Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Deregulacja zawodów prawniczych: łatwiej być prawnikiem

11.04.2014 Autor: Małgorzata Sowińska[ 0 komentarzy ]
Po deregulacji zawodów prawniczych, łatwiej w wielu krajach zostać prawnikiem

Po deregulacji zawodów prawniczych, łatwiej w wielu krajach zostać prawnikiem
Źródło: http://runeberg.org/nfba/0113.html

W związku z rozwojem technologicznym, prawo musi się cały czas dostosowywać do nowej rzeczywistości. Do tego potrzebne są świeże, kreatywne umysły, których może dostarczyć deregulacja zawodów prawniczych.

Prawo EuropejskieInaczej egzekwowanie prawa wygląda na poziomie krajowym, inaczej na międzynarodowym. Prawo Unii Europejskiej jest nadrzędne wobec krajowego. Duży poziom ogólności języka, jakim spisane są przepisy prawne, jest wynikiem trudności, jakie ma Unia w połączeniu zróżnicowanych kodeksów prawnych poszczególnych członków.

Unia Europejska reguluje jedynie zasady wykonywania zawodu adwokata. Reszta zawodów prawniczych ustalana jest na poziomie krajowym. Rada Europy poza wspólnymi regułami adwokackimi, wydała zalecenia w sprawie niezawisłości sądów. Wspólna dla wszystkich członków jest możliwość reprezentowania samego siebie przez oskarżonego w procesie, w którym grozi mu kara. Może też wyznaczyć własnego obrońcę, a jeżeli go nie stać na adwokata, otrzymuje obrońcę z urzędu. Europejski Trybunał Praw Człowieka rozszerza te możliwości także na prawa cywilne.

Zawody prawniczeSędzia w większości krajów pełni podobną rolę: przewodzi sprawom sądowym. Może być częścią organu orzekającego lub samodzielnie wydawać osądy, ale zawsze pozostaje bezstronny.

Prokurator jest oskarżycielem w sądzie. Jego charakterystyka jest zróżnicowana w różnych krajach. Do głównych zadań prokuratury należy nadzorowanie przestrzegania prawa.

Adwokaci
są reprezentantami klientów, którzy bronią ich praw i interesów, a jednocześnie starają się zapobiegać konfliktom i stać na straży sprawiedliwości. W Unii Europejskiej adwokatów reprezentuje instytucja Council of Bars and Law Societies of Europe.

Notariusz sprawuje swoją władzę w określonych kwestiach prawnych. Przygotowuje akty notarialne – dokumenty prawne, które potem egzekwuje. W 21 państwach, w których obowiązuje prawo oparte o prawo rzymskie, zakres obowiązków notariusza jest dosyć podobny. W Unii Europejskiej są reprezentowani przez Radę Notariatów Unii Europejskiej.

Pracownicy sądowi są różnie nazywani i pełnią różne funkcji w poszczególnych krajach. Najczęściej zajmują się przyjmowaniem świadków i oskarżonych, pomagają w pracy sędziów i prokuratorów itp.

Komornicy (urzędnicy sądowi) są reprezentowani w Europie przez: Międzynarodową Unię Komorników i Europejską Izbę Komorników Sądowych. Ich praca jest zróżnicowana w poszczególnych krajach. W Polsce podlegają sądom rejonowym i są odpowiedzialni za egzekwowanie orzeczeń sądowych, np. konfiskatę mienia.

O funkcjonowaniu poszczególnych zawodów prawniczych w państwach członkowskich możesz dowiedzieć się tutaj.

Marek Safjan, polski sędzia w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, a były prezes Trybunału Konstytucyjnego, wyraża obawę przed zbytnią specjalizacją prawników, która jest tendencją w nowoczesnej Europie. Z jednej strony wykształca profesjonalistów w danej dziedzinie, ale z drugiej jest niebezpieczna w momencie, gdy specjalista nie jest w stanie poszerzyć swojej perspektywy (tu: na inne aspekty prawa), nie ma więc pełnego obrazu sytuacji. Profesor Safjan ujawnia, że w prawie europejskim najważniejsza jest funkcja i cel przepisu prawnego, a nie dosłowny zapis, co można by metaforycznie ująć „Liczy się bardziej duch, niż litera prawa”. Narodowe konstytucje muszą się temu podporządkować. Wygląda więc na to, że w zawodzie prawnika trzeba być coraz bardziej elastycznym i kreatywnym w interpretowaniu przepisów prawa tak, aby nadążyć za szybko zmieniającą się rzeczywistością. Profesor przewiduje, że ważniejsze niż przemowy w sali rozpraw będą argumenty wykazane na piśmie.

Deregulacja zawodów prawniczych23 sierpnia 2013 roku w Polsce weszła w życie ustawa deregulacyjna
dotycząca niektórych zawodów prawniczych. Jej bezpośrednim celem jest walka z bezrobociem na rynku pracy, zwłaszcza wśród młodych ludzi, przez ułatwienie dostępu do wykonywania poszczególnych zawodów. Zmiany, jakie wprowadza ta ustawa to m.in.: zniesienie pośrednich stopni zawodowych w obrębie konkretnego stanowiska (np. doradcy zawodowego I stopnia), zmiany w aspekcie dodatku do wynagrodzenia (m.in. ujednolicenie maksymalnej stawki do 600 zł), konieczność uzyskania zgody pracodawcy na udział w aplikacji, ale już po połowie roku możliwość jego zastępowania itp. (tekst ustawy można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości).

W innych krajach europejskich również odbywa się lub została już dawno wprowadzona deregulacja zawodów prawniczych. Deregulacja w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii polega na ułatwianiu dostępu do adwokatury, co najczęściej sprowadza się do tego, że wystarczającym warunkiem do podjęcia pracy adwokata są 5-letnie studia magisterskie. W Wielkiej Brytanii i Irlandii następuje wyrównywanie dwóch prawniczych zawodów: barristera – o wyższej randze i solicitora – o charakterze pomocniczym. W północnej Europie (Dani, Szwecji, Norwegii, Finlandii) na rynku pracy adwokaci rywalizują z doradcami prawnymi, którzy otrzymali podobne uprawnienia do tych pierwszych, a jednocześnie mają mniejsze wymogi, jeżeli chodzi o wykształcenie i doświadczenie.


...

Odsłon: 4098 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Deregulacja zawodów prawniczych: łatwiej być prawnikiem nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Małgorzata Sowińska Małgorzata Sowińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems)

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy