Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Niemcy po II wojnie światowej – kultura polityczna

15.08.2013 Autor: Izabela Manaj[ 0 komentarzy ]
Po II wojnie światowej Niemcy odeszli od symboli nazistowskich, dlatego powrócono do flagi z czasów Republiki Weimarskiej. Był to znak powrotu demokracji.

Po II wojnie światowej Niemcy odeszli od symboli nazistowskich, dlatego powrócono do flagi z czasów Republiki Weimarskiej. Był to znak powrotu demokracji.
Źródło: pixabay.com, autor: Hans

Niemcy kilkadziesiąt lat po wojnie to jedna z wiodących europejskich demokracji, państwo nowoczesne i wielokulturowe. Proces transformacji, który do tego doprowadził kosztował wielu starań.

Sytuacja wewnętrzna Niemiec po II wojnie światowej


Przeciętny obywatel Niemiec po II wojnie światowej postrzegał politykę jako coś , czego należy unikać. Trudno się temu dziwić, skoro w ciągu trzydziestu lat padły trzy systemy polityczne, a zwolennicy jednego ustroju byli często prześladowani przez władze stanowiące kolejny.

Zastanawiano się wtedy, czy uda się zespolić kulturę polityczną z nowym ustrojem. Nastrój polityczny Niemiec tuż po II wojnie światowej był nieprzychylny demokracji. Niemcom Zachodnim brakowało postawy, która pomogłaby im się rozwijać. To samo dotyczyło NRD w 1989 r. Transformacja ustrojowa wymagała przemian kulturowych.

Wojenna propaganda


Na kulturę polityczną Niemiec po II Wojnie Światowej składały się szczególnie wpływy Trzeciej Rzeszy, ale również państwa Bismarcka oraz Weimaru. Ciężko wyobrazić sobie klimat polityczny nazistowskich Niemiec. Kontrola nad jednostką była niemal całkowita, a każdy kto zakwestionował działania Hitlera lub miał proalianckie poglądy natychmiast znikał. Wywożono takich ludzi do obozów pracy, zamykano w więzieniach lub po prostu likwidowano. Polityka propagandowa objęła media i edukację, manipulowano szczególnie młodymi ludźmi, których przymusowo wcielano do organizacji nazistowskich. Uczono społeczeństwo, że socjalizm, komunizm, liberalizm czy demokracja, a więc wszystko co nie jest nazizmem to systemy wrogie Rzeszy.

Kilka miesięcy po wojnie Amerykanie przeprowadzili w swojej strefie okupacyjnej badanie na tematy społeczne i polityczne. Wyniki były niepokojące. Co szósty Niemiec nie wyrażał sprzeciwu wobec nazizmu. Sympatia dla tego ustroju nawet wzrastała. Połowa społeczeństwa sądziła, że nazizm był dobrym rozwiązaniem, ale źle wprowadzonym oraz że przyniósł więcej dobrego niż złego. Antysemityzm był powszechny, a niektórzy nie wierzyli, że naziści dokonali eksterminacji narodu żydowskiego. Dość powszechne było też zdanie, że gdyby Hitler nie poniósł klęski byłby największym przywódcą w historii Niemiec. Powojenne dziedzictwo wprowadziło niechęć do brania udziału w życiu politycznym. Ponad 75% mieszkańców amerykańskiej strefy okupacyjnej wolało, aby polityką zajął się ktoś inny niż oni. Nawet wśród elit politycznych z dystansem spoglądano na szanse powodzenia demokracji w tym kraju.

Przebudowa kultury politycznej


RFN i NRD były formalnie dwoma różnymi państwami, ale siły militarne okupujące Niemcy zarówno na wschodzie jak i zachodzie czyniły działania, aby przekształcić kulturę polityczną. Miały one oczywiście różne cele. Przez to po zjednoczeniu Niemiec konieczne były ponowne wysiłki, aby oprócz jedności terytorialnej zaistniała wspólnota kultury politycznej.

Aby zaistniała demokracja potrzebne było odpowiednie prawo. Zbudowano więc konstytucję, która legitymizowała demokratyczne zasady. Organizowano kampanie zachęcające do udziału w wyborach. Polityka wewnętrzna Niemiec w latach 50 i 60 skupiała się na dążeniu do stabilizacji i umacnianiu demokratycznej kultury politycznej. Wraz z wejściem w dorosłe życie pokolenia wychowanego pod rządami demokracji kultura polityczna bardzo się zmieniła, rosło poparcie dla ustroju i władz, a ludzie chcieli brać udział w życiu politycznym. Przeprowadzano badania podobne do tych zorganizowanych przez Amerykanów tuż po wojnie i wyniki uległy znacznej zmianie. Społeczeństwo nie popierało już ani Hitlera, ani nazizmu, powszechnie akceptowano za to konstytucję i zasady demokracji w kraju.

Bardzo istotna dla zachodzących zmian była poprawa sytuacji gospodarczej. Kryzys w Republice Weimarskiej był jednym z czynników, które doprowadziły ją do szybkiego upadku. W RFN było inaczej, sukces ekonomiczny był ważnym źródłem poparcia dla rządu. Nawet teraz niektórzy eksperci spekulują, że gdyby w Niemczech doszło do poważnego kryzysu gospodarczego nastąpiłoby poważne załamanie w społeczeństwie.

Po zjednoczeniu Niemiec podobną politykę zastosowano na terenie byłej NRD, jednak tym razem było o wiele łatwiej, bo Niemcy ze wschodu obserwując przez lata sytuację w RFN rozumieli, że demokracja jest dobrym rozwiązaniem. Należało jedynie nauczyć ich jak ten system funkcjonuje oraz obnażyć wady socjalizmu, co czyniono na przykład w prasie donosząc o wystawnym stylu życia komunistycznych polityków.

Procesy, które zaszły w Niemczech są pewnym fenomenem. Nowe pokolenie jest już całkowicie pozbawione negatywnych nawyków zaszczepionych w społeczeństwie przez totalitarne ustroje. Dostatek ekonomiczny spowodował dodatkowo powstanie alternatywnej kultury politycznej, gdzie kluczową rolę odgrywają wartości postmaterialne jak ekologia, prawa kobiet, czy współpraca międzynarodowa. Stąd wzrost znaczenia ekologicznej partii – Zielonych.

Na podst. Changing political cultures - Russel Dalton


...

Odsłon: 4893 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Niemcy po II wojnie światowej – kultura polityczna nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Izabela Manaj Izabela Manaj Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik budowlany – Szwajcaria 21.05.2021 Kraj: Szwajcaria

Malarz budowlany 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Voralberg

Elektryk budowlany (do 2700€/mc) – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Vorarlberg

Fizjoterapeuta 22.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Nidda

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy