Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

W Genewie o Ukrainie – czterostronne rozmowy w sprawie załagodzenia konfliktu

18.04.2014 Autor: Agnieszka Dyrcz[ 0 komentarzy ]
W Genewie odbyły się czterostronne rozmowy na temat konfliktu na Ukrainie. Na zdjęciu: John Kerry - sekretarz USA, uczestnik rozmów.

W Genewie odbyły się czterostronne rozmowy na temat konfliktu na Ukrainie. Na zdjęciu: John Kerry - sekretarz USA, uczestnik rozmów.
Źródło: Wikimedia Commons

Nieustanny konflikt na Ukrainie spowodował konieczność kolejnych rozmów i prób załagodzenia napięcia. W czwartek w szwajcarskiej Genewie odbyły się czterostronne rozmowy na temat eskalującego konfliktu na Ukrainie.

Spotkanie czterech stron


Siedem godzin trwały czterostronne rozmowy w Genewie. Szefowie dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy próbowali w czwartek (17.04) dojść do porozumienia w sprawie konfliktu panującego na Ukrainie. W szwajcarskim mieście zebrali się John Kerry, Catherine Ashton, Siergiej Ławrow i Andrij Deszczyca.

Oświadczenie szefów dyplomacji


Jak podaje PAP, cztery strony rozmów wydały wspólne oświadczenie na temat kryzysu na Ukrainie, w którym opowiadają się za deeskalacją napięcia. Szefowie dyplomacji podkreślili także, że udało im się ustalić wspólne działania, które pozwolą ten cel osiągnąć. Przedstawiciele czterech stron zaznaczyli, że najważniejsze jest teraz bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy. Podczas czterostronnych rozmów w Genewie potępiono wszelkie formy ekstremizmu, nietolerancji i rasizmu. W wydanym oświadczeniu strony zobowiązują się również do zaprzestania zastraszania i prowokacyjnych działań.
W Szwajcarii uzgodniono też, że wszelkie nielegalne grupy muszą zostać rozbrojone, a miejsca przez nie zajęte oddane w ręce prawowitym władcą. Amnestii mogą spodziewać się zarówno protestujący, jaki i nielegalnie zajmujący budynki – z wyjątkiem tych, którzy dopuścili się ciężkich przestępstw.
Uczestnicy czterostronnych rozmów o Ukrainie zwrócili uwagę, że szczególną rolę w łagodzeniu konfliktu powinna odegrać misja specjalna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zadaniem misji będzie pomoc w jak najszybszym wprowadzaniu kolejnych środków deeskalacji.
Podmioty czterostronnych rozmów podkreśliły także, że istotne znaczenie na Ukrainie dogrywać będzie teraz finansowa i gospodarcza stabilność państwa. Przedstawiciele USA, UE, Rosji i Ukrainy nie wykluczyli kolejnych rozmów mających na celu realizację równowagi.

Bieżąca sytuacja na Ukrainie


W odpowiedzi na genewskie ustalenia, prorosyjscy separatyści w Doniecku stawiają swoje warunki. Zapowiadają, że nie opuszczą zajmowanych budynków, aż do momentu zlikwidowania prorządowych zwolenników obozujących na Majdanie w Kijowie.
Według informacji PAP, Ukraińska Straż Graniczna, w obawie o wzrost zagrożenia terrorystycznego, znacząco ograniczyła wjazd mężczyzn z Rosji na swoje terytorium. Restrykcje dotkną mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat. Będą oni wpuszczani na terytorium Ukrainy tylko w wyjątkowych sytuacjach.


...

Odsłon: 2546 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł W Genewie o Ukrainie – czterostronne rozmowy w sprawie załagodzenia konfliktu nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Dyrcz Agnieszka Dyrcz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Mechanik samochodowy 31.07.2021 Kraj: Mołdawia Miasto: Lipsk

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy