne oraz zależność od wschodniego brata, nie zapowiada się, by Łukaszenka zrezygnował z piastowania tego tytułu. Łukaszenka, według sfałszowanych danych, otrzymał w ostatnich wyborach nieomal 80 % poparcia Białorusinów. Po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów z 2010 r. władza musiała się uporać z falą protestów obywateli. Wielu z nich za sprzeciwienie się rządzącym zostało osądzonych i skazanych na pobyt w więzieniu.


Czy pierwsza duńska premier utrzyma władzę?Obecnie w Danii urzędują Socjaldemokraci, skąd wywodzi się pierwsza w historii Danii kobieta premier - Helle Thoring-Schmidt. To z nią zmierzy się Lökke Rasmussen, lider konserwatywno-liberalnej partii Venstre. Liberalna frakcja odcina się od programu socjalistycznej partii rządzącej, odnosząc się do nurtu liberalnego. Tym dwóm dominującym ugrupowaniom depcze po piętach zwycięska w ostatnich wyborach do europarlamentu kandydatka Duńskiej Partii Ludowej, która swoich wyborców będzie przekonywała konserwatywnym programem wyborczym.

Ostatnie wybory parlamentarne w Danii odbyły się 15 września 2011 r. Na ich skutek wybrano skład Folketingu, w którym zasiadło 179 deputowanych. Kolejny raz do urn Duńczycy wybiorą się w połowie września 2015 r.

Iberyjczycy nie chcą się zadłużać u UE


W Portugalii o utrzymanie stołka premiera powalczy urzędujący obecnie na tym stanowisku Pedro Passos Coelho. Socjaldemokratyczny polityk nie słynie z eurosceptycznego stosunku do UE, co Portugalczykom nie przypada do gustu. Ich zadłużenie sięga 80 mld euro, a jednym z koniecznych warunków otrzymania wsparcia finansowego było zrealizowanie wydanego przez Unię polecenia o obcięciu pensji i zwiększeniu podatków. O tytuł premiera Coelho będzie walczył we wrześniowych wyborach z przedstawicielem socjalistów, António Costą.

Sąsiadów Portugalczyków również czekają polityczne potyczki o miejsca w parlamencie.
Hiszpanie, także solidnie zadłużeni u Europejczyków, nie są do końca zadowoleni z uległej polityki premiera Mariano Rajoya wobec unijnego zwierzchnika. Skorzystanie z czterdziestu dwu miliardowej pomocy finansowej zaoferowanej przez UE kosztowało Hiszpanię największe cięcia w sektorze zdrowia. Przeciwnicy Rajoya, tj. socjalistyczny PSOE oraz świeżo upieczona partia Podemos, znajdują większe poparcie od urzędującej Partii Ludowej.
Wybory w Hiszpanii mają się odbyć do 20 grudnia br....

Odsłon: 4370 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Sześć europejskich krajów przystąpi w tym roku do wyborów nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Monika  Węgrzynowicz Monika Węgrzynowicz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca WAKACYJNA dla STUDENTÓW - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy