Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

2015 Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju

14.01.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Europejski Rok na rzecz Rozwoju zainaugurował przewodniczący Komisji Europejskiej – Jean-Claude Juncker

Europejski Rok na rzecz Rozwoju zainaugurował przewodniczący Komisji Europejskiej – Jean-Claude Juncker
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Factio popularis Europaea

Decyzją Parlamentu Europejskiego rok 2015 został ustanowiony Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ang. European Year for Development).

Główne cele roku to: podniesienie świadomości wśród mieszkańców Unii Europejskiej w kwestii pomocy udzielanej przez Unię, zaktywizowanie obywateli EU do czynnego udziału w przedsięwzięciach na rzecz pomocy rozwojowej, a także zainicjowanie dyskusji pod hasłem Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość, będącym jednocześnie dewizą przewodnią Roku.

Rok 2015 ma być okazją dla przedstawicieli Unii oraz mieszkańców krajów członkowskich do szczególnego zaangażowania się w zwalczanie problemu ubóstwa na świecie. Przedsięwzięcie może okazać się projektem przełomowym ze względu na szerokie grono zaangażowanych podmiotów, mających wpływ na kluczowe procesy decyzyjne i kształtowanie polityki rozwojowej, szczególnie w odniesieniu do środowiska naturalnego
i klimatu.

W roku 2015 mają być sfinalizowane Milenijne Cele Rozwoju (MCR, ang. Millenium Development Goals), a w trakcie zaplanowanych na wrzesień obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ zakończą się rozmowy dotyczące polityki globalnej na kolejne lata i wyznaczony zostanie wspólny kierunek działań na rzecz zwalczania ubóstwa i zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Ponadto, również w tym roku, podczas szczytu w Paryżu, planowane jest podpisanie nowego, międzynarodowego porozumienia klimatycznego.

Jest to pierwszy Rok Europejski poświęcony relacjom UE z innymi krajami. W ramach Roku zarówno młodzież, podmioty społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego, instytucje akademickie, jak i pojedynczy interesariusze będą mogli wspólnie podjąć działania na rzecz rozwoju.

„Celem Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju jest poinformowanie obywateli i obywatelek UE o współpracy i działaniach podjętych na rzecz rozwoju, podkreślenie rezultatów polityki prowadzonej w tym zakresie przez Unię wspólnie z krajami członkowskimi. Mam nadzieję, że mieszkańcy wszystkich krajów Unii dołączą do nas i zaangażują się w inicjatywy prowadzone w ramach Roku Europejskiego” – powiedział Neven Mimica, komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju.

Bogato wypełniony kalendarz inicjatyw przewidzianych w ramach obchodów Roku jest rozpisany zarówno na projekty realizowane na szczeblu europejskim, krajowym, jak i regionalnym i lokalnym, co umożliwi zaangażowanie wszystkim zainteresowanym.

Europejski Rok na rzecz Rozwoju zainaugurował przewodniczący Komisji Europejskiej – Jean-Claude Juncker podczas oficjalnej ceremonii, która odbyła się w piątek, 9 stycznia w Rydze. Przewodniczący podkreślił, że jednym z jego priorytetów jest wzmocnienie roli Europy na arenie globalnej. "Europa może odegrać właściwą rolę na świecie, jeśli wszyscy Europejczycy zrozumieją, jakie korzyści daje współpraca na rzecz rozwoju obu stronom: zarówno beneficjentom, jak i obywatelom UE, szczególnie w obecnym świecie wzajemnych zależności."

Kolejne wydarzenie zaplanowano na 2 marca - będzie to międzynarodowy szczyt poświęcony tematyce równości płci. Następnie, w maju, odbędzie się bieg na 20 km w Brukseli oraz specjalne konkursy artystyczne, m.in. konkurs na pracę wideo „Wybitne gwiazdy Europy” (ang. „Shining Stars of Europe). W programie przewidziano także wydarzenia krajowe, takie jak cykl 28 wykładów z cyklu "Kapuściński Development Lectures" (po jednym w każdym z państw członkowskich), obecność ambasadorów Roku na targach EXPO2015 w Mediolanie oraz wyłonienie wśród dziennikarzy laureata nagrody im. Lorenzo Natali.

Europejski Rok na rzecz Rozwoju oferuje szeroką gamę możliwości twórczego zaangażowania się w działania we wszystkich krajach UE, począwszy od projektów rozwojowych i artystycznych, a skończywszy na inicjatywach przewidzianych dla szkół i uczelni wyższych oraz masowych wydarzeniach sportowych.

Każdy z miesięcy roku 2015 patronuje ważnym kwestiom społecznym. W styczniu toczą się rozmowy o pozycji Europy na świecie, w lutym o edukacji, marzec poświęcony zostanie promocji równości płci, a kwiecień zdrowiu.

Program Roku stwarza ogromne możliwości zaangażowania się wszystkich obywateli i obywatelek Unii Europejskiej w sprawy związane z pomocą i współpracą rozwojową.
...

Odsłon: 3136 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł 2015 Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Płytkarz – Austria 12.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Wybierz miasto

Kierowca CE (+ rozładunek) – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Hydraulik budowlany – Niemcy 12.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wybierz miasto

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy