Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Quo vadis Trójkącie Weimarski – sprawozdanie z dyskusji

24.09.2014 Autor: Aleksandra Klasa[ 0 komentarzy ]
Francja, Niemcy, Polska - kraje tworzące Trójkąt Weimarski

Francja, Niemcy, Polska - kraje tworzące Trójkąt Weimarski
Źródło: commons.wikimedia.org Autor:"Piott"

Krzyż w Kościele Św. Jana w Gdańsku

Krzyż w Kościele Św. Jana w Gdańsku
Źródło: commons.wikimedia.org Autor: Andrzej Otrębski

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku we współpracy z berlińską Galerie der Ort zorganizowały forum dyskusyjne, dotyczące przyszłości Trójkąta Weimarskiego w kontekście newralgicznej sytuacji na Ukrainie.

Kościół Św. Jana nieopodal gdańskiej starówki nie kojarzy się raczej z polityką... Przynajmniej nie jest to naturalne skojarzenie nawet jeśli polska opinia publiczna regularnie bierze udział w debacie o optymalnej naturze relacji religia – państwo. Tym razem jednak połączenie sfery sacrum z profanum nie wynikło z wewnętrznych pobudek sceny narodowej, ale z powodów ponadgranicznych. Oto jeden z najcenniejszych zabytków Gdańska stał się polem do dyskusji dotyczącej porozumienia, znanego szerzej jako Trójkąt Weimarski. Do rozmowy zaproszono panią Konsul Generalną RFN w Gdańsku – Cornelię Pieper, prof. Klausa-Heinricha Standke - Przewodniczącego Komitetu Popierania Trójkąta Weimarskiego oraz dr Pierre-Frederic Webera - prof. wizytującego w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Moderatorem została przedstawicielka lokalnej dyplomacji, również dbająca o kształt współpracy między narodami polskim, niemieckim oraz francuskim.

Polityka okraszona sztuką


Średniowieczne mury świątyni oraz naścienne wizerunki m.in. Sądu Ostatecznego same w sobie stwarzały doskonały akompaniament wizualny dla całego wydarzenia, lecz w obawie przed ewentualnym niedosytem, spotkanie wkomponowano również w wystawę malarską Wielanda Zeitlera, zatytułowaną „W podróży po Polsce - w domu w Europie. Mój prywatny Trójkąt Weimarski.” Autor prac studiował w Berlinie, a obecne życie dzieli między Niemcy a Francję, dzięki czemu wpisuje się właśnie w tematykę Trójkąta Weimarskiego. Wewnątrz kręgu utworzonego przez barwne impresje artysty znalazło się oświetlone podwyższenie, stoły oraz krzesła – słowem kompletna scenografia, niezbędna by przemawiać, zastanawiać się i wygłaszać opinie.

Krótka historia Trójkąta Weimarskiego


Po krótkim przedstawieniu zaproszonych gości oraz naszkicowaniu ramowego planu dyskusji przystąpiono do części wprowadzająco-informacyjnej, tak by, każdy z zajmujących miejsce na widowni słuchaczy mógł od początku nadążać za tokiem debaty. Przywołano zatem najistotniejsze kwestie historyczne, które zaowocowały wyłonieniem się umowy o współpracy między Francją, Niemcami i Polską.
Odwołano się do roku 1990, do tzw. konferencji dwa plus cztery, która dotyczyła obu części podzielonych Niemiec oraz czterech ówczesnych mocarstw – ZSRR, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Wówczas to Polska wyraziła żywe zainteresowanie toczącymi się negocjacjami, zwłaszcza elementami rozpatrującymi przebieg granic niemieckich. Po zgłoszeniu przez Polskę chęci udziału w rozmowach, zgodzono się na jej udział, ale jedynie jako obserwatora. Niemniej dokonało się już pewne zapoznanie się Ministrów Spraw Zagranicznych Francji - Rolanda Duma, Niemiec - Hansa-Dietricha Genschera oraz Polski - Krzysztofa Skubiszewskiego. Zainicjowane przez nich 28 sierpnia 1991 roku (nawiązanie do rocznicy urodzin J. W. Goethego) trójstronne rozmowy przerodziły się z nieformalnych spotkań w regularne konsultacje. I tak w roku 1997 współpraca została poszerzona o ministrów sprawiedliwości i obrony. W 2001 dołączyli zaś ministrowie finansów. W 1998 roku udało się rozmowy przenieść na poziom międzyrządowy.

Cele i dążenia


Aspekt historyczny płynnie rozwinął się w rozważania teleologiczne. Bazowym założeniem działania Trójkąta Weimarskiego miało być zjednoczenie w ramach Europy, zbliżenie Wschodu z Zachodem, czyli także doprowadzenie do bram Unii Europejskiej takich państw jak właśnie Polska. Kiedy ów cel został zrealizowany a Europa relatywnie zintegrowana, pojawiły się nowe postulaty. Dostrzeżono potrzebę konsolidacji dokonanego przymierza na poziomie społeczeństwa obywatelskiego. Stąd też Trójkąt Weimarski angażuje się w projekty wymian młodzieżowych, partnerstwo między miastami oraz podobne inicjatywy pozwalające na wzajemne przenikanie się różnych kultur w twórczy sposób.

Kwestie problematyczne


To właśnie w działaniach oddolnych Trójkąt upatruje swą przyszłość. Zapytani o motor napędowy dla tej formacji, goście zgodnie odparli, że młodzież stanowi tu największą nadzieję. Aby Trójkąt Weimarski żył nadal potrzeba zainteresowania ludzi oraz ich aktywności, dlatego też pojawiają się propozycje akcji uświadamiających o różnicach międzykulturowych, które pomogłyby zrozumieć różną perspektywę każdego z państw na te same problemy. Jako przykład podano tu kwestię ustosunkowywania się Francji, Niemiec oraz Polski do aktualnych poczynań rosyjskich w konflikcie z Ukrainą. Tutaj jednak jak stwierdzili rozmówcy przydałoby się koniecznie wypracować uwspólnioną politykę, albowiem tylko tak uda się zastosować spójne i skuteczne środki zaradcze.
W ten sposób kwestia Ukrainy rozbudziła dalsze pytania o sposoby pomocy, jakie również Trójkąt, wraz z całą Unią Europejską, mogą okazać skonfliktowanym regionom na Wschodzie. W tym miejscu wyraźnie odznaczył się fakt, że także w środowiskach znajdujących się przecież bliżej władzy w słowach dotyczących Ukrainy pobrzmiewa bezradność, także, co już rzadsze wśród polityków, teoretyczna. W obliczu wydarzeń trudno nawet spekulować na temat właściwych rozwiązań, gdyż zakres pewnej wiedzy o toczącej się wojnie jest przerażająco niewielki. Stwierdzono zatem oględnie iż pomoc winna objąć przede wszystkim społeczeństwo, ludność cywilną; poprzez kanały kulturowe, sportowe należy umacniać więź Ukrainy z Zachodem.

Analogie do przeszłości?


Przypomniano także, że Ukraina posiada gwarancję bezpieczeństwa od Wielkiej Brytanii jeszcze z czasów rozpadu ZSRR, kiedy to Ukraina uzyskała je oddając największy arsenał atomowy. Wzmianka o tym epizodzie podzieliła uczestników dyskusji na idealistów wierzących, że Europa nie pozwoli Ukrainie upaść oraz na zwolenników Realpolitik argumentujących, że w 1939 roku Francja ani Wielka Brytania nie miały ochoty przelewać swojej krwi za sprawę polską toteż można założyć, że i tym razem nie będą skore do poświęceń.

Podsumowania – społeczeństwa są kluczowe


Na zakończenie panelu każdy z uczestników krótko zamknął swoje dotychczasowe wypowiedzi. Znów padły słowa o konieczności pielęgnowania więzi między społeczeństwami oraz o podtrzymywaniu kontaktów nie tylko na szczeblach władzy, ale również w zakresie osób cywilnych, co jest niezmiernie istotne zwłaszcza w przypadku Rosji, gdyż Kremla nie należy utożsamiać z ogółem Rosjan. Wygłoszono też obietnice dalszego dbania o relacje międzykulturowe.

I cóż z tego?


Kiedy już umilkły wzajemne podziękowania, widownia stopniowo pustoszała a kościół na powrót wypełniał się swym specyficznym echem pustki, obok niej zawisło w przestrzeni pytanie niewypowiedziane, pytanie groźne, bo odbierające komfortowe poczucie sensu. I cóż wynikło ze zdań, które przed chwilą wsiąkły w mury? Czy cokolwiek miało z nich wyniknąć? Odnieść można wrażenie, że w cywilizacji zbyt szybkiej by pozwolić sobie na więcej niż migawkę, obraz i symbol, te ostatnie zastępują zbyt wiele wartościowej treści. Słuchając dyskusji, a właściwie poprawnej ot pogawędki ujawniło się wyłącznie skomplikowanie tematu. Ile powinno się wiedzieć w demokracji? Gdzie szukać źródeł przy tak potężnej decentralizacji władzy jaką jest Unia Europejska. Fragmenty informacji rozsiane są po umysłach najróżniejszych drobnych oficjeli, ale dokąd udać się po zrozumiale połączone sieci przyczynowo–skutkowych? Pozostał więc niedosyt i zaduma – czyżby dlatego po debacie postanowiono pozostawić nas wszystkich w tej oto pięknej świątyni?

...

Odsłon: 2609 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Quo vadis Trójkącie Weimarski – sprawozdanie z dyskusji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Aleksandra Klasa Aleksandra Klasa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Mechanik samochodowy 30.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Jockgrim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy