Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Sveti Stefan - perła Adriatyku.

21.07.2013 [ 0 komentarzy ]
Sveti Stefan - perła Adriatyku. Miejsce, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Czarnogóze.

Sveti Stefan - perła Adriatyku. Miejsce, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Czarnogóze.
Źródło: www.everystockphoto.com, autor: nathan17

Jest to miejsce wyjątkowe nie tylko w skali Czarnogóry czy Riviery Budvańskiej, ale w skali całego basenu Morza Sródziemnego. Sveti Stefan - perła Adriatyku, jest warta odwiedzenia w trakcie pobytu w Czarnogórze.

Charakterystyczne dla tego oddalonego o 8 km. od Budvy miasteczka są gęsto rozmieszczone budynki z czerwonymi dachami na wyspie, którą z lądem łączy tylko wąski, wzmocniony kamiennym obmurowaniem przesmyk utworzony przez naniesiony przez fale piasek. Sveti Stefan jest wizytówką Czarnogóry – na większości widokówek z tego kraju widoczne jest stare miasto, którego początki datuje się na XV wiek.


Legenda - początki warowni


Legenda głosi, że duża turecka flota, chcąc obrabować bogate nadmorskie miasta, przede wszystkim przybrzeżne miasta Boki Kotorskiej, wpłynęła na teren Morza Adriatyckiego. Pewnego dnia, podczas niesprzyjającej pogody, flota przycumowała przy plaży Jaz, w pobliżu Kotoru. Straż została w galerach zakotwiczonych przy plaży, podczas gdy reszta tureckiej załogi wyruszyła w kierunku Kotoru, by zaatakować miasto od lądu. Gdy o tym planie dowiedział się szlachecki ród Pastrovićów, szybko zebrali swoje siły i ruszyli skrótem w kierunku Kotoru by odeprzeć atak Turków i pomóc obronić miasto. Wracając po zwycięskiej obronie Kotoru, zaatakowali także tureckie galery, które pozostały przy plaży Jaz. Z Bożą pomocą udało im się pokonać resztę tureckiej załogi. Zdobyte galery przetransportowali do Drobni Pijesak – plaży, przy której zwykli cumować swoje łodzie rybackie i statki – by rozładować trofea wojenne.

Ród Pastrovićów postanowił nie tylko podzielić cenne trofea wojenne ale także zbudować fortecę na skalistej wyspie niedaleko wybrzeża oraz domy dla każdego z 12 plemion rodu. Na wyspie stanął też kościół Świętego Stefana, opiekuna i patrona rodu Pastrovićów. Forteca powstała, by chronić mieszkańców przed atakami ze strony Turków, piratów i innych wrogów. Miała także służyć jako schronienie dla kobiet, dzieci i starców oraz magazyn żywności: kukurydzy, oleju, wina, mięsa, miodu i innych produktów spożywczych.


Źródła historyczne


Ta legenda znajduje swoje potwierdzenie w źródłach pisanych – pierwsze wzmianki o wyspie Sveti Stefan jako zaawansowanej wartowni pojawiły się w 1442 roku. Pojawia się także informacja o tym, że wartownia została wzniesiona wcześniej a swoją nazwę zawdzięcza świątyni pod tym samym wezwaniem, która została wzniesiona w tym samym czasie co cała forteca.

Sveti Stefan pojawia się w źródłach historycznych również jako „miejsce sprawiedliwości” - kluczowe miejsce miasta rodu Pastrovićów. Określenie takie wzięło się z faktu, że przez 400 lat na terenie wyspy funkcjonował sąd. Działał on aż do 1929 roku.

Sveti Stefan - perła Adriatyku


Twierdza Sveti Stefan przeżyła swój rozkwit w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to na jej terenie znajdowało się 100 domów oraz trzy kościoły, a liczba mieszkańców na tym niewielkim terenie ograniczonym przez morze i fortyfikacje wynosiła 400 osób.

Na początku XX wieku Sveti Stefan nagle stracił swoje znaczenie polityczne i siłę gospodarczą. Mieszkańcy zaczęli opuszczać wyspę – mężczyźni poszli na wojnę, a jeszcze większa liczba osób wyemigrowała do Ameryki. W 1912 roku liczba mieszkańców wynosił 150, w 1954 roku było ich już tylko 20.

W 1954 roku grupa architektów i artystów z pomocą władzy komunistycznej, która wysiedliła pozostałych 20 mieszkańców, rozpoczęła proces przywracania wyspie świetności. W 1957 roku Sveti Stefan był już wyjątkowym miastem-hotelem. Stał się najatrakcyjniejszym i najbardziej luksusowym kompleksem zarówno w obrębie morza Adriatyckiego jak i całego basenu Morza Śródziemnego. Wszystkie budynki zostały doskonale odrestaurowane – z zewnątrz wyglądają tak, jak wyglądały oryginalnie tuż po ich powstaniu, natomiast przestrzeń wewnątrz zabudowań została zamieniona w luksusowe apartamenty.

W 1970 roku wyspa była popularnym miejscem spędzania wolnego czasu wśród gwiazd – odwiedzili ją min. Marilyn Monroe, Sophia Loren czy Claudia Schiffer. Sveti Stefan był najbardziej eksluzywnym kurortem na czarnogórskim wybrzeżu aż do 1990 roku, kiedy to nastąpił rozpad federacji jugosłowiańskiej.

Eksluzywny kurort


Od 2007 wyspa jest w rękach Aman Resorts, która wygrała przetarg na najem wyspy na okres 30 lat. Po przetargu wyspa została zamknięta i przeszła kompleksowy remont. Po jego zakończeniu w maju 2012 wyspa pozostała zamknięta dla gości spoza kurortu.
Kurort posiada liczne kasyna i dyskoteki, apartamenty mają swoje własne baseny oraz boiska i korty. Każdy budynek jest oddzielnym apartamentem a domy nie mają zwykłych numerów, tylko swoje nazwy, jak np. „Pod kwiatem pomarańczy” czy „Pod rozgwiazdą morską”. Ceny noclegu na terenie kurortu sięgają nawet kilku tysięcy euro.

Sveti Stefan to nie tylko ekskluzywny kompleks na wyspie, ale także kawałek lądu, który również obfituje w liczne atrakcje – restauracje, dyskoteki, boiska. Warto także nawet z lądu zobaczyć jak wygląda wyspa – nie bez powodu Sveti Stefan jest określany mianem „perła Adriatyku”.


...

Odsłon: 3544 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Sveti Stefan - perła Adriatyku. nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy