Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Szwajcaria: niesamowite krajobrazy górskie w Haslital i Jungfrau

21.07.2014 Autor: M B[ 0 komentarzy ]
Rosenlauital

Rosenlauital
Źródło: Beat Kehrli

Wąwóz Aare

Wąwóz Aare
Źródło: Aareschlucht Ltd

Jungfrau - Platforma widokowa Zwei-Seen-Steg

Jungfrau - Platforma widokowa Zwei-Seen-Steg
Źródło: Thunersee

Dolina Haslital i region Jungfrau posiadają piękne, górskie krajobrazy. Można je podziwiać nie wysiadając z samochodu, jak też z wielu punktów widokowych, dostępnych w tych regionach. Poniżej miejsca warte poznania.

Haslital i Jungfrau to dobre miejsce dla tych, którzy lubią spędzać wakacje na łonie przyrody. Znajduje się tu m.in. najdłuższy lodowiec w Europie - Aletsch, głębokie wąwozy, zachwycające wodospady i potoki, zielone pastwiska oraz malownicze wioski. Majestatyczne szczyty gór z łatwością można podziwiać z poziomu samochodu lub autobusu, bowiem tutejsze drogi wiją się u ich stóp.

Samochodem po alpejskich przełęczachDrogi w Berneńskim Oberlandzie wiodą przez alpejskie przełęcze, z których rozpościera się doskonały widok na góry.
Przez przełęcz Susten przy dolinie Haslital wiedzie jedna z najbardziej lubianych, górskich dróg w Szwajcarii. Ukazuje niezwykły widok na dolinę Gadmen oraz tradycyjne, alpejskie domy. Otworzono ją w 1945 roku jako pierwszą, alpejską szosę dla ruchu samochodowego przejeżdżającą przez przełęcz. Droga zamykana jest na okres zimy i otwierana ponownie w czerwcu.
Przez przełęcz Grimsel wiedzie kolejna szosa, która łączy się z tą pierwszą na wysokości miasteczka Innertkirchen. Już w czasach rzymskich przez przełęcz wiódł znany, alpejski szlak, a na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęto wykorzystywać to miejsce do badań przyrodniczych o randze międzynarodowej. Swoje prace prowadzili tu znani naukowcy.
Przełęcz Brünig, położona na wysokości 1008 m n.p.m., można przejechać pociągiem. Trasa Brünigbahn, oddana do użytku w 1888 roku, z elementami kolejki zębatej, wiedzie przez wierzchołek tej przełęczy.

Z miejscowość Meiringen w dolinie Haslital do Grindelwald w regionie Jungfrau prowadzi droga przez przełęcz Große Scheidegg, znajdującą się na wysokości 1962 m n.p.m. (tylko dla autobusów). Natomiast przez przełęcz Kleine Scheidegg (2061 m n.p.m.), leżącą między szczytami Eiger i Lauberhorn, biegnie linia kolejowa. Z przełęczy rozpościera się doskonały widok na Eiger i jego legendarną, północną ścianę. Stąd też jeździ kolejka Jungfraujoch na Top of Europe, czyli najwyżej położoną stację kolejową w Europie (3454 m). Równie latem turyści mogą tam podziwiać ośnieżone góry i surowe szczyty z punktów widokowych na lodowcu Aletsch oraz sale Pałacu Lodowego – Eispalast.

Wycieczki autokaroweFirma PostAuto oferuje jednodniowe wycieczki autokarowe (Central Alps Passes), prowadzące najczęściej przez trzy lub cztery główne przełęcze, dzięki czemu można poznać piękno Alp w całej okazałości. Trasa Grimsel-Nufenen-Gotthard-Susten ukazuje romantyczną stronę Alp. Podczas wycieczki pokonuje się 8000 metrów przewyższeń, podziwiając po drodze imponujący lodowiec, głębokie doliny i malownicze wioski. Interesująca jest również trasa Susten-Furka-Grimsel (przejeżdża przez kamienny most ponad wąwozem Schöllenen) oraz trasa Große-Scheidegg-Susten, przebiegająca obok wodospadu Reichenbach, znanego z przygód Sherlocka Holmesa.

Wycieczka objazdowa po Große Scheidegg wiedzie od Grindelwald w regionie Jungfrau, leżącego u podnóża Wetterhorn, aż do przełęczy Große Scheidegg. Po trasie mija się bajeczną okolicę Schwarzwaldalp oraz dolinę Rosenlaui.

Punkty widokoweMiłośnicy bliższego kontaktu z naturą, mogą wysiąść na jednym z przystanków PostAuto w dolinie Haslital i stamtąd ruszyć na wyprawę trekkingową. Z Innertkirchen warto wybrać się do wąwozu Aare (Aareschlucht) (www.aareschlucht.ch). Wody topniejącego lodowca Aare, a następnie rzeki o tej nazwie, wydrążyły w skałach niezwykły wąwóz o głębokości 200 m i długości 1,4 km. Podróżujący linią Grimselpass mogą skorzystać z licznych atrakcji oferowanych w Grimsel (www.grimselwelt.ch), np. zwiedzić elektrownię wodną, dowiedzieć się więcej o wodospadach, górskich jeziorach oraz zbiornikach wodnych. Niezapomniane wrażenia czekają na tych śmiałków, którzy odważą się zjechać Gelmerbahn, czyli najbardziej stromą kolejką linowo-terenową w Europie, której nachylenie sięga do 106 %.
Przez przełęcz Grimsel wiedzie też szlak Säumerromantik Grimselpass, czyli dawny trakt handlowy, który przemierzali niegdyś tragarze, zwani Säumer. Trasa o długości blisko 24 km prowadzi przez jedyny w swoim rodzaju krajobraz przyrodniczy (średni czas przejścia wynosi ok. 6 godzin). Natomiast z przystanku w Meiringen można się dostać na najwyżej położone torfowiska w Europie – Hochmoor. Oszałamiający widok na okolicę jest nagrodą za trud 5-godzinnej wędrówki.
Dobrym punktem widokowym jest także panoramiczna restauracja „Alpen Tower”, z której rozpościera się rozległy widok na kwitnące hale i ośnieżone szczyty.

W regionie Jungfrau na szczycie Harder Kulm znajduje się nowa platforma widokowa.
Zwei-Seen-Steg
(Most Dwóch Jezior), z której można podziwiać widok na Eiger, Mönch i Jungfrau oraz jeziora Thun i Brienz. W podłodze zamontowano przeszklenie. Regularnie organizowane są tam wieczory z lokalnym folklorem (www.jungfrau.ch).

Nowości w regionachTego lata w regionach pojawi się kilka nowości. W Jungfrau w sierpniu zostanie otwarta nowa platforma widokowa Skyline Walk na stacji Birg na szczycie Schilthorn. Platforma ma być przedłużeniem dotychczasowego tarasu restauracji Piz Gloria, a jej stalowo-szklana konstrukcja zawiśnie nad przepaścią. Na Schilthorn znajduje się kilka ciekawych atrakcji: interaktywna wystawa BOND WORLD 007.

W połowie lipca 2014 r. na szczycie Allmendhubel (wjazd kolejką z Mürren) zostanie otworzony nowy plac zabaw - FLOWER PARK. Dzieci będą mogły pobawić się wśród ogromnych, alpejskich kwiatów, traw i owadów.


...

Odsłon: 2727 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Szwajcaria: niesamowite krajobrazy górskie w Haslital i Jungfrau nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

M B M B Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Komisjoner/Pomocnik 21.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Uffenheim, (Bawaria) Niemcy

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy