Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Opieka zdrowotna w zasięgu ręki: uwolnienie potencjału mobilnego zdrowia

10.04.2014 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]

Komisja rozpoczyna dzisiaj konsultacje w sprawie m-zdrowia (mobilnego zdrowia) i zwraca się o pomoc w znalezieniu sposobów na poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia Europejczyków z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała: "M-zdrowie pomoże ograniczyć kosztowne wizyty w szpitalu, umożliwi obywatelom samodzielne dbanie o ich własne zdrowie i dobre samopoczucie oraz pozwoli na działanie w kierunku zapobiegania, a nie leczenia. Jest to również świetna okazja dla dynamicznie rozwijającej się branży aplikacji i dla przedsiębiorców.
Sama noszę opaskę sportową na nadgarstku, aby mierzyć poziom swojej aktywności z dnia na dzień, tak że już jestem wielką zwolenniczką m-zdrowia. Prosimy o przesyłanie odpowiedzi w ramach tych konsultacji, aby pomóc nam stać się światowym liderem w tej fascynującej dziedzinie".


Tonio Borg, europejski komisarz ds. zdrowia
, powiedział: „M-zdrowie ma wielki potencjał, aby umożliwić obywatelom zarządzanie własnym zdrowiem, pozwolić im dłużej cieszyć się zdrowiem, a także aby poprawić jakość opieki i komfort pacjentów i wspomóc pracowników służby zdrowia w ich codziennej pracy. Wykorzystanie potencjału rozwiązań m-zdrowia może przyczynić się do unowocześnienia systemów opieki zdrowotnej, zwiększenia ich efektywności i stabilności”.

Co może nam dać m-zdrowie?


Korzystanie z m-zdrowia daje potrójną korzyść! Usługi m-zdrowia:
  • pozwalają pacjentowi przejąć kontrolę, co daje mu większą niezależność i pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym,
  • przyczyniają się do poprawy efektywności systemu opieki zdrowotnej, mają bowiem znaczny potencjał oszczędności kosztów,
  • stwarzają ogromne możliwości dla innowacyjnych usług, nowo powstających przedsiębiorstw i branży aplikacji.

Kilka przykładów m-zdrowia


  • aplikacja służąca do pomiaru funkcji życiowych, takich jak ciśnienie krwi,
  • aplikacja służąca do podawania insuliny osobom chorym na cukrzycę poprzez transmisję sygnałów sterujących z platformy mobilnej do pompy,
  • aplikacja służąca do przypominania pacjentom o potrzebie zażycia leku,
  • aplikacja oferująca zalecenia związane z dietą i sprawnością fizyczną służące poprawie ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników.

Dobra wiadomość


Na różnych platformach, takich jak iTunes, Google Play, Windows Marketplace, Blackberry World istnieje prawie 100 000 aplikacji m-zdrowia. 20 najbardziej popularnych darmowych aplikacji związanych ze sportem, sprawnością fizyczną i zdrowiem liczy sobie już 231 mln pobrań na całym świecie. Ponadto prognozuje się, że do 2017 r. 3,4 mld ludzi na całym świecie będzie posiadało smartfony, a połowa z nich będzie korzystać z aplikacji m-zdrowia. Jeżeli potencjał ten zostanie w pełni wykorzystany, w 2017 r.m-zdrowie mogłoby przynieść oszczędności rzędu 99 mld euro w odniesieniu do kosztów opieki zdrowotnej w UE. W związku z ubiegłotygodniowym przegłosowaniem pakietu „Łączność na całym kontynencie” w Parlamencie Europejskim jesteśmy o krok bliżej do zabezpieczenia innowacyjnych usług w UE.

Jakie działania należy podjąć?


Należy jeszcze uwzględnić kwestie takie, jak bezpieczeństwo aplikacji m-zdrowia, obawy związane z wykorzystaniem danych, brak interoperacyjności dostępnych rozwiązań oraz brak wiedzy stron zainteresowanych na temat wymogów prawnych dla aplikacji związanych ze stylem życia i dobrym samopoczuciem, np. czy aplikacje te są zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony danych oraz czy są one urządzeniami medycznymi i muszą posiadać oznakowanie CE. Ważne jest również budowanie zaufania wśród pracowników służby zdrowia i obywateli oraz pomaganie ludziom efektywnie korzystać z usług m-zdrowia.

Jakie pytania obejmują konsultacje?


Organizacje konsumentów i pacjentów, pracowników służby zdrowia i inne organizacje działające w sektorze zdrowia, władze publiczne, a także programistów aplikacji, dostawców usług telekomunikacyjnych, producentów urządzeń mobilnych, osoby prywatne i wszystkie zainteresowane strony zachęca się do przesyłania odpowiedzi w ramach konsultacji do 3 lipca 2014 r. Przykłady zadawanych pytań:
  • Jakie wymogi dotyczące bezpieczeństwa i efektywności powinny spełniać aplikacje związane ze stylem życia i dobrym samopoczuciem?
  • Jakie zabezpieczenia mogą zagwarantować, że dane dotyczące zdrowia są bezpieczne w kontekście m-zdrowia?
  • Jaki jest najlepszy sposób wspierania przedsiębiorczości m-zdrowia w Europie?
UE finansuje również badania w zakresie m-zdrowia. Przykładowo pacjenci z niewydolnością nerek będą wkrótce mogli monitorować swoje dializy na smartfonach, istnieją już aplikacje pozwalające radzić sobie ze stresem, a personel medyczny w Grazu (Austria), znacznie usprawnił swoją organizację pracy dzięki zastosowaniu nowego systemu mobilnego.

Kontekst


M-zdrowie jest nowym elementem e-zdrowia, które wykorzystuje ICT do ulepszania produktów, usług i procesów związanych z ochroną zdrowia. Jest to obiecujący obszar, który raczej uzupełnia, a nie zastępuje tradycyjne świadczenie opieki zdrowotnej.
W opublikowanym w 2012 r. planie działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020 Komisja opisała obecne i przyszłe korzyści a także potencjalne zagrożenia wynikające z mobilnych aplikacji związanych ze zdrowiem oraz zapowiedziała zieloną księgę w sprawie m-zdrowia.
Do zielonej księgi dołączony jest dokument roboczy służb Komisji, którego celem jest zapoznanie stron zainteresowanych z przepisami UE dotyczącymi ochrony danych i wyrobów medycznych (co pomoże ustalić, czy przepisy te mają zastosowanie do ich aplikacji) oraz z dyrektywami dotyczącymi konsumentów.
Odpowiedzi należy przesyłać do 3 lipca 2014 tutaj, pocztą elektroniczną lub pocztą na adres:
European Commission, DG Communication networks, content & technology
Unit H1, Health & Well-Being
Avenue Beaulieu/Beaulieulaan 31, Brussels 1049 - Belgium.

Komisja opublikuje podsumowanie odpowiedzi w czwartym kwartale 2014 roku; ewentualnych działań politycznych można spodziewać się w 2015 r.

...

Odsłon: 1947 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Opieka zdrowotna w zasięgu ręki: uwolnienie potencjału mobilnego zdrowia nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems)

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - również dla studentów 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy