Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prognoza z zimy 2014 r.: coraz bardziej widoczne ożywienie gospodarcze

27.02.2014 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Zakłada się, że po wyjściu z recesji wiosną 2013 r. i trzech kolejnych kwartałach,  nastąpi umiarkowane zwiększenie wzrostu gospodarczego

Zakłada się, że po wyjściu z recesji wiosną 2013 r. i trzech kolejnych kwartałach, nastąpi umiarkowane zwiększenie wzrostu gospodarczego
Źródło: www.sxc.hu

W zimowej prognozie Komisji Europejskiej przewiduje się dalsze ożywienie gospodarcze w większości państw członkowskich oraz w całej UE.

Zakłada się, że po wyjściu z recesji wiosną 2013 r. i trzech kolejnych kwartałach, w czasie których odnotowano słabe ożywienie, nastąpi umiarkowane zwiększenie wzrostu gospodarczego. W 2014 r. wzrost realnego PKB ma wynieść 1,5 proc. w UE i 1,2 proc. w strefie euro, a następnie w 2015 r. wzrost ten ma być bardziej dynamiczny, wynosząc odpowiednio 2,0 proc. i 1,8 proc. Przewidywania takie oznaczają korektę w górę o 0,1 punktu procentowego wartości zakładanych w prognozie z jesieni 2013 r. Prognoza ta nadal opiera się na założeniu, że wdrażanie środków politycznych uzgodnionych na szczeblu UE i państw członkowskich pozwoli utrzymać wzrost zaufania oraz polepszyć warunki finansowania, a także usprawni wprowadzanie niezbędnych dostosowań gospodarczych w państwach członkowskich poprzez zwiększenie ich potencjału wzrostu.

Należy zauważyć, że prognoza dla Portugalii opiera się na założeniach opracowanych w kontekście dziesiątego przeglądu programu dostosowań gospodarczych z połowy grudnia oraz że zostanie uaktualniona w ramach bieżącego jedenastego przeglądu programu. Prognozy dla Cypru zostały opracowane na początku lutego, po przeprowadzeniu trzeciego przeglądu programu dostosowań gospodarczych i przed uzyskaniem danych z czwartych kwartalnych szacunków dotyczących PKB.

Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych oraz euro, stwierdził: „Po powrocie na ścieżkę wzrostu w połowie zeszłego roku ożywienie gospodarcze w Europie jest coraz silniejsze. Zwiększenie popytu krajowego w bieżącym roku powinno przyczynić się do bardziej zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Gospodarka europejska stopniowo wraca do stanu równowagi. Następuje również wzrost konkurencyjności zewnętrznej, zwłaszcza w państwach najbardziej zagrożonych kryzysem. Najgorszą fazę kryzysu mamy już za sobą, ale nie możemy spocząć na laurach, ponieważ ożywienie gospodarcze nadal jest słabe. Aby ugruntować ożywienie i stworzyć więcej miejsc pracy, musimy kontynuować reformy gospodarcze.”

Wzrost gospodarczy oparty na szerszych podstawach


Działalność gospodarcza zaczęła ulegać ożywieniu także w państwach najbardziej zagrożonych kryzysem i przewiduje się utrzymanie tej tendencji. Aktualizowane z dużą częstotliwością wskaźniki wskazują na polepszenie sytuacji w większości państw. Analogicznie do wcześniejszych przypadków ożywienia koniunktury po głębokich kryzysach finansowych obecny wzrost wydaje się jednak dosyć umiarkowany. Odzwierciedla to trwały, choć coraz słabszy, wpływ kryzysu gospodarczego w zakresie presji dotyczącej zmniejszania zadłużenia, ograniczonych możliwości finansowania, jak również konieczności przeprowadzenia dostosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Mimo że ogólnie warunki finansowania są korzystne, nadal istnieją znaczne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi oraz w odniesieniu do przedsiębiorstw rożnej wielkości. Po silnym spadku poziomu inwestycji przez kilka ostatnich kwartałów nastąpiło ich ożywienie i przewiduje się, że w okresie objętym prognozą wzrost inwestycji nabierze tempa, również w pewnym zakresie w sektorze budownictwa. Spadek niepewności powinien pozytywnie wpłynąć na popyt, który według prognoz będzie głównym motorem wzrostu gospodarczego, w miarę jak wpływ wyżej wymienionych czynników będzie się stopniowo zmniejszał.

Ponieważ rynek pracy zazwyczaj reaguje na zmianę PKB z co najmniej półrocznym opóźnieniem, poziom zatrudnienia stabilizuje się bardzo powoli, przy czym stopa bezrobocia pozostaje na wysokim poziomie. Zgodnie z tym modelem, przewiduje się niewielki wzrost zatrudnienia począwszy od bieżącego roku i obniżenie do 2015 r. stopy bezrobocia do 10,4 proc. w UE i 11,7 proc. w strefie euro, przy wciąż bardzo dużych różnicach między poszczególnymi państwami.

Zakłada się, że w 2014 r. w UE i w strefie euro przeważać będzie niska inflacja cen konsumpcyjnych, odpowiednio na poziomie 1,2 proc i 1,0 proc., która następnie wzrośnie w 2015 r. o około ¼ punktu procentowego, w miarę jak wzrost gospodarczy nabierze tempa.

Wskutek stałego wzrostu konkurencyjności cenowej i wzmacniania sektorów eksportowych w ostatnich latach w państwach najbardziej zagrożonych kryzysem poprawie uległo saldo obrotów bieżących . Przewiduje się, że w latach 2014 i 2015 wiele z tych gospodarek odnotuje nadwyżki na rachunku obrotów bieżących.


Konsolidacja budżetowa przynosi rezultatyOczekuje się dalszego obniżania deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych. Przewiduje się, że w 2014 r. nominalny deficyt budżetowy spadnie do 2,7 proc. PKB w UE oraz 2,6 proc PKB w strefie euro, natomiast wskaźniki zadłużenia wyniosą prawie 90 proc. w UE i 96 proc. w strefie euro. Tempo konsolidacji budżetowej w odniesieniu do salda strukturalnego wskazuje na zasadniczo neutralny kurs polityki budżetowej.

Zagrożenia pod kontroląZagrożenia wydają się być bardziej pod kontrolą niż jesienią. Największym zagrożeniem dla perspektyw wzrostu jest ponowny spadek zaufania, który mógłby wyniknąć z opóźnień w realizacji reform na poziomie krajowym lub europejskim. Takie opóźnienia zwiększyłyby niebezpieczeństwo wydłużenia okresu słabego wzrostu w Europie, co miałoby negatywny wpływ na działalność gospodarczą w okresie objętym prognozą. Podczas gdy bieżące zmiany cen odzwierciedlają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i trwający proces dostosowania, stale niska inflacja w strefie euro niosłaby za sobą ryzyko dla odzyskania równowagi gospodarczej. Biorąc jednak pod uwagę stopniowe umacnianie ożywienia gospodarczego i wzrost zaufania, prawdopodobieństwo, że wstrząsy będą na tyle silne, aby wpłynąć na oczekiwania dotyczące inflacji i spowodować ogólnoeuropejską deflację, jest bardzo niewielkie.

Z drugiej strony istnieje możliwość, że ożywienie mogłoby być silniejsze niż przewidziano, gdyby wdrożono dalsze odważne reformy strukturalne. Wzmocniłoby to pozytywne sprzężenie zwrotne między zaufaniem, wzrostem gospodarczym — w szczególności wzrostem inwestycji — oraz zdolnością sektora bankowego do udzielania kredytów.

...

Odsłon: 2847 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Prognoza z zimy 2014 r.: coraz bardziej widoczne ożywienie gospodarcze nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca Niemcy tynkarz maszynowy 16.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Düsseldorf

Kierowca zawodowy (k/m) - transport międzynarodowy - Niemcy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Płytkarz – Austria 12.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Wybierz miasto

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy