Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Walencja zdobyła pierwszą w historii Europejską Nagrodę Pogodową

11.07.2014 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Walencja, jako miasto na kilkudniową wycieczkę, zdobyła pierwszą w historii Europejską Nagrodę Pogodową

Walencja, jako miasto na kilkudniową wycieczkę, zdobyła pierwszą w historii Europejską Nagrodę Pogodową
Źródło: Meteovista.

Walencja, jako miasto na kilkudniową wycieczkę, zdobyła pierwszą w historii Europejską Nagrodę Pogodową. Z kolei najlepszym miastem w Polsce, gdzie pogoda sprzyja pobytowi turystów, został ogłoszony Kraków.

Na podstawie ocen Użytkowników Zoover stworzono Top 40 miast, w których pogoda jest najlepsza na kilkudniowe zwiedzanie. W 10-cio stopniowej skali, Walencja w roku 2013 uzyskała średnią ocenę wynoszącą 7.9 punktów i wyprzedziła inne hiszpańskie miasto Alicante. Na miejscu trzecim znalazły się Ateny. Z oceną końcową wynoszącą 6.2 Kraków został ogłoszony najlepszym miastem w Polsce, gdzie pogoda sprzyja pobytowi turystów. Na miejscu drugim znalazła się Warszawa, a na trzecim Wrocław.

W Walencji najlepsza pogodaWarunki atmosferyczne panujące w Walencji, niemal przez cały rok sprzyjają doskonałemu wypoczynkowi i zwiedzaniu miasta. Ze średnią roczną temperaturą wynoszącą 20 stopni, oraz 26 stopni latem, miasto ma bardzo przyjemny klimat.

W zasadzie większość miast położonych wzdłuż wybrzeży Hiszpanii zostało bardzo wysoko ocenionych. Ze względu na swoje położenie, gorące hiszpańskie powietrze jest chłodzone przez bliskość Morza Śródziemnego i temperatury są niższe, a tym samym bardziej przyjemne w porównaniu z terenami położonymi bardziej w głąb lądu. Oprócz tego miasta na wybrzeżach Hiszpanii oznaczają się najwyższą liczbą godzin słonecznych w całej Europie.

Top 10 europejskich miast z najlepszą pogodą do zwiedzania w 2013 roku:
 • 1. Walencja
 • 2. Alicante
 • 3. Ateny
 • 4. Malaga
 • 5. Sewilla
 • 6. Rzym
 • 7. Ibiza (miasto)
 • 8. Madryt
 • 9. Faro
 • 10. Mediolan

Włoskie i greckie miastaWarunki pogodowe miast położonych we Włoszech oraz Grecji są nieco bardziej zróżnicowane i dlatego oceny pogody są nieco niższe. Często w miesiącach jesiennych przelotne opady mogą rozwijać się nad Morzem Śródziemnym w intensywne opady deszczu i silne ulewy. To główna przyczyna niższych ocen pogody dla 'city break' we włoskich i greckich miastach, w porównaniu z miastami w Hiszpanii. Mimo to, Ateny i Mediolan zajęły wysokie pozycje w Top 10.

W Polsce na wakacje w mieście najlepszą pogodę ma KrakówZdecydowanie najlepsze warunki pogodowe w Polsce są w Krakowie. W europejskim Top 40, Kraków zajął 17-te miejsce. Latem ogólną pogodę w Grodzie Kraka oceniono na 7.7, natomiast zimą oceny są niższe i dają średnią 6.2. Jednak Kraków nadal wyprzedza innych krajowych konkurentów: Wrocław i Warszawę, których średni wynik to ocena 5.9.

Średnia ocena pogodyEuropejska Nagroda Pogodowa powstała z inicjatywy agencji pogodowej Meteovista. Oprócz 14-dniowej prognozy dla wszystkich miejsc na świecie, strony i aplikacje Meteovista oferują unikalne oceny warunków pogodowych: obiektywną ocenę pogody w 10-cio stopniowej skali dla wielu aktywności na świeżym powietrzu. Tworząc ranking pogody 'city break', czyli pogody na kilkudniowe zwiedzanie miasta, brano pod uwagę ogólną ocenę pogody w danym mieście oraz 'pogodę na taras kawiarniany'. Średnia z tych dwóch pozycji, określa pozycję w klasyfikacji końcowej Top 40.
Słońce i niewielki wiatr są również kluczowymi warunkami i pomagają uzyskać wysoką ocenę, natomiast deszcz i ekstremalne temperatury prowadzą do obniżenia oceny końcowej.

Skrajności w najbardziej popularnych wakacyjnych miastachJeśli przyjrzymy się naszemu zestawieniu, to najgorsze warunki pogodowe, do spędzania wakacji w mieście panują w Dublinie, który uzyskał ocenę ogólną wynoszącą jedynie 4.9. O pozycję wyżej znalazł się Amsterdam z oceną 5.0. Prawdopodobieństwo wystąpienia słońca (+/- 30-35%) oraz czas trwania opadów (+/- 1 godzina w ciągu dnia) znacznie obniżyły ocenę ogólną w obu przypadkach.
 • Na terenach położonych bardziej w głąb lądu Hiszpanii, latem temperatury wynoszą 35 lub więcej stopni i dla większości ludzi jest po prostu bardzo gorąco, stąd oceny miast są niższe od 7.2. Ale na przykład Madryt warto odwiedzić wiosną.
 • Faro ma średnio więcej słońca i mniej deszczu niż inne miasta na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Jednak ogólna ocena jest niższa ze względu na silny wiatr, który tu występuje.
 • Obliczając średnią ocenę pogody w Londynie, wynika że w mieście jest bardziej słonecznie, cieplej i bardziej cucho, niż na przykład w krajach Beneluksu..
 • Poza Top 40 znalazł się Reykjavik z najniższą średnią oceną, która wynosi jedynie 3.9. Przyczyną tak niskiej oceny jest niskie prawdopodobieństwo wystąpienia nasłonecznienia (jedynie 35% ) i relatywnie wysokie opady deszczu (średnio 3.3 godziny dziennie).


...

Odsłon: 2131 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Walencja zdobyła pierwszą w historii Europejską Nagrodę Pogodową nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik instalacji sanitarnych- Szwajcaria 01.06.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Zermatt

Praca WAKACYJNA dla MATURZYSTÓW i STUDENTÓW - zgłoś się już dzisiaj! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Komisjoner (k/m) - Niemcy - dla MATURZYSTÓW i UCZNIÓW! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel / Ibbenbüren

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 10.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy