Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak przetrwać na francuskim uniwersytecie?

25.09.2014 Autor: Aleksandra Klasa[ 0 komentarzy ]
Sorbona - jeden z najsłynniejszych francuskich uniwersytetów

Sorbona - jeden z najsłynniejszych francuskich uniwersytetów
Źródło: commons.wikimedia.org Autor: Bilboq

Strona internetowa Thelocal.fr opublikowała artykuł doradzający studentom z USA i Wielkiej Brytanii, na co uważać podczas wyjazdu na francuskie uczelnie. Jak mają się te przestrogi do polskich realiów akademickich?

Rozpoczynający się wkrótce rok akademicki ściśle wiąże się z kolejnymi wyjazdami młodzieży w ramach różnorodnych wymian między uniwersytetami. Z tej okazji, wszelkie informacje, mogące pomóc w asymilacji oraz płynnym włączeniu się w odmienny od tradycyjnego, sposób funkcjonowania, są w cenie. Jednak czy doświadczenie francuskiego sposobu kształcenia będzie stanowić wyzwanie o podobnym poziomie trudności, zarówno dla Brytyjczyka jak i dla Polaka?

Selekcja naturalna


Na początku autorzy zaznaczają, że na uniwersytety we Francji relatywnie łatwo jest się „dostać' albowiem Francuzi wierzą, iż każdy ma prawo do edukacji wyższej. Już nie każdy jednak może tę edukację ukończyć, otrzymując stosowny dyplom. Z tego powodu na zajęciach panuje rygor, rywalizacja, a same uczelnie wręcz oczekują masowego odpływu, co mniej zdeterminowanych, zostających w tyle, studentów. Dodatkowym problemem związanym z powszechnym dostępem do szkolnictwa akademickiego, okazuje się przepełnienie uniwersytetów, tłok na korytarzach, w aulach oraz wolno działająca administracja. Z całą pewnością nie łatwo wyróżnić się na tle owej masy.
Jeśli chodzi o selekcję naturalną na polskich uczelniach, to uczęszczający na kierunki politechniczne studenci z pewnością wiedzą coś o trudności utrzymania się na uniwersytecie, niemniej w innych przypadkach zdobycie tytułu magistra to często zwyczajnie kwestia czasu i zetknięcie z ostrzejszymi wymogami również może doprowadzić do swoistego zdziwienia faktem, że dewaluacja studiów to niekoniecznie trend globalny.

Kwestie formalne, administracja


Francuskie uniwersytety cechują się wysokim poziomem biurokratyzacji. Należy uzbroić się w cierpliwość, chcąc załatwić wszystkie formalności oraz czekając w kolejkach przed odpowiednikami dziekanatów i sekretariatów. Co więcej, we Francji funkcjonują długie przerwy na lunch, toteż trzeba przygotować się i na ewentualność zastania nieczynnego gabinetu nawet po długim okresie wyczekiwania, kiedy to zwyczajnie ktoś zamknie nam drzwi przed nosem, udając się na zasłużony posiłek. Mimo wszystko, wydaje się to bardziej usystematyzowanym systemem przerw niż ten spotykany czasem w Polsce, gdzie drzwi dla interesantów można zastać zamknięte w dowolnych niemal godzinach urzędowania a z braku wiadomości o potencjalnym wznowieniu usług, najlepszym sposobem kontaktu staje się droga elektroniczna. Zahartowanemu studentowi polskiemu nie powinny zatem specjalnie przeszkadzać podobne niedogodności.

Studiowanie


Francja stawia na samodzielność swoich studentów i nie oferuje pomocy w układaniu sobie planu dnia ani w doborze zajęć. Tutaj liczy się jednostkowa organizacja i uporządkowanie. Uniwersytet nie zatrudnia osób odpowiedzialnych za właściwe zapełnienie grafiku uczniom. Cóż, w Polsce taka swoboda bywa wygodna, zwłaszcza, gdy trzeba pogodzić ze sobą dwa kierunki studiów, niestety nie na wszystkich, zdalne przypisywanie do grup ćwiczeniowych funkcjonuje, niemniej niezmiernie ułatwia organizację, toteż polscy studenci chwalą sobie to rozwiązanie. Mimo wszystko układanie własnego planu zupełnie od podstaw z pewnością okaże się jednak bardziej absorbujące i potencjalnie problematyczne.

Egzaminy i zajęcia


Kwestia egzaminów także znacząco różni się od polskich standardów. Przeciętnie egzamin przewidziany jest na trzy godziny - w tym czasie należy napisać odpowiedź na jedno pytanie w formie eseju albo udzielić krótszej odpowiedzi na trzy lub cztery pytania. Zdarzają się jednak egzaminy trwające nawet cztery czy pięć godzin. Same zajęcia również trwają dłużej, bo z reguły ze dwie albo trzy godziny, toteż należy zdecydowanie popracować nad swoją zdolnością do skupiania uwagi.

Oceny


Skala ocen zaś wynosi od 1 do 20, gdzie 10 to najniższy zaliczający stopień. Oceny w przedziale 9-12 uważane są za przeciętne.

Życie akademickie


Kampusy wcale nie tętnią we Francji życiem i nie nadają się na główne miejsce nawiązywania nowych znajomości. Większość studiujących Francuzów nie wyjeżdża na studia, toteż w okolicy uczelni mają oni już swoich długoletnich znajomych, rodziny i podczas weekendów znikają raczej z terenu uniwersytetu by egzystować w lokalnych społecznościach. Szkoła służy za miejsce nauki a życie towarzyskie toczy się gdzie indziej. Zatem, chcąc poznawać ludzi należy np. wybierać zajęcia, które odbywają się więcej niż raz w tygodniu, co ułatwi częstszy kontakt. Warto też brać udział w spotkaniach organizowanych przez stowarzyszenia programu Erasmus, gdyż organizują one wydarzenia mające na celu właśnie integrację między uczestnikami wymian międzypaństwowych.

Zakwaterowanie


Bardzo dobrym pomysłem, również wspomagającym interakcję z rodowitymi Francuzami jest zamieszkanie z nimi pod jednym dachem. Jakkolwiek na początku może wydawać się to trudne, to jednak przynosi wiele korzyści. W ten sposób łatwiej wdrożyć się w zależny od kultury styl życia, dowiedzieć się wielu praktycznych informacji. Ryzyko zatem się opłaca.

Do dzieła


Studiując we Francji z pewnością należy liczyć się z koniecznością samodzielności oraz ze zwiększonym nakładem pracy. Spodziewać się zatem można, że efekty takiej pogłębionej nauki okażą się satysfakcjonujące i warte ceny. W Polsce bardzo często student sam radzi sobie z wieloma kłopotami oraz sam troszczy się o przebieg studiów, zatem powinien nieco łatwiej odnaleźć się w indywidualistycznym świecie francuskich uniwersytetów. Wszystkim wybierającym się do Francji w celach edukacyjnych - powodzenia!

...

Odsłon: 4363 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jak przetrwać na francuskim uniwersytecie? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Aleksandra Klasa Aleksandra Klasa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy