Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejska Polityka Sąsiedztwa. Ukraina i klęska Partnerstwa Wschodniego

30.03.2014 Autor: Anna Jowsa[ 0 komentarzy ]
Podpisanie umowy stowarzyszeniowej (części politycznej), Ukrainy z Unią Europejską odbyło się 21 marca 2014r roku.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej (części politycznej), Ukrainy z Unią Europejską odbyło się 21 marca 2014r roku.
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Ilya

Unia Europejska od momentu powstania aspiruje do bycia wielkim graczem na arenie światowej. Każde jej działanie polityczne podporządkowane jest umacnianiu siły i budowaniu gęstych sieci relacji międzynarodowych.

Wspólnota Europejska stała się podmiotem prawnym na mocy Traktatu z Lizbony i zaczęła konsekwentnie realizować swoje cele zarówno w kierunku stopniowego poszerzanie strefy wpływu, jak i samej Unii. Traktat Lizboński można w tym kontekście uznać także za metaforyczną zmianę wektora polityki unijnej i zgodnie z obecnymi tendencjami wskazać, że UE od kilku lat intensyfikuje swoje starania w prowadzeniu polityki wykraczającej poza geograficzne ramy kontynentu i stawia politykę zagraniczną zdecydowanie ponad sytuację wewnętrzną Wspólnoty.

Unijna polityka zagraniczna


Kiedy na przełomie 2006 i 2007 roku, UE zdawała się wyczerpać swoje możliwości absorpcyjne, pojawiła się wizja dynamicznego rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa – EPS (European Neighbourhood Policy), zainicjowanej już w 2003 roku, która za podstawę przyjęła art. 310 Traktatu ustanawiającego Wspólnoty Europejskie (TWE).

Europejska Polityka Sąsiedztwa została oficjalnie ustanowiona w 2004 roku i uznawana jest za inicjatywę polityczną mającą na celu wielopoziomową współpracę pomiędzy Unią Europejska a państwami nienależącymi do wspólnoty.

Głównymi wyzwaniami EPS są zagadnienia związane z bezpieczeństwem (w tym terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, nielegalną imigracją), gospodarką oraz kulturą. Inicjatywa ta ma kreować nowe perspektywy rozwoju wzajemnych stosunków w dziedzinie handlu zagranicznego, energetyki, telekomunikacji, transportu oraz stwarzać możliwość uczestnictwa państw sąsiadujących w programach pomocowych Unii (programy wsparcia finansowego czy technicznego, technologicznego, m.in. EIDHR).

„Partnerstwo” wschodnie


Rozszerzenie granic UE w 2004 i 2007 roku doprowadziło do istotnych zmian w kształcie i terytorium Wspólnoty Europejskiej. Unia, do której w tym okresie przystąpiła także Polska, zauważyła potrzebę określenia zupełnie nowej strategii polityki zagranicznej w stosunku do krajów sąsiadujących na Wschodzie. W 2008 roku zainicjowane zostało Partnerstwo Wschodnie. Jest to bezsprzecznie największy wkład strony polskiej w wyznaczenie strategii unijnej polityki wschodniej. Projekt stworzony przez polskiego Ministra Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorskiego oraz Carla Bildt’a, szefa dyplomacji Rządu Szwecji, miał umożliwić nawiązanie wzajemnych relacji z republikami postsowieckimi i skupić się na Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainie. Projekt zakładał przede wszystkim nawiązanie ściślejszych relacji gospodarczych i dyplomatycznych państw Europy Wschodniej i Unii Europejskiej.

Kryzys UE i jego skutki


Unia Europejska od 2008 roku znajduje się w głębokim kryzysie finansowym, który przekłada się także na kryzys instytucjonalny, strukturalny, aksjologiczny oraz kryzys tożsamości. Skutkiem tego jest przede wszystkim brak zaufania do skuteczności działań unijnej polityki zagranicznej. Państwa członkowskie preferują bilateralne relacje pomiędzy państwami, bez udziału struktur UE, jak chociażby polityka zagraniczna Niemiec czy Francji wobec Federacji Rosyjskiej.

Podobnie wygląda także nastawienie obywateli, którzy Unię Europejską traktują w kategoriach „umowy międzynarodowej”, a prowadzenie polityki zagranicznej powierzają jedynie ministrowi spraw zagranicznych swojego rządu oraz prezydentowi. Kwestia współdziałania z ramienia UE jest w dalszym ciągu niedoceniana i nie znajduje istotnego zainteresowania społecznego, które mogłoby przełożyć się na wewnętrzne poparcie działań politycznych.

Klęska dyplomacji


Niewątpliwie największą klęską Europejskiej Polityki Sąsiedztwa jest obecna sytuacja na Ukrainie. W krytyce Władimira Putina odnośnie nieudolności działań unijnej dyplomacji jest niestety wiele prawdy. Unia Europejska sprawia wrażenie słabej, niekonsekwentnej, niespójnej wewnętrznie i co gorsza, pozbawionej realnej możliwości działania. Unijnej dyplomacji brak jest świeżego podejścia w stosunku do zmieniającej się rzeczywistości, a bazując tylko na odrealnionych teoriach i górnolotnych ideałach wyzbywa się sama zdolności do konstruktywnego działania.

EPS powinna ponadto przeformułować swoje stanowisko i strategie względem krajów objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego, szczególnie Białorusi. Biorąc pod uwagę przemiany na Ukrainie, w chwili obecnej nacisk Europejskiej Polityki Sąsiedztwa powinien skupiać się na tym regionie. Należy także zdać sobie sprawę, że Unia Europejska jest uzależniona od Rosji, w kontekście polityki globalnej. Partnerzy ci powinni dołożyć wszelkich starań, by „nauczyć” się ze sobą współdziałać, dążąc do zachowania ładu i spokoju w Europie Wschodniej, a UE nie powinna pod żadnym pozorem bagatelizować pozycji Rosji, także przy budowaniu strategii EPS. Założenia Europejskiej Polityki Sąsiedztwa powinna się także skupić na tym, by była to polityka w większym stopniu realna niż werbalna, i aby jej paradygmaty nie wywodziły się jedynie z wrogości czy obawy przed hegemonicznymi zapędami Rosji.

Przyszłość?


Jedyną szansą na skuteczność podejmowanych działań w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa jest przede wszystkim rzeczowa analiza założeń unijnej polityki zagranicznej, przekładająca się na zreformowanie jej głównych założeń. Brak efektywności EPS wydaje się być konsekwencją źle opracowanej strategii polityki międzynarodowej, skupiającej się na odrealnionych celach i nierzeczywistych przesłankach, które w takiej postaci nie mają możliwości doprowadzenia do konstruktywnych wniosków i ustalenia priorytetów.

Unijna polityka zagraniczna nie będzie ponadto odgrywała znaczącej roli na arenie międzynarodowej, jeżeli Unia Europejska nie uwiarygodni swojej pozycji w środowisku globalnym. Priorytetem powinna być zatem polityka wewnętrzna zmierzająca do uregulowania sytuacji na terytorium samej Unii. Kryzys oraz jego konsekwencje doprowadziły do zaburzenia tożsamości Unii Europejskiej, której nie można przecież traktować ani jako tradycyjnej organizacji międzynarodowej, ani jako samodzielnego państwa. Dopóki UE nie będzie miała zapewnionego silnego przywództwa oraz wizji własnego rozwoju, dopóty jej działania będą nieefektywne i bez znaczącego wpływu na prządek międzynarodowy na świecie.


...

Odsłon: 5148 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Europejska Polityka Sąsiedztwa. Ukraina i klęska Partnerstwa Wschodniego nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Jowsa Anna Jowsa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Praca WAKACYJNA dla STUDENTÓW - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy