Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Niepokojące raporty o stanie europejskich mórz

09.03.2014 Autor: Natalia Golik[ 0 komentarzy ]
Do połowu ryb wciąż korzysta się ze szkodliwych technik połowu, na przykład trałów

Do połowu ryb wciąż korzysta się ze szkodliwych technik połowu, na przykład trałów
Źródło: sxc

Liczba zabitych podczas połowów ptaków morskich może przekraczać 200 tys. osobników

Liczba zabitych podczas połowów ptaków morskich może przekraczać 200 tys. osobników
Źródło: sxc

Morza są coraz bardziej zanieczyszczone przez śmieci

Morza są coraz bardziej zanieczyszczone przez śmieci
Źródło: sxc

Europejska Agencja Ochrony Środowiska (EEA) w najnowszym raporcie dotyczącym stanu europejskich mórz ostrzega: wzrasta zagrożenie ze strony człowieka.

Raporty unijne dotyczące stanu europejskich mórz


Obecny coraz bardziej niepokojący stan europejskich mórz, opisują dwa raporty. Pierwszy z nich opublikowała Komisja Europejska, która zbierała informacje o stanie mórz od krajów członkowskich. Drugi stworzyła Europejska Agencja ds. Środowiska. Oba komunikaty zwracają uwagę na niszczący wpływ człowieka.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw środowiska Janez Potočnik stwierdza, że wymowa obu raportów jest niepokojąca. Należy bliżej przyjrzeć się wodom opływającym Europę, przede wszystkim zaś poznać ich zasoby, o których wiemy wciąż zbyt mało. Znamy zaledwie 36 spośród 50 tys. gatunków żyjących w europejskich morzach.

Szkodliwe techniki połowu ryb


Główną przyczyną kiepskiego stanu mórz europejskich jest niekorzystne działanie człowieka. Do połowu ryb wciąż korzysta się ze szkodliwych technik połowu, na przykład trałów - ciągnięta za statkiem rybackim sieć niszczy dno morza, zahaczając o morską roślinność. Problem ten istnieje, mimo że trałowanie dna morskiego zostało zakazane na obszarze wód Wspólnoty 15 Państw Członkowskich rozporządzeniem Rady (WE) nr 88/98 z dnia 18 grudnia 1997 roku, w tym na obszarze Polski.

Dodatkowym zagrożeniem jest zabijanie licznych gatunków ptaków morskich podczas połowów. Ich liczba może przekraczać nawet 200 tys. osobników.

Nie należy również zapominać, że ponad dwie piąte obywateli Unii Europejskiej, czyli około 40%, zamieszkuje tereny nabrzeżne. Korzyści płynące z eksploracji mórz szacuje się natomiast na 330-485 mld € rocznie.

Zanieczyszczenie mórz


Oprócz niekorzystnych dla gatunków żyjących w europejskich wodach technik połowu, ważnym czynnikiem destabilizującym stan wód są zanieczyszczenia. Wynikają one z nieprzemyślanych działań człowieka.

Wody morskie gromadzą w sobie ścieki oraz nawozy sztuczne. Ich nadmiar doprowadza między innymi do namnażania się glonów i innych inwazyjnych gatunków. Może to spowodować zmniejszenie ilości tlenu, a co za tym idzie - obumierania gatunków.

Innym zagrożeniem jest zanieczyszczanie wód plastikiem. Plastikowe torby i drobne elementy są zjadane przez zwierzęta, zwłaszcza ptaki i ssaki morskie. Umierają one w wyniku uduszenia bądź nieprzetrawienia spożytego tworzywa. Problem ten jest dość poważny. Eksperci ONZ szacują, że statystyczny mieszkaniec Europy i obu Ameryk za cztery lata będzie w stanie wyprodukować w ciągu roku 140 kg śmieci z plastiku. Te z kolei, w obliczu rosnącego zainteresowania terenami przybrzeżnymi, a także w wyniku rozwoju turystyki, nie zmniejszają się. Wręcz przeciwnie - ilość wyrzucanych śmieci z plastiku niepokojąco wzrasta.

Nowe gatunki


Europejskie morza zamieszkiwane są przez coraz to liczniejsze gatunki, które przywędrowały z obszaru pozaeuropejskiego. Wodny transport międzynarodowy sprzyja takim osobliwym przeprowadzkom. Raport Europejskiej Komisji ds. Środowiska przypuszcza, że może to być nawet ponad 1300 gatunków. Próbując odnaleźć się w nowych warunkach środowiskowych, stają się zagrożeniem dla rodzimych odmian.

Zmiany klimatyczne


Niewątpliwą przyczyną pogorszenia stanu europejskich mórz są pogłębiające się z roku na rok zmiany klimatu. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza, jak informuje raport EEA, temperatura wody wzrosła 10-krotnie, w porównaniu ze średnią, która sięga roku 1870.

Dochodzi również do większego zakwaszania wód. Skutkiem tego może być wymarcie wielu gatunków takich jak małże, ostrygi czy koralowce, które nie potrafiąc odbudować swoich wapiennych szkieletów, giną przez wzrastającą kwasowość.

Luki w danych


Raporty Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji ds. Środowiska podkreślają wyraźnie, że obecny stan badań jest wciąż zbyt niski, by wysnuć zadowalające wnioski. Istnieje mnóstwo niedociągnięć w badaniach nad żyjącą w morzach fauną. Wiele gatunków pozostaje nieznanych, wiele innych przybywa do europejskich mórz, dostosowując do siebie nowe środowisko i zmieniając je na niekorzyść pozostałych. Działalność człowieka również pozostawia wiele do życzenia. Starania organizacji ekologicznych oraz sankcje prawne państw członkowskich Unii Europejskiej nie przynoszą rezultatów. Wręcz przeciwnie - zanieczyszczeń w morzach jest coraz więcej.

Raporty obu komisji, pomimo zauważalnych luk, powinny zaniepokoić i zmusić do myślenia. Ryb, zwłaszcza w Morzu Bałtyckim, nie przybywa. Ich liczba maleje w zatrważającym tempie, a polskie rybołówstwo zaczyna odczuwać zmiany przede wszystkim w przeliczeniu na złotówki. Zdaje się, że to główny problem wynikający ze zmieniającego się środowiska. Ekologiczne skutki zanieczyszczania wód morskich pozostają, niestety, wciąż na marginesie.

Źródło: www.eea.europa.eu

...

Odsłon: 3833 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Niepokojące raporty o stanie europejskich mórz nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Natalia Golik Natalia Golik Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - również dla studentów 02.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Monter Stoisk/Monter Mebli 21.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Aschheim

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Treuchtlingen

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy