Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Najbardziej kreatywne miasta w Europie

29.09.2014 Autor: Anna Unton [ 0 komentarzy ]
Kreatywne miasto potrafi połaczyć tradycję z nowoczesnością i stworzyć mieszkańcom przestrzeń do rozwijania talentów.

Kreatywne miasto potrafi połaczyć tradycję z nowoczesnością i stworzyć mieszkańcom przestrzeń do rozwijania talentów.
Źródło: freeimages.com, autor: alasortis

Na świecie jest ich 41, a w Europie 17. W ubiegłym roku do ekskluzywnego grona "Creative Cities" dołączyło pierwsze polskie miasto.

Kreatywne miasto


Jakie jest kreatywne miasto? Przede wszystkim twórcze - potrafi wykorzystać potencjał swoich mieszkańców i stworzyć warunki do rozwoju nowych talentów. Od 2004 roku UNESCO buduje Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network), w których szczególne miejsce zajmuje kultura oraz sztuka i które mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami w jednej z siedmiu kategorii: Literatura, Kino, Muzyka, Sztuka Ludowa i Rzemiosło, Sztuka Mediów, Design oraz Gastronomia. Do tej pory w tym ekskluzywnym gronie znalazło się 41 ośrodków miejskich, w tym 17 europejskich.

Kreatywne miasto chce być nowoczesne, jednak nie za wszelką cenę. Podąża z duchem czasu, stosuje innowacyjne rozwiązania, ale nie zapomina o swoich korzeniach. Kreatywne miasto jest asertywne. W dobie globalizacji potrafi oprzeć się trendowi unifikacji kultur i odnaleźć swoją własną ścieżkę rozwoju. „Połączenie tradycji z nowoczesnością” to wyświechtane hasło, jednak zachowanie takiej równowagi jest koniecznie, aby za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat Pekin różnił się jeszcze od Nowego Jorku czy Sydney. Literatura, muzyka, film czy sztuka kulinarna z jednej strony stanowią nośnik tradycji i inspirują lokalne społeczności do podkreślania własnej odrębności, z drugiej są potężnym środkiem wyrazu i narzędziem promocji.

Kraków na liście UNESCO


Na liście UNESCO znajdują się nie tylko słynne metropolie. Na polu literackim doceniono m. in. Iowa City - 62. tysięczne miasteczko leżące na wschodzie nieco prowincjonalnego stanu Iowa w USA, w którym wśród absolwentów i kadry lokalnego uniwersytetu jest aż 25 zdobywców nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury.

W Europie nagrodzono Edynburg, skąd wywodzą się światowej sławy współcześni pisarze oraz nieżyjący już klasycy jak Arthur Conan Doyle, autor powieści o Sherlocku Holmesie oraz Robert Louis Stevenson, który napisał „Wyspę Skarbów” oraz stworzył postaci Dr Jekylla i Mr Hyde. Stolica Szkocji pielęgnuje swoje literackie dziedzictwo organizując szereg prestiżowych imprez, jak ceremonia wręczenia Man Booker International Prize – nagrody przyznawanej co dwa lata żyjącemu pisarzowi, którego dzieła napisane są albo oryginalnie w języku angielskim albo dostępne jest ich angielskie tłumaczenie.

W gronie Miast Literatury UNESCO znajdują się dwa ośrodki nieanglojęzyczne. Jednym z nich jest Kraków, gdzie przez lata żyła i tworzyła polska noblistka Wisława Szymborska. Na długiej liście słynnych pisarzy związanych z Krakowem, gdzie wciąż żywe są tradycje literackie, znajdują się też: Joseph Conrad Korzeniowski, Stanisław Lem i Sławomir Mrożek. Miasto inwestuje w edukację (prężnie działa założony w XIV w. Uniwersytet Jagielloński) oraz organizuje maratony poezji i Międzynarodowe Targi Książki. Ostatnio na Rondzie Mogilskim powstały wielobarwne mozaiki inspirowane twórczością młodopolskich artystów: Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Do akcji tworzenia tych miejskich dzieł sztuki mógł przyłączyć się każdy chętny.

Ser z serwatki i festiwal designu


Wyróżnione w dziedzinie gastronomii szwedzkie miasto Östersund (43 tys. mieszkańców) bez kompleksów potrafi czerpać ze swoich kulinarnych tradycji. Położone jest w rolniczym rejonie Szwecji, częściowo zamieszkanym przez Lapończyków, słynącym z nieskażonej przyrody, hodowli reniferów, rybołówstwa i produktów przetwórstwa mlecznego. Znakiem firmowym regionu jest mesost, czyli ser z serwatki. Lokalni farmerzy są wspierani przez Eldrimmer - szwedzkie narodowe centrum zajmujące się kształceniem i promocją rzemieślników wytwarzających produkty regionalne.

Berlin, miasto o przyjaznym i luzackim klimacie, docenione zostało za tradycje designerskie. International Design Festival (DMY), organizowany w Berlinie na terenie nieczynnego już lotniska Tempelhof, utrzymany jest w garażowej atmosferze. Festiwal cieszy się uznaniem w branży i promuje przede wszystkim młodych projektantów i wiele szkół projektowych z Europy. Inne Kreatywne Miasta UNESCO to m.in. Sevilla (muzyka), Lyon (sztuka mediów), Bradford (kino).

Inicjatywa UNESCO to nie tylko kółko wzajemnej adoracji. Kreatywne miasta wymieniają się doświadczeniami i biorą udział w konferencjach (coroczne spotkanie odbyło się w tym roku we wrześniu w Chengdu w Chinach). Podejmują też wspólne inicjatywy mające na celu odkrywanie młodych talentów, jak choćby międzynarodowy konkurs plakatu zorganizowany przez Miasta Designu. Nagrodzone ośrodki mają być inspiracją dla innych i stanowić przykład, w jaki sposób mądrze czerpać z tradycji i wspierać swoje społeczności. Oczywiście droga do tytułu jest otwarta też dla innych miast.

Pełna lista miast należących do UNESCO Creative Cities Network dostępna jest na stronie:
http://www.unesco.org/new/en/culture/themes/creativity/creative-cities-network/who-are-the-members/


...

Odsłon: 4890 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Najbardziej kreatywne miasta w Europie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna  Unton Anna Unton Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - również dla studentów 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy