Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kiedy bieda staje się egzotyczna – dlaczego „slum turism” zyskuje popularność?

30.09.2014 Autor: Aleksandra Klasa[ 0 komentarzy ]
Widok na Dharavi

Widok na Dharavi
Źródło: commons.wikimedia.org Autor: ThomasJessica

Słońce, morze, piasek – te atrakcje wakacyjnego urlopu przestają dziś stanowić wystarczającą ofertę wypoczynkową. Wyjazd w rejony powszechnego ubóstwa stanowi odpowiedź na poszukiwania... Ale czego tak naprawdę?

To pytanie musi pojawić się w momencie zetknięcia z dosyć intrygującym trendem w kwestii spędzania wolnego czasu. Chęć przemierzenia tysięcy kilometrów, po to tylko, by zajrzeć w głąb najbiedniejszych dzielnic Azji czy Ameryki Południowej z pewnością wynika z godnych uwagi pobudek oraz skłania do dyskusji, dotyczącej obecnej kondycji człowieczeństwa, także w aspekcie kontrowersji moralnych.

Geneza „slum tours”- jak się zaczęło


Historia „podglądania” gorzej sytuowanych regionów świata sięga co najmniej XIX wieku, nie jest to zatem zjawisko nowe a jedynie bardziej masowe niż dotychczas. Początkowo „slumming” miał miejsce np. w Londynie, gdzie co bogatsi mieszkańcy miasta udawali się w rejony należące do ubogich, aby zapoznać się z realiami tamtejszego życia, obserwować jego przebieg. Także Nowy Jork stanowił onegdaj dogodną lokalizację do odbywania „slum tours”. Udawano się do dzielnic biednych imigrantów celem zobaczenia, jak radzą sobie w swoich warunkach bytowania.
Wyraźny rys edukacyjny zawierają w sobie turystyczne wyprawy z lat 80. XX-tego już wieku, kiedy to podróżowano do Południowej Afryki po to by móc zapoznać się z funkcjonowaniem lokalnych rządów oraz z działaniem ówczesnej polityki apartheidu.
Lata 90. XX-tego wieku to zaś okres zwiększonej wakacyjnej migracji w miejsca określane jako slumsy właśnie. Obecnie największą popularnością cieszą się: Bombaj (organizacją wycieczek do bombajskiej dzielnicy slumsów Dharavi, zajmuje się głównie biuro Reality Tours & Travel), Brazylia (tamtejsze favele) czy wspomniana Południowa Afryka.

Charakterystyka wyjazdu


Typowa wycieczka śladem najuboższych to zwykle ok. trzygodzinny spacer z przewodnikiem objaśniającym napotykaną scenerię. Reality Tours & Travel na swojej stronie internetowej oferuje trzy pakiety zwiedzania Dharavi. Krótszy obejmuje wyłącznie teren slumsów oraz działającego tam przemysłu, dłuższy oferuje ponadto przejazd przez słynną indyjską dzielnicę „czerwonych latarni”. Istnieje jeszcze najobszerniejszy, trzeci pakiet zawierający dodatkowy czas na obejrzenie wybranych indywidualnie zabytków lub charakterystycznych miejsc Bombaju.
Obok programów nastawionych na doznania obcej kultury, stworzono także takie służące czystej rozrywce. Dreszczyk emocji mają wzbudzać przejazdy motocyklami wśród uliczek faveli oraz przemierzanie Rio de Janiero w wojskowych jeepach.

Fenomen na miarę naukowych dociekań


Ze względu na coraz większą obecność tematu „slum tours” w mediach masowych, fenomenem podróży do slumsów zainteresowało się środowisko akademickie. W 2010 roku w Bristolu odbyła się pierwsza konferencja dotycząca turystyki po ubogich regionach, w roku 2014 zaś druga, tym razem w Poczdamie. Omawiano m.in. kulturalne oraz ekonomiczne aspekty zjawiska. W 2010 roku na Uniwersytecie w Pensylwanii przeprowadzono jedno z pierwszych badań naukowych próbujących ustalić, co kieruje osobami wybierającymi taki właśnie sposób spędzenia urlopu oraz jak ów proceder odbierają sami mieszkańcy slumsów, głównie bombajskiego Dharavi.

Powody wyjazdu na „slum tour”


Badacze wyodrębnili kilka głównych motywacji spotykanych wśród turystów decydujących się na wizytę w slumsach. Żywiono nadzieję, że decydującym czynnikiem okażą się takie pobudki jak chęć poszerzenia wiedzy o świecie, ujrzenia swego życia w pewnej nowej perspektywie wynikłej z oczywistych porównań. Opisywane wyjazdy bowiem, najczęściej stają się udziałem obywateli USA czy Wielkiej Brytanii a także krajów skandynawskich, a więc ludzi w oczywisty sposób bardziej zamożnych, egzystujących w przestrzeni szeroko rozumianego dobrobytu.
Wbrew oczekiwaniom jednak, najpopularniejszy faktor sprawczy wskazany przez ankietowanych to zwyczajna ciekawość, niepodparta wcale szczególnie silną refleksją. Edukacyjny element wycieczek, który stanowić mógł swoistą linię obrony przed zarzutami moralizatorów nie znalazł poparcia w danych empirycznych. Nieliczne były też głosy szukające autentyczności prezentowanego im obrazu Bombaju czy Indii. Goście zdawali się nie dociekać czy zorganizowany dla nich wyjazd został zaplanowany tak, by obiektywnie oddać sytuację ludności.

Perspektywa mieszkańców Dharavi


Brak interakcji z tubylcami stanowił jeden z zarzutów wynikłych z ankiety przeprowadzonej wśród hindusów z Dharavi. Ludzie ci czuli się raczej jako element krajobrazu aniżeli żywe istoty wzbudzające zainteresowanie. Głosy te potwierdzają, że wyprawy do slumsów generalnie nie działają na uczestników jako stymulacja do rozważań a spełniają raczej funkcję egzotycznej przejażdżki krajoznawczej.
Niemniej jednak rezydenci Dharavi cenią sobie turystów jako potencjalnych nabywców dóbr z ich straganów, gdyż w ten sposób mogą wymiernie zyskać na obecności przybyszów z Zachodu. Kolejnym bowiem zarzutem związanym z popularyzacją „slum tours” jest fakt, iż przyglądając się biedzie niewiele czyni się celem jej zmniejszenia. Choć biuro Reality Tours & Travel przeznacza pewną sumę przychodów na organizację projektów pomocy dla mieszkańców Dharavi, to oni sami często niewiele wiedzą o tych inicjatywach zatem nie biorą w nich udziału.

Rachunek sumienia


W dolnych partiach listy powodów, dla których decydowano się na wyjazd na „slum tour” znajdują się dwa ciekawe podpunkty. Życie w slumsach wydaje mi się bardziej autentyczne niż w nowoczesnym mieście oraz Chciałem/chciałam uciec od miejskiego życia. Pojawianie się podobnych głosów zastanawia. Czyżbyśmy nudzili się dobrobytem? Czyżby cel istnienia wmawiany nam od urodzenia – zdobywanie przyjemności oraz ułatwianie sobie życia, powoli przestał być naturalny, oczywisty i wystarczający? Snucie takich dalekosiężnych wniosków może wydawać się nadinterpretacją, jednak nawet w zachodniej kolebce kapitalizmu dostrzega się tendencje minimalistyczne – w designie, stylu życia... Prostota istnienia bez ciągłego pięcia się po drabinie posiadania może pociągać, choćby podświadomie. Czy to coś złego? Nie czuję się w kompetencji oceniać.

...

Odsłon: 3330 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Kiedy bieda staje się egzotyczna – dlaczego „slum turism” zyskuje popularność? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Aleksandra Klasa Aleksandra Klasa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Monter rur – Belgia (do 17€ /h.) 01.06.2021 Kraj: Belgia Miasto: Gent

Pracownik robót ziemnych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Chemnitz

Operator wózka widłowego 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Meulebeke

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy