Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Polka pozna Polaka… randki na emigracji receptą na szok kulturowy

12.03.2014 Autor: Anna Jowsa[ 4 komentarze ]
Szok kulturowy jest nieunikniony, warto więc mieć w tym czasie przy sobie kogo bliskiego.

Szok kulturowy jest nieunikniony, warto więc mieć w tym czasie przy sobie kogo bliskiego.
Źródło: http://www.flickr.com/people/30330906@N04

Polacy przebywający na emigracji coraz częściej poszukują swojej drugiej połówki zagranicą. Taki stan rzeczy wcale nie dziwi, bo czy zna ktoś przyjemniejszy sposób spędzania wolnego czasu od randkowania?

Polacy wyjeżdżający za granicę emigrują przede wszystkim w celu zdobycia pracy – lepszej lub gorszej. W poszukiwaniu swojego miejsca w Europie i świecie skupiają się na podstawowych celach: szukają mieszkania, poznają okolicę, w której przyjdzie im spędzić co najmniej kilka najbliższych miesięcy. I szukają przyjaznych sobie ludzi, którzy sprawią, że czas z dala od rodziny i kraju upłynie im trochę przyjemniej.

Szok kulturowy – zło nieuniknioneOsoby przebywające za granicą bardzo często narażone są na negatywne skutki tzw. szoku kulturowego, który może odcisnąć swe piętno na całym ich późniejszym życiu. Aby okres akulturacji przejść jak najłagodniej ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że proces ten jest nieunikniony i z pewnością dotknie każdego emigranta.

Szok kulturowy, to najprościej rzecz ujmując proces konfrontacji własnej kultury z kulturą obcą. Zazwyczaj trwa od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy i wyróżnić w nim można cztery podstawowe fazy. Pierwszą z nich jest tzw. faza zaskoczenia kulturą, czyli pierwsza pozorna fascynacja „innością”. Druga – to tzw. stres kulturowy, który dopada nas w momencie, kiedy intensyfikacja „nowości” prowadzi do przygnębienia i apatii.
Kolejną fazą jest irytacja kulturowa, czyli stan, w którym przemęczenie kumuluje się, a rzeczy, które kiedyś nas pociągały, teraz doprowadzają niemal do „wściekłości”.
Ostatni i najważniejszy etap, to znużenie kulturowe. Od tego jak przetrwamy tę ostatnią fazę zależy nasze całe późniejsze życie emigranta.

Recepta? Miłość na wiosnę!Jednym ze sposobów radzenia sobie z szokiem kulturowym, poza oczywiście nauką języka obcego, uczestniczeniem w wydarzeniach organizowanych przez lokalna społeczność itd., jest otaczanie się przyjaznymi i bliskimi osobami. I tu właśnie pojawia się pytanie, jak w obcym świecie znaleźć kogoś naprawdę bliskiego?

Internet jest medium nowego typu społeczeństwa i sprawia, że rzeczywiście wszyscy żyjemy w jednej, globalnej wiosce. Wszystko to sprawia, że wyjazd za granicę może stać się nie tylko szansą na lepszą pracę i poprawę warunków życia, ale także… na znalezienie miłości!

W ostatnich latach powstało wiele portali internetowych umożliwiających Polakom na emigracji odnalezienie swojej drugiej połówki. Bez względu na to gdzie pojedziemy, wszędzie znajdziemy obywateli naszego kraju, więc kwestią otwartą pozostaje jedynie, w jaki sposób ułatwić i stworzyć platformę do komunikacji imigrantom z tego samego kraju.
Rozwiązań tego problemu, jak się okazało, odnaleźć można wiele.

Wśród internautów najbardziej popularne są „Polskie Serca”, które swoją edycję mają w każdym państwie europejskim. I tak Francja, czyli stolica miłości ma polishhearts.fr, Niemcy polishhearts.de, Holandia polishhearts.nl. Podobnie wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie miłości można szukać na stronach polishdating.co.uk czy polishhearts.co.uk. I oczywiście Hiszpania, w której amor, czyli miłość łączy ludzi na amorek.es i corazonespolacos.es.

Do randkowania w Internecie można podchodzić z ogromną rezerwą, ale czasem naprawdę warto spróbować. I może się uda – zakochać na wiosnę?


O życiu na emigracji zobacz także Komunikacja międzykulturowa w Unii Europejskiej


...

Odsłon: 4526 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Polka pozna Polaka… randki na emigracji receptą na szok kulturowy:

Komentarz

Elwira |

2014-03-14, 22:41

Z tym szokiem kulturowym jest przesada. Wszyscy jesteśmy wychowani w kulturze europejskiej. Poszukiwanie drugiej połówki napewno nie jest odpowiedzią na szok kulturowy. Największą samotność odczuwają Polacy w UK. Ale musimy się pocieszać, że potrafimy łatwo się przystosować do otoczenia i panujących układów towarzyskich. Na pewno Anglia nie jest dla Polaków szokiem kulturowym. Z Francją jest trochę inaczej. Chociażby inna kuchnia,godziny pracy od rana do wieczora. Zmęczone dzieci przebywające do wieczora w szkole i praca domowa;odrabianie lekcji. Ale we Francji nie cierpi się wyraźnie na samotność. Nasze sampoczucie zależy od nas samych. Jakie wartości sobie stawiamy, nasze zaangażowanie w życiu społecznym,osobiste zainteresowania. Możemy duuużo opowiadać. Jesteśmy z Polski powinniśmy być dumni a nie nawzajem się dołować.Nie tylko my Polacy emigrujemy. Ludzie wszędzie i zawsze podróżowali,emigrowali z różnych powodów. Pozostawmy temat emigracji własnemu biegowi. Pozdrawiam Polonię.


Komentarz

Anna Jowsa |

2014-03-17, 11:43

Samotności emigrantów nie można porównywać. To uczucie odczuwane przez wszystkich w jednakowy sposób. I co najważniejsze - odczucie samotności, to właśnie skutek uboczny całego procesu, jakim jest szok kulturowy.

Proces ten, począwszy od pierwszej, aż do ostatniej fazy, prowadzi do takiego stanu świadomości, w którym daną kulturę traktuje się w taki sam sposób, jak kulturę macierzystą,
lepiej niż kulturę własną,
lub gorzej, co oznacza, że akulturacja - nawet częściowa - raczej nie będzie możliwa i w takiej sytuacji najczęściej wraca się do ojczystego kraju.

Szoku kulturowego nie powinno traktować się jako stanu "faktycznego szoku", czyli przerażenia, ale jako stan, w którym wszystko co było znane i "normalne" (zwyczaje, kuchnia, godziny pracy, itd.), uległo gwałtownej zmianie i szok kulturowy - jako proces - to nic innego jak "oswajanie" się z nowym.


Komentarz

anka

2014-04-09, 20:43

To dość ciekawe, że my Polacy na emigracji na drugą połówkę szukamy rodaków. Sama spotykałam się z wieloma anglikami, ale jednak ciągnie mnie do naszych polskich mężczyzn. Ostatnio nawet zaczęłam randkować na Polish Souls. Ciekawe co z tego wyjdzie.:)


Komentarz

Elwira |

2014-04-12, 21:40

Bardzo niski poziom kultury wśród Anglików. Rada. Nie wchodzić w towarzystwo i z dala unikać puby. Wszyscy będziemy zdrowsi. Najczęściej w Angli Polka szuka Polaka. W innych krajach jest inaczej. Powodzenia!!!Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Jowsa Anna Jowsa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter okien – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Salzburg

Spawacz MAG/ślusarz (naprawa maszyn) – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dillingen Danube

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

Elektryk budowlany – Augsburg, Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy