Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Polska w Unii od 10 lat. MSZ podsumowuje ten czas

05.05.2014 Autor: Agnieszka Dyrcz[ 0 komentarzy ]
Polska w Unii Europejskiej jest od dziesięciu lat. Wraz z nią 1 maja 2004 roku do Unii przystąpiło też 9 innych państw.

Polska w Unii Europejskiej jest od dziesięciu lat. Wraz z nią 1 maja 2004 roku do Unii przystąpiło też 9 innych państw.
Źródło: Wikimedia Commons

Uroczystość podpisania przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego dokumentu ratyfikacji Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Uroczystość podpisania przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego dokumentu ratyfikacji Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
Źródło: commons.wikimedia.org,autor: Palladinus

1 maja w wielu miejscach w Polsce świętowano dziesięciolecie Polski w Unii. Raport na ten temat przygotowało też Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Według danych z analizy mamy się czym chwalić.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało raport „Polskie 10 lat w Unii”. Próba ekonomicznego i politycznego podsumowania pierwszego dziesięciolecia Polski w europejskich strukturach – w świetle MSZ – wygląda nader pozytywnie. Autorzy raportu przekonują, że okres ten został bardzo dobrze wykorzystany.

Ekonomiczne aspekty członkostwa w Unii


Autorzy raportu przekonują, że w kwestii PKB przez ostanie 10 lat Polska dokonała skoku cywilizacyjnego. Z wyliczeń wynika, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w tym czasie niemal dwukrotnie. W 2003 roku było to 843 mld zł, natomiast dziesięć lat później aż 1636 mld zł. Szacuje się, że gdyby nie członkostwo w Unii obecnie mielibyśmy do czynienia z PKB na poziomie roku 2009. Polskie PKB per capita stanowi obecnie 86 % średniego unijnego PKB, podczas gdy w 2003 roku była to niespełna połowa (48,9%).
Wyniki raportu pokazują także, że Polska otrzymała znaczne finansowe wsparcie z unijnych instytucji. W sumie otrzymaliśmy około 375,9 mld zł, czyli niemal trzykrotnie więcej niż sami do unijnego budżetu wpłaciliśmy (125,4 mld zł). Największe wsparcie od UE otrzymali rolnicy, którzy zgarnęli niemal 1/3 wszystkich dotacji (117 mld zł).
Wskaźniki pokazują także, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce poprawiła się również sytuacja na rynku zatrudnienia. Stworzono w tym czasie ponad 2 mln nowych miejsc pracy, co przyczyniło się do spadku bezrobocia o niemal 7% (z 20 % w 2003 do 13,4 % w 2013). Dodatkowo wzrosła także liczba inwestycji zagranicznych w Polsce. Autorzy analizy dowodzą, że dzięki europejskiemu zaangażowaniu, inwestycje zagraniczne w Polsce wzrosły z 207 mld zł w 2003 roku do blisko 760 mld zł w roku 2013. Również w kwestii eksportu Polska zanotowała ponad trzykrotny wzrost. W 2013 roku osiągnął on 639 mld zł.

Przemiany polityczne


Eksperci przygotowujący analizę przekonują także, że w świetle kwestii politycznych mamy się czym chwalić: „To także czas, w którym zmienił się status Polski - z debiutanta Polska przeobraziła się w państwo, które cieszy się poważaniem wśród innych krajów i ma reputację wpływowego członka UE. Nie wszystkie sprawy zakończyły się pełnym sukcesem, ale bez wątpienia bilans polityczny 10 lat członkostwa Polski w UE jest pozytywny" – można przeczytać w raporcie. Pozytywnie oceniono również polską prezydencję w Radzie Europy, przypadającą na drugą połowę 2013 roku. Do sukcesów zaliczono też uruchomienie programu Partnerstwa Wschodniego. Program zaprezentowano w 2009 roku w Pradze, jednak to Polska była głównym twórcą tej inicjatywy.

MSZ widzi także błędy


Obszerny raport na temat oceny dziesięciolecia Polski w Unii zawiera także listę błędów i spraw, których nie udało się rozwiązać. Do niepowodzeń autorzy raportu zaliczają m.in. nierównomierne rozprowadzanie korzyści płynących z członkostwa w unijnych strukturach. Dodatkowo, zgoda na restrykcyjne ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz nie w pełni wykorzystane obsadzanie unijnych stanowisk przez Polaków zostało zakwalifikowane do niepowodzeń.

Polska w Unii w ocenie Polaków


Z sondażu CBOS, opublikowanego pod koniec kwietnia, wynika, że 89 % Polaków popiera członkostwo w Unii Europejskiej. Przeciwnych jest 7 %, natomiast 4 % stanowią niezdecydowani. Nie dziwi chyba fakt, że z przeprowadzonych badań wynika także, iż większe poparcie dla UE deklarują osoby o wyższym statusie materialnym. Paradoksalnie – mimo unijnych dopłat – najniższy poziom akceptacji przynależności do wspólnoty deklarują rolnicy. Biorąc pod uwagę bilans korzyści i strat wynikający z polskiego członkostwa w Unii, 62 % badanych uważa, że jest on dodatni, natomiast 13 % ma odmienne zdanie. Co piąty respondent uważa, że bilans jest zerowy – korzyści i straty się równoważą. 4 % badanych nie potrafi ocenić zaistniałego stanu rzeczy.


...

Odsłon: 3275 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Polska w Unii od 10 lat. MSZ podsumowuje ten czas nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Dyrcz Agnieszka Dyrcz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems)

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy