Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Egzotyka rozwiązaniem dla polskich eksporterów?

30.01.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
 Chociaż można zauważyć liczne rysy, to jednak równie korzystnie prezentują się perspektywy współpracy z Indiami. W 2015 r. wzrost gospodarczy w dalszym ciągu będzie przyśpieszał, aż do 6,5 proc. z 6,0 proc. w 2014 r. i 5,0 proc. w 2013 r.

Chociaż można zauważyć liczne rysy, to jednak równie korzystnie prezentują się perspektywy współpracy z Indiami. W 2015 r. wzrost gospodarczy w dalszym ciągu będzie przyśpieszał, aż do 6,5 proc. z 6,0 proc. w 2014 r. i 5,0 proc. w 2013 r.
Źródło: wikipedia.org, autor: Deepak Gupta

Kraje Unii Europejskiej zawodzą w zdecydowanej większości rozwojem gospodarczym. Z drugiej strony, konflikt zbrojny oraz sankcje utrudniają eksport za wschodnią granicę UE.

Wymagająca sytuacja zachęca polskich przedsiębiorców do poszukiwania nowych rynków zbytu. Eksperci Atradius, jednego z największych ubezpieczycieli należności na świecie, analizują perspektywę współpracy z Meksykiem oraz Indiami i podkreślają, że są to kierunki warte zainteresowania.

Meksyk


W ostatnich miesiącach Meksyk nie ma dobrej prasy ze względu na trudności z zapewnieniem wewnętrznego bezpieczeństwa. Negatywna atmosfera wpływa jednocześnie na zainteresowanie inwestorów tym rynkiem. Z drugiej strony warto jednak zwrócić uwagę na czynniki sprzyjające współpracy z meksykańskimi firmami - gospodarka korzysta na przyspieszającym wzroście gospodarczym potężnego sąsiada z północy, a wprowadzane w ostatnich latach reformy (liberalizacja rynku telekomunikacyjnego, reforma systemu podatkowego oraz zniesienie monopolu na rynku energii elektrycznej) przynoszą pozytywne rezultaty.

- Pełne i szybkie wprowadzenie reform w życie powinno zwiększyć poziom inwestycji w Meksyku oraz znacząco poprawić efektywność i konkurencyjność gospodarki, podnosząc potencjalny wzrost gospodarczy tego kraju z ok. 3,4 proc. w tym roku do 4-5 proc. w dłuższej perspektywie. To dobra informacja dla eksporterów. Powinni brać ją pod uwagę również polscy przedsiębiorcy – powiedział Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.

W ocenie analityków Atradius, eksporterzy powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na rynki: motoryzacyjny, spożywczy, papierniczy, finansowy oraz usług, których kondycja już obecnie prezentuje się dobrze. Z dużą ostrożnością natomiast trzeba podchodzić do rynku tekstylnego, budowlanego oraz materiałów budowlanych.

Indie


Chociaż można zauważyć liczne rysy, to jednak równie korzystnie prezentują się perspektywy współpracy z Indiami. W 2015 r. wzrost gospodarczy w dalszym ciągu będzie przyśpieszał, aż do 6,5 proc. z 6,0 proc. w 2014 r. i 5,0 proc. w 2013 r. Aczkolwiek warto pamiętać, że i tak jest to wynik istotnie poniżej 9,0 proc. uznawanych za długoterminowy cel. Bez daleko idących reform powrót do tego poziomu będzie bardzo trudnym zadaniem. Jak dotąd rząd Narendra Modiego ograniczał się do reform podnoszących wpływy do budżetu, unikając niepopularnych społecznie zmian, takich jak ograniczenie subsydiowania paliwa, produktów spożywczych czy nawozów, które stanowią jedną trzecią deficytu fiskalnego Indii. Pomimo to, rząd Modiego jest uznawany za proreformatorski, a potencjał wzrostu gospodarczego kraju za bardzo wysoki. – 6,5 proc. wzrostu gospodarczego z punktu widzenia Europy, to bardzo wysoka wartość. Kluczową informacją jest fakt, że będzie on wynikał w dużej mierze ze wznowienia projektów infrastrukturalnych, inwestycji przedsiębiorstw, poprawy klimatu dla biznesu oraz reform strukturalnych. Rosnąca 70 – 100 mln klasa średnia dynamicznie napędza konsumpcję wewnętrzną, co powoduje wzrost zainteresowania rynkiem wśród rodzimych i zagranicznych inwestorów. Tym samym, Indie są krajem, którego nie można pominąć w poszukiwaniu nowych rynków zbytu – stwierdza Paweł Szczepankowski.

Zdaniem ekspertów Atradius, polscy eksporterzy powinni szczególnie zwrócić uwagę na rynek chemiczny, spożywczy, papierniczy oraz usług. Najgorzej wygląda kondycja segmentu budowlanego oraz materiałów budowlanych.


...

Odsłon: 2062 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Egzotyka rozwiązaniem dla polskich eksporterów? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 27.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Cukiernik/Piekarz – Belgia (do 16€ /h.) 12.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Wybierz miasto

Betoniarz – Belgia 10.05.2021 Kraj: Belgia

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy