Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

UE: promowanie zagranicznych studiów i szkoleń wymaga większych wysiłków

14.01.2014 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Studia i szkolenia za granicą to doskonały sposób zdobywania cennych umiejętności i doświadczenia. Dlatego też UE znacznie zwiększyła finansowanie mobilności w ramach nowego programu Erasmus+.

Studia i szkolenia za granicą to doskonały sposób zdobywania cennych umiejętności i doświadczenia. Dlatego też UE znacznie zwiększyła finansowanie mobilności w ramach nowego programu Erasmus+." - Androulla Vassiliou
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Marina Ofugi

Według tablicy wyników mobilności UE najlepsze systemy wsparcia publicznego, zachęcające studentów do podjęcia studiów za granicą i oferujące im doradztwo w tym zakresie, funkcjonują m.in. w Niemczech, Belgii i Francji.

Według tablicy wyników mobilności UE najlepsze systemy wsparcia publicznego, zachęcające studentów do podjęcia studiów za granicą i oferujące im doradztwo w tym zakresie, funkcjonują m.in. w Niemczech, Belgii i Francji.
Źródło: www.sxc.hu

Według tablicy wyników mobilności UE najlepsze systemy wsparcia publicznego, zachęcające studentów do podjęcia studiów za granicą i oferujące im doradztwo w tym zakresie, funkcjonują m.in. w Niemczech, Belgii i Francji.

„Tablica wyników” stanowi element działań podjętych przez Komisję Europejską w odpowiedzi na apel państw członkowskich, aby eliminować przeszkody utrudniające studiowanie i odbywanie szkoleń zagranicznych. Te i inne działania mają ułatwiać młodym ludziom zdobywanie umiejętności i doświadczenia, a przez to zwiększać ich szanse na rynku pracy.

Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: „Studia i szkolenia za granicą to doskonały sposób zdobywania cennych umiejętności i doświadczenia. Dlatego też UE znacznie zwiększyła finansowanie mobilności w ramach nowego programu Erasmus+. Dzięki tablicy wyników mobilności po raz pierwszy możemy sprawdzić, na ile skutecznie poszczególne kraje tworzą warunki sprzyjające rozwojowi mobilności młodzieży i gdzie jest jeszcze pole do poprawy”.

Tablica wyników mobilności obejmuje pięć zasadniczych czynników kształtujących motywację i możliwości młodych ludzi w zakresie studiowania lub szkolenia się za granicą. Okazuje się, że poziomy tych czynników w poszczególnych państwach członkowskich są bardzo różne, a żaden kraj nie osiąga wysokich wyników we wszystkich aspektach „warunków sprzyjających mobilności”.

Najważniejsze wyniki


  • Informowanie i doradztwo co do możliwości w zakresie mobilności: najpełniejsze wsparcie oferowane jest w Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Francji i Włoszech. Struktury oferujące informacje i doradztwo są najsłabiej rozwinięte w Bułgarii, Grecji, Słowenii i na Cyprze.
  • Możliwość przenoszenia pomocy dla studentów (możliwość uzyskiwania przez studentów publicznych stypendiów i pożyczek w innym kraju na tych samych zasadach, co w ich własnym państwie) istnieje na Cyprze, w Luksemburgu, Słowenii, Finlandii i Szwecji, a także w niderlandzko- i niemieckojęzycznej części Belgii. Systemy wsparcia dla studentów są natomiast najbardziej restrykcyjne w Bułgarii, Czechach, Grecji, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii i na Słowacji oraz we francuskojęzycznej części Belgii.
  • Znajomość języków obcych jest często istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o studiach za granicą. Największy nacisk na nauczanie języków w szkołach kładzie się na Cyprze, w Luksemburgu i w niemieckojęzycznej części Belgii. Obowiązek nauki języka obcego nie istnieje natomiast w ogóle w szkołach w Szkocji (jako części Wielkiej Brytanii) oraz w Irlandii.
  • Uznawanie okresów studiów za granicą (stosowanie ECTS i suplementu do dyplomu): Niemcy, Belgia i Hiszpania czynią znaczne starania w zakresie monitorowania stosowania europejskich narzędzi pomagających studentom w uzyskaniu uznania okresów studiów odbytych za granicą poprzez ECTS (europejski system transferu i akumulacji punktów) oraz suplement do dyplomu. Większość państw przywiązuje jednak do tej kwestii stosunkowo niewielką wagę.
  • Wsparcie dla studentów ze środowisk w niekorzystnej sytuacji: dobrze rozwiniętymi systemami wsparcia dla studentów, którzy pochodzą ze środowisk w niekorzystnej sytuacji, a chcą podjąć studia lub szkolenia za granicą, wyróżniają się Niemcy, Włochy, Austria oraz niderlandzkojęzyczna część Belgii; mają one również najsprawniejsze systemy monitorowania mobilności pod kątem pochodzenia społecznego.

KontekstTablica wyników mobilności obejmuje wszystkie 28 państw członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Liechtenstein i Turcję. Stanowi ona pierwszy przegląd czynników uwzględnionych w rozporządzeniu Rady z 2011 r. w sprawie mobilności młodzieży. Stanie się również w przyszłości podstawą wspólnego monitorowania na szczeblu UE. Najbliższą aktualizację tablicy wyników przewidziano na 2015 r.

Tablicę mobilności opracowała sieć Eurydice w ścisłej współpracy z Komisją Europejską oraz doradczą grupą ekspertów z państw członkowskich. Eurydice to sieć podmiotów krajowych koordynowana przez europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, przedstawiająca informacje i analizy dotyczące systemów edukacji w Europie i polityki prowadzonej w tym zakresie.

...

Odsłon: 4372 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł UE: promowanie zagranicznych studiów i szkoleń wymaga większych wysiłków nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Amsterdam

Stolarz (produkcja mebli) 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Roggenburg

Komisjoner (k/m) - Niemcy - dla MATURZYSTÓW i UCZNIÓW! 20.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel / Ibbenbüren

Brukarz 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Linz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy