Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Szlakiem historii Unii Europejskiej - Lizbona

28.04.2014 Autor: Anna Jowsa[ 0 komentarzy ]
Klasztor Hieronimitów - to właśnie tutaj podpisany został Traktat Reformujący Unię Europejską

Klasztor Hieronimitów - to właśnie tutaj podpisany został Traktat Reformujący Unię Europejską
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Dzoker

Most Vasco da Gama jest najdłuższym mostem w Europie

Most Vasco da Gama jest najdłuższym mostem w Europie
Źródło: http://www.fotografar.net/

Symbol Lizbony, czyli żółte tramwaje pochodzą właściwe ze Stanów Zjednoczonych, stąd nazywa się je potocznie

Symbol Lizbony, czyli żółte tramwaje pochodzą właściwe ze Stanów Zjednoczonych, stąd nazywa się je potocznie "Americanos"
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Ex13

Największy park w Lizbonie -Parque de Monsanto

Największy park w Lizbonie -Parque de Monsanto
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Manuelvbotelho

Na ulicach Lizbony bardzo często można spotkać ulicznych graków, spiewających tradycyjne portugalskie pieśni - Fado.

Na ulicach Lizbony bardzo często można spotkać ulicznych graków, spiewających tradycyjne portugalskie pieśni - Fado.
Źródło: http://www.flickr.com/people/8473570@N02

Fenicjanie zakładając Lizbonę w 1200 r.p.n.e nadali jej nazwę „Allis Ubbo” – czyli „bezpieczna przystań”. Traktat Lizboński także można odbierać w kategorii „bezpiecznego portu" i nowych fundamentów Unii Europejskiej.

Lizbona – najbardziej wysunięta na zachód europejska stolica, położona nad oceanem Atlantyckim, nigdy oficjalnie stolicą Portugalii nie została ogłoszona. "Nieoficjalnie" więc zaczęła korzystać z praw najważniejszej metropolii w kraju, gdy w 1255 roku do Lizbony przeniesiony został Główny Sąd Portugalski, przez ówczesnego władcę Alfonsa III.

Historia stolicy słońca


Przez historyków Lizbona uważana jest za drugą najstarszą stolicę w Europie – po greckich Atenach, a samo miasto ma historię dłuższą nawet od Rzymu o całe 400 lat!
Lizbona kojarzona jest ponadto z dobrym winem, a w szczególności porto (które jednak winem tak do końca nie jest! Warto dodać, że porto jest tzw. winiakiem, który powstaje, gdy podczas procesu fermentacji wino osiąga poziom 7% alkoholu - dolewa się do niego spirytus winny, aguardente, w proporcji 1:4. To właśnie dlatego tradycyjne porto ma zawartość alkoholu ok. 18-20%).

Lizbona ponadto jest miastem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, kusi tańcem i śpiewem z arabską nutą – Fado, a także niezwykłymi plażami, słońcem i bardzo bogata historią.

W Lizbonie nie sposób się nudzić! Znajduje się tu wiele obiektów sportowych, parków, z największym z nich Parque Florestal de Monsanto o powierzchni 10 km2. Lizbona kojarzona jest również z najdłuższym w Europie mostem łączącym dwie małe miejscowości położone nieopodal Lizbony: Sacavém oraz Montijo. Most nosi nazwę Vasco da Gama i nie jest polecany jako miejsce spacerów, ponieważ przechadzka po nim może trwać od rana do późnej nocy, ponieważ jego długość to aż 17,2 km!

Przebywając w Lizbonie warto zwiedzić Bario Alto, czyli zabytkową, starą część miasta. Nie można także przeoczyć dzielnicy Belem. Znajduje się tam Klasztor Hieronimitów, który wybudowany został jako gest wdzięczności za wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1502 roku, za panowania króla Manuela I. Obecnie w klasztorze znajdują się sarkofagi dawnych władców Portugalii, wspomnianego króla Manuela I, jego małżonki Marii Aragońskiej, króla Jana III, Katarzyny Habsburg a także samego Vasco da Gamy.

Klasztorne fundamenty Unii Europejskiej


Klasztor Hieronimitów jest znany z jeszcze jednego niezwykle istotnego wydarzenia dla historii Europy. To właśnie tutaj, 13 grudnia 2007 roku, został podpisany Traktat Lizboński, czyli Traktat Reformujący Unię Europejską.

Traktat Lizboński wyszedł naprzeciw potrzebom wewnętrznej polityki unijnej w kontekście jej ujednolicenia i modernizacji całej Wspólnoty, także pod względem konstytucyjnym. Był bezpośrednią odpowiedzią na odrzucony w referendum przez Francję i Holandię projekt reform.

Do najważniejszych postanowień Traktatu należy zaliczyć zwiększenie demokratyzacji UE oraz przejrzystości podejmowania decyzji. Zostały szczegółowo opisane i podzielone kompetencje, zarówno instytucji unijnych, jak i poszczególnych państw członkowskich. Zwrócono szczególną uwagę na prawa człowieka, co wiązało się z nadaniem mocy wiążącej Karcie Praw Podstawowych. Traktat ponadto określił nowe kierunki w polityce socjalnej – kwestie związane ze zwiększeniem zatrudnienia, a także wyznaczył nowe wektory w walce z przestępczością międzynarodową, handlem ludźmi, nielegalną imigracją czy też bronią i narkotykami.

Mówiąc o Traktacie Lizbońskim bardzo istotne jest podkreślenie, że od momentu podpisania Traktatu, Unia Europejska otrzymała status i osobowość prawną na arenie międzynarodowej.Czym jeszcze może nas zachęcić Lizbona? Na pewno jedzeniem, szczególnie sardynkami, krewetkami, dorszem i… cenami!
Lizbona jest jednym z nielicznych przykładów, który pokazuje, że w europejskiej stolicy wcale nie musi być niezwykle drogo. Średnia cena za danie główne w restauracji to 5-13€, cena wina jest bardzo zbliżona. Jedyne na co w Portugalii naprawdę należy uważać i o czym pamiętać – drinki są tam bardzo mocne!

O historii Unii Europejskiej zobacz Szlakiem historii Unii Europejskiej - Rzym

...

Odsłon: 4248 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Szlakiem historii Unii Europejskiej - Lizbona nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Jowsa Anna Jowsa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Fizjoterapeuta 06.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Norymberga

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - również dla studentów 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy