Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Obchodzimy pierwszy dzień wiosny!

21.03.2014 Autor: Małgorzata Sowińska[ 0 komentarzy ]
Palenie marzanny, symbolu odchodzącej zimy, w pierwszy dzień wiosny

Palenie marzanny, symbolu odchodzącej zimy, w pierwszy dzień wiosny
Źródło: Meteor2017/ Tomasz Kuran/Licencja: GFDL + CC-BY-SA-2.5

Choć dziwić może grafika obwieszczająca pierwszy dzień wiosny na stronie Google już 20 marca, to właśnie ta data będzie aż do roku 2040 wyznaczała początek kalendarzowej wiosny.

Skąd zmiana daty?Ta zaskakująca zmiana powstała na skutek przesunięcia się równonocy wiosennej, które od 2012 roku przychodzą wcześniej. Zgodnie z obliczeniami, 20 marca będzie wyznaczał datę pierwszego dnia wiosny aż do ok. 2044 roku. W następnych latach wiosna może przychodzić jeszcze wcześniej, bo 19 marca. Jak wyjaśnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik: „Wszystko związane jest z dość mało znanym ruchem, jaki wykonuje nasza planeta, czyli tzw. ruchem precesyjnym”.

Cóż to takiego? Ziemia obraca się wokół własnej osi, natomiast oddziaływanie Słońca i Księżyca powodują odchylenie kierunku od tej osi. Ziemia zatacza się więc wokół osi prostopadłej do płaszczyzny orbity ziemskiej. Taki obrót spraw nie tylko sprawia, że w długim okresie czasu zmienia się położenie poszczególnych gwiazd, ale też przesuwa się równonoc wiosenna, co skutkuje nam przesunięciem daty w kalendarzu.

Świętujemy pierwszy dzień wiosny w EuropieW Irlandii pierwszy dzień wiosny paradoksalnie obchodzony jest na początku lutego, a zatem jeszcze w pełnym rozkwicie zimy. Święto to związane jest z irlandzką boginią, a potem chrześcijańską świętą, Brygidą, której pojawienie się zwiastowało okres płodności, a więc budzenie się ziemi, gotowej wydać na świat nowe plony.

W Norwegii pierwszy dzień wiosny przychodzi w połowie maja, kiedy zaczyna odmarzać jezioro Femud. Jest to znak, że można zmienić odzież na lżejszą, czyli pożegnać tzw. „ciepłe gacie”. Norwegowie świętują przyjście wiosny zapraszając sąsiadów na naleśniki z dżemem z moroszki (panekaker og multer).

Nasze świętowanie pierwszego dnia wiosny bliższe jest temu hiszpańskiemu. Tam to święto odbywa się na cześć św. Józefa, patrona cieśli. Między 14 a 19 marca odbywa się parada, zwana Fallas de San Jose, w której po mieście krążą papierowe kukły przedstawiające znane osobistości. 19 marca, w noc św. Józefa, czeka ich przykry los spalenia na stosie.

A jak to u nas w Polsce? W pierwszy dzień wiosny topimy tradycyjnie marzannę, kukłę ze słomy o kobiecym wyglądzie, symbolizującą zimę. Kiedyś marzannę topiono w rzece, palono na stosie bądź rozrywano po przejściu przez całą wieś, z której ulatywały wraz z pozbyciem się kukły wszelkie choroby i groza zimy. Po utopieniu marzanny, przynoszono do wsi zieloną gałązkę gaiku (sosny lub jodły), symbolizującą wiosnę, a wszystko działo się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dzisiaj z tradycji topienia marzanny pozostał, jak się wydaje, jedynie szkolny dzień wagarowicza.


Fakty i mity pierwszego dnia wiosnyIstnieje przesąd, że jedynie w dniu równonocy wiosennej można postawić surowe jajko na jego czubku, a ono się nie przewróci. Magia wiosny może dodawać sił i cierpliwości wytrwałemu eksperymentatorowi, ale z równą determinacją może próbować tej sztuczki w każdy inny dzień, a niektóre z prób zakończą się sukcesem.

Stojąc na równiku w dniu równonocy wiosennej bądź jesiennej można zobaczyć słońce przechodzące dokładnie nad głową obserwującego. To prawda i można sobie tylko wyobrazić, jak ciekawie musi to wyglądać.

Na wiosnę przylatują z powrotem bociany, które dla wielu są istotną wróżbą. Jeżeli pierwszego bociana zauważono w gnieździe, oznaczało to nudę, lenistwo i pecha na resztę roku. Ptak w locie oznaczał pracowitość i sukcesy. Bocian szybujący nad domem oznacza narodziny dziecka. Gdyby czyścił skrzydła lub zaklekotał przyniosłoby to nieszczęścia. Natomiast śpiew kukułki przynosił korzyści pieniężne, o ile chwyciło się za portfel. Dla jednych może to być mit, ale dla innych pozostaje faktem.

Wiosna woła


Jednak obojętnie czy wiosna przychodzi 20 czy 21 marca warto ją uczcić i pożegnać się na dobre z zimą. Niektórzy bawią się w tym dniu wagarując, czego oczywiście nie polecamy. Inni robią porządki w domu, co pozwala na pozbycie się starych rzeczy i stworzenie miejsca na nowe wiosenne doświadczenia. Dla niektórych najwłaściwszą celebracją będzie spacer w pięknym słońcu i zachwyt budzącą się do życia roślinnością.


...

Odsłon: 3053 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Obchodzimy pierwszy dzień wiosny! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Małgorzata Sowińska Małgorzata Sowińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter instalacji sanitarnych 26.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Berno

Rzeźnik (TRYBOWACZ) – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Malarz Przemysłowy 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy