Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studia za granicą - to się opłaca!

26.09.2014 Autor: Patrycja Szyja[ 0 komentarzy ]
Studiując za granicą zwiększamy swoje szanse na zawodowy sukces.

Studiując za granicą zwiększamy swoje szanse na zawodowy sukces.
Źródło: Ryan Hadley from Seattle, USA

Za kilka dni rozpocznie się nowy rok akademicki. Wielu studentów powróci na rodzime uczelnie, ale są też tacy, którzy decydują się na bardziej ambitny krok i chcą stać się „studentami globalnymi”.

Student globalnySpołeczeństwa powinny być różnorodne, gdyż dzięki tej różnorodności nasz rozwój jest twórczy i dynamiczny. Właśnie dlatego studenci globalni są pożądani na różnych uczelniach. Dzięki nim zajęcia stają się ciekawsze, a podejmowane zagadnienia rozpatrywane są pod wieloma względami, gdyż każdy student postrzega dany problem inaczej. W ten sposób uczymy się od siebie nawzajem, szukamy wspólnych zainteresowań, wymieniamy się spostrzeżeniami.

Już ponad dwa miliony młodych ludzi zdecydowało się, by studiować za granicą. Podjęcie nauki w innym kraju umożliwi im stypendium albo wymiana studencka, jednak są i tacy, którzy decydują się na własną rękę zrealizować obrany cel. Najwięcej studentów globalnych jest w Europie i Stanach Zjednoczonych, przyjeżdżają z Azji, Afryki, Oceanii. Wszyscy stanowią niepodważalną wartość dla przyszłości świata.

Korzyści płynące z zagranicznych studiówDecydując się na studiowanie za granicą ważne jest aby, wszystko dobrze przemyśleć. Jednak nie powinniśmy rezygnować z planów tylko dlatego, że boimy się, iż nie poradzimy sobie w obcym miejscu, z nowymi ludźmi, którzy mają zupełnie inną kulturę. Trzeba przezwyciężyć strach i spróbować swoich sił, gdyż możemy na tym jedynie zyskać. To właśnie te korzyści powinny najbardziej zainteresować młodych ludzi. Przede wszystkim po zdobyciu doświadczenia i podniesieniu swoich kwalifikacji łatwiej znajdziemy dobrą pracę, osiągniemy sukces zawodowy. Poza tym jest to najlepszy sposób na przyswojenie języka obcego, bez którego ani rusz w dzisiejszych czasach. Ponadto dostaniemy szansę na zgłębienie nowej kultury, przełamiemy stereotypy i staniemy się bardziej tolerancyjni i otwarci. Do listy korzyści trzeba jeszcze dopisać samodzielność oraz odpowiedzialność, a także jeszcze lepsze przygotowanie do dorosłego życia.

Studia w Niemczech


Studiowanie w Niemczech niesie ze sobą ciekawe perspektywy, jednak osoby, które zdecydują się na podjęcie nauki w tym kraju muszą spełniać kilka warunków. Bardzo ważne jest, że nieograniczony wstęp na niemieckie uczelnie mają osoby, które posiadają udokumentowaną maturę z liceum ogólnokształcącego. Jest to istotna kwestia, ponieważ jeżeli jakaś osoba posiada maturę z liceum profilowanego, technicznego czy zawodowego pojawiają się ograniczenia. Drugą ważną rzeczą jest znajomość języka niemieckiego na poziomie B2, w przypadku kiedy kandydat nie spełnia tego wymogu a zdawał maturę z języka niemieckiego, po otrzymaniu miejsca na uczelni automatycznie trafia na egzamin DSH (egzamin potwierdzający znajomość języka niemieckiego i dopuszczający do studiowania w Niemczech).

Aby dostać się na niemiecki uniwersytet nie trzeba zdawać egzaminów wstępnych, o rekrutacji decydują trzy rankingi: Abiturbestenquote, liczy się średnia ze świadectwa maturalnego. Według Wartezeitquote brana jest pod uwagę liczba semestrów od otrzymania matury i według Hochschulquote uwzględniane są indywidualne, wewnętrzne kryteria. Obowiązuje zasada, że 20% miejsc jest rezerwowane dla cudzoziemców, 20% miejsc jest rozdawane według rankingu Abiturbestenquote, a 60% miejsc podlega Hochschulquote. Ważnym aspektem są kwestie formalne, czyli załatwienie mieszkania, kasy chorych, konta bankowego, ubezpieczenia oraz wszelkich niezbędnych dokumentów.

Po zakończeniu nauki absolwent potrafi biegle władać językiem niemieckim, dzięki stowarzyszeniom studenckim zyskuje ciekawe kontakty. Niemieckie uniwersytety reprezentują wysoki poziom nauczania, posiadają programy typu Bachelor, Master, studia doktoranckie w różnych językach. I co najważniejsze koszta są tutaj bardzo niskie.

Do interesujących berlińskich uczelni należy Uniwersytet Humboldta. W samym Berlinie są trzy renomowane uczelnie: Freie Universität, Technische Universität oraz Uniwersytet Humboldta, z których najstarszą jest właśnie Humboldta (1810 rok). Ogromnym atutem uczelni jest to, że zajęcia odbywają się w historycznych budynkach, dlatego studenci mają szansę nie tylko zdobyć wiedze, ale także podziwiać dziewiętnastowieczną architekturę. Oferta HU jest bardzo bogata, znajdziemy tutaj zarówno kierunki humanistyczne, ścisłe, ekonomiczne oraz medyczne. Rekrutacja odbywa się na zasadzie wstępnej selekcji oraz analizy podań, trzeba znać język niemiecki, który w toku studiów jest doskonalony, dzięki różnym kursom.

Oprócz atrakcyjnej oferty naukowej, HU ma w swoim asortymencie ciekawe sposoby na spędzenie wolego czasu. Bardzo dobrym punktem dla cudzoziemców jest klub Orbis, który zajmuje się wymianą językową, organizacją imprez kulturalnych oraz wycieczek, ponadto dla fanów kina został stworzony klub filmowych, no i nie zapominajmy, że studia na HU to doskonała okazja, aby dogłębnie zwiedzić Berlin.

Studia w IrlandiiIrlandia to kolejny kraj, który powinien znaleźć się na liście osób zainteresowanych zagranicznymi studiami.

Irlandia ma bardzo bogaty wybór uczelni: siedem uniwersytetów, trzynaście politechnik oraz kilkadziesiąt kolegiów nauczycielskich i uczelni prywatnych. Naukę można podjąć również w sześciu szkołach wyższych wchodzących w skład NUI (National University of Ireland). Jeżeli chcemy zostać studentem w Irlandii odpowiednio wcześnie musimy wypełnić formularz aplikacyjny, który można pobrać na stronie www.cao.ie lub wypełnić go online i wysłać na skrzynkę pocztową. Jest to dość istotna kwestia, która wiąże się bezpośrednio z opłatą, która wynosi 40 euro, jednak od 1 lutego kwota ta wzrasta do 60 euro. Dlatego warto formularz złożyć na przykład w styczniu. Ważnym dokumentem jest list aplikacyjny, w którym uzasadniamy dlaczego wybraliśmy właśnie ten kierunek i jakie mamy predyspozycje do nauki owego kierunku. Kolejną istotną kwestią są dokumenty potwierdzające naszą edukację, czyli matura, dodatkowe kursy czy świadectwo ukończenia studiów. Jeżeli zgromadzimy wszystkie te zaświadczenia, przekazujemy je tłumaczowi. W tym miejscu kończy się nasza praca, gdyż następny etap zależy od biura rekrutacji w Galway, które zajmuje się przeliczaniem punktów. Dodatkowym atutem jest portfolio, za które również można uzyskać dodatkowe punkty, jednak ich przyznawaniem zajmuje się wybrana przez nas uczelnia. Jeszcze jedną kluczową sprawą jest to, że osoby powyżej 23 roku życia są aplikantami niestandardowymi i taki też formularz muszą wypełnić (znajduje się on na wspomnianej stronie).

Zajęcia są oczywiście prowadzone w języku angielskim, dlatego też konieczne jest posiadanie dokumentu, który potwierdzi naszą znajomość tego języka.

Jeżeli chodzi o życie studenckie to poza wysokim poziomem nauczania oraz pięknymi krajobrazami, Irlandia słynie z… doskonałego piwa, a każdy student wie, że dobrego piwa nigdy nie jest za wiele. Ponadto od studentów oczekuje się systematyczności, zaangażowania, ale także samodzielności, kreatywności i krytycznego myślenia. Uczelnie dysponują doskonale wyposażonymi laboratoriami i bibliotekami, a po wysiłku intelektualnym zachęca się studentów do wysiłku fizycznego, na różnych kompleksach sportowych.

Warto spróbować!Absolwenci zagranicznych uczelni to przyszłość nadchodzących czasów. To o nich będą walczyć międzynarodowe firmy, to oni staną się naukową elitą, która zmieni świat. Dobrze, że państwa Europy promują swoje uczelnie i zachęcają obcokrajowców do podjęcia u nich nauki. Ważne jest także, że młodzi ludzie decydują się na tak przełomowy krok, przezwyciężają lęk i odważnie wyruszają po nowe doświadczenia.
...

Odsłon: 4550 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Studia za granicą - to się opłaca! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Szyja Patrycja Szyja Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Spawacz MIG/MAG – Belgia 21.05.2021 Kraj: Belgia

Hydraulik (bez znajomości języka) – Belgia 21.05.2021 Kraj: Belgia

Spawacz MIG/TIG – Holandia (opłacone zakwaterowanie) 01.06.2021 Kraj: Holandia

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy