Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

European Cluster Conference 2014

30.10.2014 Autor: Anna Figiel[ 0 komentarzy ]
Clusterland i Cluster World - Prezes Bogdan Węgrzynek na konferencji w Brukseli

Clusterland i Cluster World - Prezes Bogdan Węgrzynek na konferencji w Brukseli
Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/anna-figiel

W dniach 20 i 21 października 2014 r. w Brukseli odbyła się Europejska Konferencja Klastrów - European Cluster Conference, zorganizowana przez Generalną Dyrekcję Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu.

European Cluster Conference 2014 w Brukseli: krok w stronę nowej europejskiej strategii na rzecz wzrostu znaczenia klastrów.

Wydarzenie miało na celu pokazanie roli klastrów we wspieraniu rozwoju MŚP, omówienie zmian w przemyśle i regionalnych zmian strukturalnych i konkurencyjności w kontekście istnienia klastrów oraz ułatwienie współpracy między klastrami europejskimi.
Konferencja zgromadziła ponad 340 klastrów z całej Europy, kluczowych decydentów z krajowych i regionalnych władz oraz praktyków i mówców wysokiego szczebla ze środowisk akademickich i biznesu.

Podczas konferencji omówiono najnowsze trendy i wyzwania dla współczesnej polityki klastrowej i pracowano wspólnie przy identyfikacji obszarów priorytetowych dla nowej europejskiej strategii na rzecz wzrostu znaczenia klastrów. Konferencja miała na celu zachęcić do aktywnego udziału uczestników poprzez dynamiczne sesje Open Space, gdzie uczestnicy mieli okazję wypowiedzieć wszystkie ważne problemy nie zawarte w programie konferencji.

- "Ta konferencja to początek procesu, który dokona przeglądu i refleksji na temat zmieniającej się roli klastrów w dzisiejszej zglobalizowanej gospodarce"
- mówił M. Baldinato, Komisarz ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości. Podsumował on ambicje nowej strategii klastrów jako "pozycjonowanie klastrów jako integratorów całej polityki, sektorów, regionów i państw".

Jednym z prelegentów był reprezentant Polski - Bogdan Węgrzynek, Prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który mówił o roli klastrów w rozwoju gospodarczym oraz zaciekawił słuchaczy wypowiedziami na temat działań jego organizacji na rzecz wzrostu innowacyjności w naszym kraju, podając jako przykład budowę w Żorach najnowocześniejszej w Europie elektrociepłowni w systemie wysokosprawnej kogeneracji. Prezes Węgrzynek zaprosił także wszystkich gości na niezwykle ważne dla dalszego rozwoju klastrów wydarzenie - I Cluster World Congress, który odbędzie się 25-26 marca 2014 r. w Dąbrowie Górniczej.

Dobrobyt Unii Europejskiej opiera się na jego zdolności do zapewnienia sektorowi MŚP i przemysłowi wsparcia odpowiedniego do poszerzania możliwości rozwoju. Stymulowanie współpracy międzysektorowej i innowacji, jak również pomoc MŚP w dostępie do finansowania, nowe łańcuchy wartości w przemyśle i współpracy międzynarodowej są postrzegane jako kluczowe czynniki. Klastry i organizacje klastrowe mogą odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu tych celów.

Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu przedstawiła nowy Horyzont 2020 i działanie finansowe zatytułowane "Klaster - ułatwione projekty dla nowych łańcuchów wartości w przemyśle", które będzie rozpoczynało się w 2015 roku. Pierwsze połączenie zapewni 24.9M € na finansowanie projektów, które wymagają udziału klastrów w określaniu nowych łańcuchów wartości w przemyśle w celu wspierania wzrostu gospodarczego w Europie. Główną nowością tego działania jest fakt, że 75% budżetu musi być przeznaczone na wsparcie innowacji dla MŚP, np. poprzez bony innowacji, obiekty pracy, wspólnie doradztwo i szkolenia. Klastry będą odgrywać kluczową rolę w kierowaniu tych środków w celu zwiększenia potencjału innowacyjnego MŚP i projektów demonstracyjnych na dużą skalę.

Konferencja stworzyła także okazję zaprezentowaniu szeregu nowych usług o wartości dodanej i narzędzi polityki dla społeczności klastra. Christian Ketels, ekspert ds. klastrów z Harvard Business School M.E. Portera, przedstawił 10 wschodzących sektorów przemysłu, które zostały zidentyfikowane jako kluczowe kierunki dla europejskiego wzrostu gospodarczego i konkurencyjności.

Konferencję zamknęła Joanna Drake, Dyrektor MŚP i Przedsiębiorczości, w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu. Przypomniała, że praca jej uczestników dostarczyła istotnego wkładu do określenia zawartości przyszłej Europejskiej Strategii Klastra na rzecz wzrostu gospodarczego oraz że konsultacje społeczne w sprawie Strategii zostaną uruchomione na początku 2015 r.

Anna Figiel


...

Odsłon: 3138 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł European Cluster Conference 2014 nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Figiel Anna Figiel Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Mechanik samochodowy 31.07.2021 Kraj: Mołdawia Miasto: Lipsk

Mechanik samochodowy 30.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Jockgrim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy