Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prima Aprilis w Europie - śmiechu warte!

01.04.2014 Autor: Małgorzata Sowińska[ 0 komentarzy ]
Kartka francuska, przygotowana na dzień 1 kwietnia, czyli Dzień Ryby - polskie prima aprilis

Kartka francuska, przygotowana na dzień 1 kwietnia, czyli Dzień Ryby - polskie prima aprilis
Źródło: File:Cartes postales poissons d'avril.jpg

Początek wiosny to zbliżający się wielkimi krokami Prima Aprilis, święto żartu i kawału. W większości krajów obchodzony jest 1 kwietnia, ale nie zawsze tak samo.

Jak świętuje się Prima Aprilis w EuropieWe Francji, Święto Humoru 1 kwietnia, określa się „Kwietniową Rybą” lub „Dniem Ryby” (Poisson d'Avril). Nazwa pochodzi od tradycji przyczepiania do pleców ofiary martwej ryby. Dzisiaj, z wielu powodów, płotkę najczęściej zastępuje się papierową rybką.

Podobnie we Włoszech, święto obchodzone jest pod nazwą Pesce d'Aprile. Dorośli tego dnia piszą fałszywe raporty na temat najazdów kosmitów bądź nieprawdziwych zbiórek pieniędzy.

W Szkocji Święto Humoru trwa przez 2 dni. W pierwszy dzień przekazujemy komuś bardzo pilną wiadomość z przestrogą, żeby przekazał ją następnej osobie. Tworzy się łańcuszek, po którym krąży kartka z informacją: “Dinna laugh, dinna smile. Hunt the gowk another mile”. W drugi dzień, do pleców ofiary żartu przyczepiany jest znak podobny do „Kopnij mnie”. Zwykle dowcipy dopuszczalne są jedynie rankiem, gdyż później ten, kto zrobi ten żart, sam zostanie uznany za głupka.

W Polsce Prima Aprilis czasami związane jest z przebieraniem się w kostiumy, zwłaszcza przez dzieci. Dotarło do nas mniej więcej w XVII w. z Niemiec. Świętowano je, podobnie jak dzisiaj, robiąc sobie kawały i zmyślając historie. Starano się też nie załatwiać poważnych spraw 1 kwietnia, by nie były uznane za niepoważne.

W krajach hiszpańskojęzycznych, takich jak Hiszpania czy Meksyk, 28 grudnia świętuje się dzień podobny do naszego Prima Aprilis, kiedy nabiera się ludzi i stroi z nich żarty. Ofiary kawału nie mogą się denerwować, gdyż żartownisie reprezentują niewinnych.

W Rosji, obywatele tego kraju wychodzili na początku wiosny, ubrani w kostiumy, głośno krzyczeli i śmiali się, by odgonić zimę. Od czasów rządów Piotra I, 1 kwietnia określane było Kwietniowym Dniem Głupków (April Fool’s Day).

Poczucie humoru w EuropieParyska gazeta „Le Monde” dokonała przeglądu tych rzeczy, które rozśmieszają poszczególne kraje Europy i na tej podstawie wyciągnęła wnioski odnośnie poczucia humoru każdego z nich.

Można więc powiedzieć, że w Niemczech jest on szczególnie zogniskowany wokół satyry politycznej i miejsca sceny kabaretowej - der Kabarett. Często jest niezrozumiany przez innych, wydaje się „ciężki” i dosadny.

Włoski humor przedstawia się jako złośliwy i zgryźliwy. Co ciekawe, Włosi najczęściej śmieją się z samych siebie, zwłaszcza ze stereotypowych włoskich wad. Jednak jako naród afirmujący życie, dowcipkują także o codziennych sprawach i śmieją się często bez powodu.

Szwedzi, prócz żartów o napojach wysokoprocentowych, także najwięcej śmieją się z siebie, ale nie z wad, a z aspiracji własnej klasy średniej. Autoironia w czystej postaci to serial bijący rekordy popularności w Szwecji - „Solsidan”.

Kolejnymi zwolennikami śmiania się z siebie są Hiszpanie, których cieszy humor rubaszny, nieraz wulgarny i wyzywający, utożsamiany przez filmowego Torrente, czyli skorumpowanego policjanta. Część Hiszpanów, dla których ten żart wydaje się zbyt prostacki, śmieszy bardziej wyrafinowany, surrealistyczny dowcip.

Rumuński humor został wypracowany niejako przez sytuację geopolityczną. W czasach socjalizmu był jedyną odskocznią od groźnej rzeczywistości. Natomiast od czasów kryzysu obywatele tego kraju uwielbiają naśmiewać się z kapitalizmu.

W Anglii, jak wiadomo, humor jest specyficzny, często czarny, ale traktowany nadzwyczaj poważnie. Z reguły nie jest grubiański, ale autoironiczny, oparty na ciętych ripostach, sarkazmie i podtekstach. Można powiedzieć, że w tym kraju, humor stanowi osobny język.

Dowcip nie jest najmocniejszą stroną Islandczyków, ale kiedy już bawią się w humor, to robią to za pomocą parodii i autoironii.

Belgia jest pod tym kątem zróżnicowana. Najczęściej jednak ich dowcip odwołuje się do absurdu, także autoironii, przekory i naturalności. Są niezrównani także w złośliwym humorze.

W Rosji sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż wszelką satyrę polityczną usiłuje znieść cenzura, ale szyderstwo z sytuacji politycznej Rosji przesuwa się do Internetu, gdzie coraz bardziej rozkwita.

Grecja poprawę humoru znajduje w starych komediach lat 50. i 60., gdzie kraj powoli stawał na nogi, co przydaje się bardzo dzisiaj, w czasie kryzysu.

Polacy natomiast śmieją się z życia codziennego, z kawałów o blondynkach i teściowych. My niestety nie potrafimy za bardzo śmiać się z samych siebie, dlatego w naszym dowcipie często głównymi postaciami są „oni” – władza, mniejszości etniczne, cudzoziemcy itp.

Warto się śmiać z wielu powodów, nie tylko poprawia to nasze zdrowie, dostarczając zwiększonej dawki tlenu, podnosząc poziom endorfin i ćwicząc mięśnie twarzy, ale też poprawia nastrój dzięki czemu łatwiej osiągamy sukcesy i zjednujemy sobie ludzi. Na szczęście, rzeczywistość nie zawsze jest szara i poważna, dostarcza nam też absurdów i powodów do śmiechu. Z serii uwagi do dzienniczka: "Kowalska i Nowak nie chcą podąć swego nazwiska."

...

Odsłon: 4888 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Prima Aprilis w Europie - śmiechu warte! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Małgorzata Sowińska Małgorzata Sowińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator frezarki (Okuma) 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Tillburg

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / uczniów 19.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Haaksbergen

Monter/Mechanik przyczep rolniczych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy

Elektryk budowlany – Augsburg, Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy